Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, powiedział w przemówieniu z 19 listopada 2022 r., które zostało wyemitowane na Kanale 1 (Iran), że fakt, iż Iran rozwija się i kwitnie, jest „nie do przyjęcia i nie do zniesienia” dla Zachodu i „aroganckich” Stanów Zjednoczonych. Powiedział, że cała presja, z jaką boryka się Iran, wynika z tego, że posuwa się naprzód i przeciwstawia się „zastraszaniu” Zachodu, i skrytykował wszystkich amerykańskich prezydentów od czasów Jimmy’ego Cartera za sprzeciwianie się Iranowi. Odniósł się również do prezydenta USA Joe Bidena jako „obłąkanego faceta” i powiedział publiczności, aby „zwróciła” wszystkie swoje okrzyki przeciwko Ameryce. Publiczność skandowała: „Śmierć Ameryce!”

Aby zobaczyć klip przedstawiający irańskiego najwyższego przywódcę Alego Chameneiego, kliknij tutaj lub poniżej:

Islamska Republika „idzie do przodu i kwitnie… To jest nie do przyjęcia i nie do zniesienia dla Zachodu”

Ali Chamenei: Problem, jaki Zachód i aroganckie [Stany Zjednoczone] mają z Islamską Republiką polega na tym, że rozwija się ona i kwitnie. Każdy widział ten postęp i go uznaje. To jest nie do przyjęcia i nie do zniesienia dla Zachodu. Ich problemem jest to, że Iran posuwa się naprzód. Gdybyśmy nie poczynili żadnych postępów, gdybyśmy nie zademonstrowali silnej obecności w regionie, gdyby nasze głosy drżały w obliczu Ameryki i aroganckiego [Zachodu] i gdybyśmy byli gotowi zaakceptować ich zastraszanie i agresję, wtedy cała ta presja [na Iran] osłabłaby. Oczywiście, w takim przypadku przyjechaliby tutaj i przejęli władzę, ale sankcje, presja i tak dalej, osłabłyby.

 

[…]

Ameryka stoi na czele tej kampanii prowadzonej przez wroga.

[…]

Wszyscy prezydenci USA od czasów Cartera „bez wyjątku stawali przeciwko Republice Islamskiej”

Wszyscy amerykańscy prezydenci w ciągu dziesięcioleci, które minęły od rewolucji, walczyli z Republiką Islamską na tym froncie. Nie ma znaczenia, gdzie są teraz. Niektórzy z nich padli martwi, a niektórzy zostali wyrzuceni na śmietnik historii, nawet jeśli wciąż żyją: począwszy od Demokratów Cartera, Clintona i Obamy, a skończywszy na Republikanach Reaganie i Bushu.

Obejmuje to poprzedniego palanta [Trumpa] i tego biednego, obłąkanego urzędującego faceta, który chce ocalić Iran i Irańczyków. Wszyscy oni, bez wyjątku, stawali przeciwko Republice Islamskiej.

[…]

„Każdy, kto nie widzi pragnień wroga i kto z nim współpracuje, musi zostać obudzony”

Każdy, kto nie widzi pragnień wroga i kto z nim współpracuje, musi zostać obudzony i trzeba mu powiedzieć: Uważaj, abyś nie stał się rzecznikiem wroga. Jak powiedział imam [Chomeini]: skieruj każdy swój okrzyk przeciwko Ameryce.

Tłum: Śmierć Ameryce! Śmierć Ameryce!