W dniu 17 marca 2023 r. zgromadzenie ogólne Egipskiego Związku Dziennikarzy jednogłośnie przegłosowało przedłużenie zakazu normalizacji stosunków z Izraelem i decyzję o wszczęciu śledztwa wobec każdego członka Związku, który popełnia „zbrodnię normalizacji” w ramach działań osobistych, zawodowych lub imieniu Związku. Podczas apelu uczestnicy skandowali „precz z Izraelem!” i „Nie dla normalizacji z tworem syjonistycznym”. [1]

Należy zauważyć, że chociaż Izrael i Egipt są stronami porozumienia pokojowego od ponad czterdziestu lat, pokój między nimi pozostaje zimny, a normalizacja stosunków między tymi dwoma krajami jest ograniczona. Ponadto Związek Pisarzy Egipskich również zabrania normalizacji stosunków z Izraelem, a trzech znanych pisarzy egipskich zostało ostatnio wezwanych przed komisję dyscyplinarną za złamanie tego zakazu jako pierwszy krok przed wydaleniem ich ze Związku. [2] 

Decyzja Związku Dziennikarzy o przedłużeniu zakazu normalizacji nie spotkała się z dużym zainteresowaniem większości egipskich dziennikarzy. Jednak wyraźną odpowiedź opublikował egipski dziennikarz i polityk Osama Al-Ghazali Harb, który ostro potępił tę decyzję w artykule w egipskiej gazecie „Al-Ahram”. Harb napisał, że decyzja była błędna z punktu widzenia zawodowego, narodowego i prawnego, ponieważ obywatele Egiptu powinni być świadomi tego, co dzieje się w Izraelu. Dodał, że rolą dziennikarza jest badanie i informowanie opinii publicznej o tym, co dzieje się na świecie, zwłaszcza w sąsiednim i rywalizującym kraju, jakim jest Izrael, o czym informują także dziennikarze z innych krajów arabskich, m.in. Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Sudanu i Maroka.

Konwencja walnego zgromadzenia Związku Dziennikarzy Egiptu (Zdj.: Ahlmasrnews.com, 17 marca 2023 r.)

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty artykułu Harba: [3]

Osobiście jestem całkowicie przeciwny decyzji podjętej przez walne zgromadzenie Związku Dziennikarzy przeciwko normalizacji [stosunków] z tworem syjonistycznym. Moim zdaniem ta decyzja jest błędna z punktu widzenia zawodowego, narodowego i prawnego, ponieważ dziennikarz nie jest zwykłym obywatelem, ale profesjonalistą, którego zadaniem jest poszukiwanie informacji i weryfikowanie [prawdy] incydentów i zdarzeń. To na pewno dotyczy kraju sąsiedniego, a tym bardziej, gdy jest to kraj rywal i konkurent.

Jako obywatel Egiptu lubię być informowany o wydarzeniach w Izraelu. [W rzeczywistości] w Izraelu są dziennikarze z całego świata, w tym z krajów arabskich, które znormalizowały z nim stosunki, mianowicie z Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Maroka i Sudanu, no i oczywiście dziennikarze palestyńscy. Niektóre kanały arabskie mają swoich korespondentów w Izraelu. Skąd więc to zawodowe lenistwo [nasze], przebrane za gorliwą i kwiecistą retorykę przeciwko syjonistycznemu tworowi?

W mojej ocenie ta decyzja jest błędna na poziomie narodowym! Kto jest zainteresowany ukrywaniem wydarzeń w Izraelu przed narodem egipskim i obywatelem Egiptu, tak jakby Izrael był pokryty ciemnością, a tym samym ożywianie klimatu, który istniał przed 1967 r., kiedy wiedza o Izraelu była tabu? Pamiętacie starszego dziennikarza Ahmeda Bahaa Al-Dina, który po izraelskiej agresji i klęsce w 1967 r. poczuł się w obowiązku opublikować swoją słynną książkę Isra’iliyyat [4], by wyjaśnić Izrael narodowi egipskiemu?

Ta decyzja Związku Dziennikarzy jest [również] błędna z prawnego punktu widzenia, ponieważ żadna instytucja – czy to związek, czy jakikolwiek inny organ – nie może odmówić żadnemu obywatelowi jego prawa do odwiedzenia Izraela przed jakimkolwiek innym [miejscem]!

Na koniec informuję moich drogich kolegów dziennikarzy, że dla waszej informacji ponad 566 tysięcy turystów przewinęło się przez przejście Taba [między Izraelem a Egiptem] w zeszłym roku, z których 124 tysiące odwiedziło Szarm Al-Szejk, a 54 tysiące przybyło do Kairu, aby zwiedzaj jego ulice i cieszyć się jego atrakcjami! [5]


[1] Masrawy.com, elaosboa.com, March 17, 2023.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 10346, Egyptian Writers’ Union Expels Three Members For 'Normalization With Israel’, November 30, 2022.

[3] Al-Arham (Egypt), March 22, 2023.

[4] Isra’iliyyat are narratives regarding the Children of Israel, from various sources, which have been incorporated into the Islamic Hadith literature.

[5] Al-Ahram (Egypt), March 22, 2023.