28 maja 2022 r. Kanał 1 (Iran) wyemitował raport o „ściśle tajnej” bazie UAV znajdującej się podobno setki metrów pod ziemią gdzieś w górach Zagros. Generał Abdolrahim Mousavi, naczelny dowódca armii Islamskiej Republiki Iranu, powiedział reporterowi, że jest pierwszym dziennikarzem, któremu zezwolono na wejście do obiektu, i że możliwości dronów i rakiet mogą ustalić, kto wygra bitwę w dzisiejszych „wojnach hybrydowych”. ”.

Reporter powiedział, że w bazie znajdują się setki dronów bojowych, zwiadowczych i „samobójczych”, a niektóre z nich, jak powiedział, mogą operować z bazy i z innych podziemnych baz przez 24 godziny bez konieczności powrotu do bazy. Opisał również niektóre drony i ich możliwości, w tym: dron Ababil-5, który, jak powiedział, może wystartować z 500-metrowych pasów startowych i wystrzelić pocisk Ghaem-9, który, jak powiedział, jest porównywalny z amerykańskim pociskiem Hellfire; dron Kaman-22, który, jak powiedział, jest „strategicznym” dronem o zasięgu co najmniej 2000 kilometrów i który, jak powiedział, wystrzeliwuje pocisk Heydar, co czyni go pierwszym dronem, który wystrzeliwuje pociski samosterujące; i drony Fotos, które, jak powiedział, mają zasięg co najmniej 200 kilometrów i są wyposażone w bomby naprowadzane laserowo Ghaem i pociski Almas.

Aby zobaczyć reportaż irańskiej telewizji, kliknij tutaj lub poniżej.

„[Ponad 100] dronów bojowych, zwiadowczych i samobójczych znajduje się w sercu gór Zagros i są gotowe do działania”

Generał Abdolrahim Mousavi: Jesteśmy teraz kilkaset metrów pod ziemią, w pewnym miejscu w naszym drogim kraju, a ty jesteś pierwszą osobą, której pozwolono…

Reporter: Naczelny dowódca armii mówi, że po raz pierwszy agencja informacyjna irańskiego organu medialnego otrzymała pozwolenie na wejście do tej bazy. Nie mamy pozwolenia na przesłuchanie ani pokazanie żadnego z pilotów ani personelu technicznego w tej bazie. Ten obiekt jest sklasyfikowany jako „Ściśle tajny”.

Ponad 100 dronów bojowych, rozpoznawczych i samobójczych armii znajduje się w sercu gór Zagros i jest gotowych do działania. UAV Iranu są tak destrukcyjne jak pociski balistyczne. To właśnie powiedział Benny Gantz, minister wojny syjonistycznego reżimu.

W dzisiejszych wojnach hybrydowych drony i pociski ustalają zwycięzcę w bitwie. Naczelny dowódca armii mówi, że irańskie drony stały się bardziej destrukcyjne.

Generał Mousavi: „Siły Zbrojne Islamskiej Republiki Iranu mają najlepsze bezzałogowe statki powietrzne w regionie… ze względu na rodzaj dronów i różnorodność operacji, które mogą wykonywać”

Mousavi: Zbrojni siły zbrojne Islamskiej Republiki Iranu mają najlepsze bezzałogowe statki powietrzne w regionie. Nie ma co do tego wątpliwości ze względu na rodzaj dronów i różnorodność operacji, które mogą wykonywać.

Reporter: Jednym z przykładów jest Ababil-5. Może przenosić dwa razy więcej amunicji w porównaniu z dronami klasy Mohaer-6 i może wystartować z pasa startowego o długości mniejszej niż 500 metrów. Jest uzbrojony w pocisk Ghaem-9 Równoległy model amerykański znany jest na świecie pod nazwą „Hellfire” i służy do polowania na ruchome cele na ziemi. To jest chorąży floty dronów armii.

To bezzałogowy statek powietrzny Kaman-22, którego zasięg wynosi co najmniej 2000 kilometrów. Jest to strategiczny UAV, którego główną bronią jest pocisk samosterujący, który ma zasięg 200 kilometrów i jest zainstalowany na dronie. 

Ten pocisk nazywa się „Heydar” i jest pierwszym wystrzeliwanym z drona pociskiem samosterującym. Jego prędkość wynosi prawie 1000 km/h, gdy trafia w cel.

Jednak pociski samosterujące nie są instalowane tylko na Kaman-22. W tej bazie drony sił powietrznych Fotros mają również zasięg co najmniej 200 km. Ten dron został po raz pierwszy zaprezentowany 11 lat temu przez Ministerstwo Przemysłu Obronnego.

Oprócz pocisków samosterujących, Fotros był wyposażony w bomby naprowadzane laserowo, Ghaem, oraz w pociski Almas, które mają głowice o dużej sile wybuchu, podobnie jak dron Kaman-22. Floty tych dwóch dronów działają również w podziemnych bazach i mogą wykonywać operacje w powietrzu przez 24 godziny bez powrotu do swojej bazy macierzystej.