Egipska autorka Salwa Bakr powiedziała w wywiadzie udzielonym 27 maja 2022 roku Ten TV (Egipt), że egipski system edukacji jest od lat 70. zdominowany przez „organizacje terrorystyczne” i że „oświecona perspektywa religijna”, na jakiej wychowało się jej pokolenie, już nie istnieje. Bakr mówiła, że ​​egipskie szkoły nie uczą już sportu, muzyki, rysunku i tańca, i powiedziała, że ​​małe dziewczynki są zmuszane do noszenia hidżabów. Ponadto powiedziała, że ​​przygotowuje to „podstawę kulturową i ideologiczną” dla terrorystów z ISIS.

Aby zobaczyć klip z egipską autorką Salwą Bakr, kliknij tutaj lub poniżej.

Kulturowa konfrontacja z terroryzmem zaczyna się od edukacji

Salwa Bakr: Niestety, do tej pory przeciwstawialiśmy się terroryzmowi tylko przy pomocy sił bezpieczeństwa. Jest to konieczne i wymagane, i zapłaciliśmy wysoką cenę krwią naszych synów, najlepszych spośród naszej młodzieży. Ta konfrontacja jest nieunikniona. Jednak moim zdaniem konfrontacja kulturowa jest najważniejsza, bo zaczyna się od edukacji.

Musimy pamiętać, że te organizacje terrorystyczne zdominowały edukację w Egipcie, w taki czy inny sposób, odkąd Sadat dał im zielone światło w latach 70. Zdominowały edukację od przedszkola do uniwersytetu. Edukacja nie jest już świecka. Jest pokryta zacofaną, religijną barwą.

Kiedy zmuszasz małe dziewczynki do noszenia hidżabu i „przestajesz uczyć sportu, muzyki, rysowania i tańca w szkole… przygotowujesz kulturowe i ideologiczne podłoże dla osoby, która może wyrosnąć na terrorystę ISIS”

Oświecona perspektywa religijna, w której byliśmy wychowywani, przynajmniej w moim pokoleniu, nie istnieje już tak, jak istniała w naszych szkołach. Kiedy pozwalasz na to, by małe dziewczynki w szkole podstawowej musiały nosić hidżab — kiedy przestajesz uczyć sportu, muzyki, rysunku i tańca w szkole… Robiąc te wszystkie rzeczy, przygotowujesz kulturowy i ideologiczny grunt dla osoby, która może wyrosnąć na terrorystę ISIS.