W przemówieniu z 18 kwietnia 2023 r. z okazji Dnia Wojska Iranu Hossein Salami, dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział, że „niewidzialne ręce” – robiąc aluzję do irańskiego reżimu – uzbrajają organizacje palestyńskie w broń automatyczną przeciwko Izraelowi.

Oświadczenie Salamiego przyszło kilka dni po wystrzeleniu rakiet na Izrael z Libanu, Syrii, Gazy oraz zamachów terrorystycznych podczas święta Pesach, w których zginęło kilku izraelskich cywilów. Najwyraźniej Iran zarządził ogień rakietowy w związku z zabiciem przez Izrael dwóch członków IRGC w Syrii.

Należy zauważyć, że najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, wydaje instrukcje dotyczące uzbrojenia Zachodniego Brzegu od lipca 2014 r. (zob. Aneks ).

Oto fragmenty jego wypowiedzi:

„Dziś po raz pierwszy 100 tysięcy [Izraelczyków] protestowało przeciwko reżimowi syjonistycznemu na okupowanych terytoriach. [1] Izrael jest dziś atakowany pociskami z Syrii, Libanu i Strefy Gazy, a płomienie gniewu rozprzestrzeniają się z Zachodniego Brzegu. Reżim syjonistyczny otoczył się kilkusetmetrowymi murami i używa najpotężniejszych czujników do stworzenia [własnego] bezpieczeństwa, aby nawet zwierzę nie mogło przekroczyć jego granic. Ale niewidzialne ręce uzbroiły Zachodni Brzeg i [teraz] widzicie nowoczesne karabiny automatyczne i broń automatyczną w rękach Palestyńczyków.

W ciągu ostatniego tygodnia Palestyńczycy przeprowadzili 165 operacji [terrorystycznych], z których połowa to [ataki] strzeleckie. Syjoniści zabili dwóch [członków] naszych sił [w Syrii], ale siedmiu z nich zostało zabitych przez niewidzialne ręce [w atakach strzeleckich]; równania te stały się nierówne…

Zmierzamy w kierunku rozwiązywania problemów i zdobywania największych szczytów, a wróg wie, że nie może [nas pokonać], a my wiemy, że możemy [pokonać go]”. [2]

Dowódca IRGC Hossein Salami wygłasza przemówienie, ISNA (Iran), 18 kwietnia 2023 r.

Dodatek: Raporty MEMRI o instrukcjach irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, by uzbroić Zachodni Brzeg

MEMRI Inquiry & Analysis No. 1107, Qods Day In Iran: Tehran Calls For Annihilation Of Israel And For Arming The West Bank, July 25, 2014.

MEMRI Inquiry & Analysis No. 1108, Iran’s New Strategy Of Diversion: Persuading The Sunni Camp To Fight Israel, Not Iran, July 31, 2014.

MEMRI Special Dispatch No. 5906, Iranian Regime Escalates Threats To Annihilate Israel, December 17, 2014.

MEMRI Inquiry & Analysis No. 1588, Destruction Of Israel By The Sword Or By Referendum – Part II: Senior Iranian Regime Officials Link Iran To The May 2021 Gaza Conflict, Urge Hamas And Palestinian Islamic Jihad To Continue Their Fight Against Israel, July 22, 2021.


[1] He is referring to the current protests against the judicial reform in the country.

[2] ISNA (Iran), April 18, 2023.