Abbas Hadżi Nadżari, który służy jako doradca zastępcy ds. kultury irańskiego szefa sztabu, powiedział w wywiadzie z 14 listopada 2022 r. dla Mayadeen TV (Liban), że za zamieszkami w Iranie stoją zachodnie „siły arogancji” . Powiedział, że „wróg” chce wywołać wojnę wewnętrzną w Iranie przy użyciu „grup terrorystycznych” z siedzibą w irackim Kurdystanie i wyjaśnił, że właśnie dlatego Iran ostatnio przeprowadził ataki na cele w irackim Kurdystanie (patrz MEMRI TV Clip No. 9936). Nadżari powiedział również, że Izrael bardzo boi się Iranu, ponieważ podczas ostatnich ćwiczeń wojskowych irańskie siły zbrojne skutecznie wycelowały w model reaktora jądrowego Dimona. Dodał, że wszystkie „wrażliwe obiekty” Izraela są w zasięgu Iranu. Ponadto powiedział, że wszystkie amerykańskie bazy w regionie są w zasięgu Iranu i że jest to jeden z powodów wycofania się USA z Afganistanu i Iraku.

Aby zobaczyć klip z irańskim dygnitarzem Abbasem Hadżi Nadżarim, kliknij tutaj lub poniżej:

„Wróg chce wywołać wojnę wewnętrzną w Iranie, wykorzystując możliwości tych grup terrorystycznych [w irackim Kurdystanie]”

Abbas Hadżi Nadżari: Wróg chce wywołać wojnę wewnętrzną w Iranie, wykorzystując możliwości tych grup terrorystycznych, które, jak twierdzą, są do tego zdolne. Naturalnie, honorowi ludzie Kurdystanu sprzeciwili się im i nie współpracowali z nimi. Ich legowiska znajdują się w północnym Iraku — w Irbilu i w irackim Kurdystanie, tam szkolą się i wysyłają stamtąd swoich ludzi, aby osłabić bezpieczeństwo przygranicznych miasteczek.

[…]

Dlatego ostra i miażdżąca odpowiedź Islamskiej Republiki Iranu, wymierzona w kwaterę główną tych grup terrorystycznych w irackim Kurdystanie, była jasna i publiczna. Ostrzegaliśmy ich z góry, że jeśli będą kontynuować swoje zbrodnie, z pewnością odpowiemy. Nie oznacza to bynajmniej, że ignorujemy iracką suwerenność.

[…]

Mamy nadzieję, że rząd regionalny Kurdystanu poradzi sobie z tym kryzysem i wydali te grupy, abyśmy nie musieli ich ponownie atakować.

[…]

„Dokładne cele ostatnich zamieszek w Iranie zostały ustalone przez [zachodnie] potęgi arogancji; one chcą zmiażdżyć potęgę Iranu… i zdestabilizować jej jedność narodową”

Dokładne cele niedawnych zamieszek w Iranie zostały ustalone przez [zachodnie] potęgi arogancji. Chcą zmiażdżyć irańską potęgę w regionie, by wziąć na cel zdolności Iranu i zdestabilizować jego jedność narodową.

[…]

„Wszystkie wrażliwe instalacje tworu syjonistycznego są w naszym bezpośrednim zasięgu”

Twór syjonistyczny bardzo się boi. Podczas ostatnich manewrów, które przeprowadziliśmy, jednym z głównych celów był reaktor jądrowy Dimona. Zrobiliśmy jego model i uderzyliśmy. Twór syjonistyczny jest dla nas łatwym celem. Wszystkie wrażliwe instalacje tworu syjonistycznego są w naszym bezpośrednim zasięgu.

Kiedy ogłosiliśmy, że zasięg naszych pocisków wynosi 2000 kilometrów – w czasach poprzedniego rządu, kiedy grozili nam Amerykanie – groziliśmy im również bezpośrednio, mówiąc, że wszystkie te amerykańskie bazy są w naszym zasięgu. Jednym z powodów, dla których Ameryka uciekli z regionu — uciekli z Afganistanu i Iraku — było to, że te bazy znajdowały się w zasięgu naszych pocisków.

 

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/