Podczas spotkania poetyckiego, które odbyło się 24 października 2023 r. w bibliotece publicznej w Teheranie, poświęconego Gazie i Palestynie, irański Minister Kultury i Przewodnictwa Islamskiego Mohammad Mehdi Esmaili ogłosił, że dzień 7 października, dzień masakry dokonanej przez Hamas, w której zginęło 1400 cywilów w Izraelu, zostanie oznaczony w kalendarzu perskim jako „Dzień epickiego męstwa młodych Palestyńczyków”.

Podczas tego spotkania poetyckiego zatytułowanego „Nazwa wieczoru to świt”, Esmaili powiedział również, że według irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego 7 października wyznacza początek odliczania do zniszczenia reżimu okupacyjnego (tj. Izraela). Następnie nazwał operację Hamasu „potop Al-Aksa” „bezprecedensową epopeją męstwa w pamięci historycznej regionu i walkach muzułmańskiego ludu Palestyny”. [1]

Irański Minister Kultury i Przewodnictwa Islamskiego Esmaili (źródło IRNA, Iran, 24 października 2023 r.)

Poniżej znajdują się najważniejsze wypowiedzi Esmaili’ego wygłoszone podczas spotkania poetyckiego.

Esmaili stwierdził dalej: „Kwestia Gazy stała się problemem globalnym. W poprzednich dziesięcioleciach, z powodu niedoboru mediów, syjoniści mogli kontrolować opinię publiczną za pomocą fałszywej propagandy. Jednak w ostatnich latach, a szczególnie [w świetle] tego, co się wydarzyło [masakra ludności cywilnej w Izraelu 7 października i wojna Izrael-Gaza], kwestia ta została odebrana spod [kontroli syjonistów]. W rezultacie panuje atmosfera publicznego protestu przeciwko działaniom Izraela w całej Europie, Ameryce i krajach islamskich.

Przez ponad sto lat Wielka Brytania działała na rzecz obecności syjonistów w Ziemi Świętej, stosując wszelkiego rodzaju podstępy. Agencje [zachodnie] próbowały przenosić Żydów, by zakłócić demografię tego regionu. W 1948 r. ogłoszono niezależny rząd i przy wsparciu Zachodu posunięcia te trwały przez 74 [sic!] lata”.

Esmaili nazwał następnie „epicki 7 października” bezprecedensowym w walce narodu palestyńskiego i stwierdził, że „liczba zabitych syjonistów jest bezprecedensowa w historii”. Dodał: „My, w Radzie Najwyższej Rewolucji Kulturalnej, ustaliliśmy ten dzień [w kalendarzu perskim] jako dzień męstwa młodych Palestyńczyków i [uruchomiliśmy także] procedurę administracyjną [w celu oznaczenia tego jako dzień narodowy], ponieważ ten dzień jest źródłem nowych zmian.” [2]

Esmaili na wieczorze poetyckim w bibliotece publicznej w Teheranie (PressTV, 24 października 2023)


[1]  Presstv.ir, October 25, 2023.

[2] IRNA (Iran), October 24, 2023.