Wprowadzenie

Podobnie jak co roku irański reżim obchodzi Dzień Kuds – Dzień Jerozolimy – w ostatni piątek ramadanu, który w 2020 r. przypada na 22 maja. Także w tym roku wezwania do zniszczenia Izraela wybijają się we wszystkich wypowiedziach przedstawicieli reżimu, którzy oznajmili, że z powodu koronawirusa marsze w Dzień Kuds będą prezentowane w mediach i nie będzie parad na ulicach. Wyraźne są także przejawy antysemityzmu w wypowiedziach przedstawicieli i rzeczników reżimu. W niniejszy raporcie pokażemy kilka przykładów wezwań reżimu do zniszczenia Izraela jako żydowskiego państwa.

Te przykłady obejmują plakat na Dzień Kuds, podpisany przez irańskiego najwyższego przywódcę, Alego Chameneiego, zawierający nazistowski zwrot na zlikwidowanie Żydów Europu – ostateczne rozwiązanie – jak również jego tweety wzywające do zniszczenia Izraela jako państwa żydowskiego albo przez zbrojny opór, albo „demokratycznie” przez referendum.

Innym przykładem jest artykuł w gazecie reżimu, „Kayhan”, wykładający doktrynę reżimu w sprawie syjonizmu i Izraela z użyciem oszczerstwa o rytuale krwi wobec syjonistów. Podobnie jak nazistowska doktryna rasowa, która wpajała koncepcję Żydów jako wrogów ludzkości, którzy przejęli panowanie nad polityką, gospodarką i kulturą przy pomocy swoich pieniędzy i podstępów w celu rządzenia światem, irański reżim przypisuje te same intencje syjonistom. Przedstawia syjonistów i ruch syjonistyczny jako rasistowski kult, który używa żydowskich pieniędzy i siły broni, by przejąć Jerozolimę i ziemie palestyńskie i którego syjonistyczni zwolennicy praktykowali rytualne morderstwo od zarania dziejów. Oznajmia, że „krew płynie wszędzie, gdzie płaszczą się, a ich ołtarz cuchnie krwią”. W artykule słowa „Żyd” i „syjonista” używane są wymiennie i jest tam twierdzenie, że syjoniści nie są prawdziwymi Żydami – twierdzenie, które wywodzi się z islamskiej ideologii Iranu opartej na religii i odrzuceniu koncepcji narodowości. Oskarża Żydów i syjonistów o ukrzyżowanie Chrystusa, a obecnie prowadzenie krucjaty przeciwko chrześcijanom przez przejmowanie ośrodków władzy politycznej na Zachodzie w celu narzucenia swoich żądań i zamknięcia ust chrześcijaństwu. Dodając, że starają się oni także przejąć ziemie islamskie na Półwyspie Arabskim przez rekrutowanie arabskich dynastii królewskich w Zatoce przeciwko Iranowi i jego islamskiej wizji, mówi, że podsycają także płomienie wojny między muzułmanami, na przykład w wojnie w Jemenie. W artykule czytamy także, że Islamska Rewolucja Iranu zatrzymała „syjonistyczną machinę” i to ona wyzwoli ludzkość od syjonizmu/Żydów. Jest także wezwanie do dalszej walki przeciwko Izraelowi aż do wyzwolenia Jerozolimy, co nastąpi niebawem.

Inny artykuł w „Kayhan” oraz komunikat irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Twitterze mają hashtag #Covid1948, zrównujący założenie syjonistycznego Izraela z szerzeniem się globalnej pandemii, podobnej do koronawirusa.

Więcej raportów MEMRI o antysemickiej ideologii irańskiego reżimu i wezwaniach do zniszczenia Izraela znajduje się tutaj:

[Dalszy tekst nie jest spolszczony]

https://www.memri.org/reports/iranian-regime-marks-qods-day-2020-antisemitism-blood-libels-and-calls-destruction-israel

*A. Savyon is director of the MEMRI Iran Studies Project; M. Manzour Is a Research Fellow at MEMRI.


[1]  In Islamic and Iranian folklore, there are two categories of sentient beings in the world: ins (humans) and jinn (demons). See also

Special Dispatch No. 8658, IRGC Cyber Division Confirms Supreme Leader Khamenei’s Assertion That 'Demons Are Assisting The Enemies’ With Statements That 'The Israeli Mossad Is… Using Demons’ And 'The Jews Are Experts At Sorcery And At Creating Relationships With Demons, March 26, 2020.

[2]  The reference is apparently to the August 1969 attempt by Denis Michael Rohan, a Christian from Australia, to set fire to the pulpit of the Al-Aqsa mosque. For Iranian President Rouhani’s statements attributing the arson to the „Zionist regime,” see MEMRI Special Dispatch No. 6140, Iranian President Rohani: 'We Will Not Forget The Bitter Memory Of The Arson At The Muslims’ First Direction Of Prayer [i.e. Al-Aqsa]’; Israel Continues 'To Kill And Rape,’ August 25, 2015.

[3] A reference to the Basel Program, the first manifesto of the Zionist movement, adopted at the First Zionist Congress in Basel, Switzerland, in August 1897. The manifesto set out the goal of the Zionist movement: to secure for the Jewish people a publicly recognized, legally assured homeland in Palestine.

[4] Kayhan (Iran), May 13, 2020.

[5] Kayhan (Iran), May 21, 2020.