W wywiadzie z 12 kwietnia 2016 r. Mahdi Abdi, dyrektor ds. prowincji i miast północnozachodnich rady koordynacyjnej fundamentalistycznej organizacji Hezbollah Iran, która jest stowarzyszona z kręgami ideologicznymi Iranu, ostrzegł przywódców obozu pragmatycznego Iranu, włącznie z przewodniczącym Rady Celowości i byłym prezydentem Haszemim Rafsandżanim i byłym prezydentem Mohammadem Chatamim, by nie podważali pozycji Najwyższego Przywódcy, Alego Chameneiego. Wywiad opublikowała witryna prasowa organizacji Hezbollah.

Powtarzając oskarżenia o zdradę rzucone przez Chameneiego przeciwko Rafsandżaniemu [1] Abdi oskarżył zarówno Rafsandżaniego, jak Chatamiego o zdradę i groził im przemocą fizyczną. Żądał także, by przestali wzywać do uwolnienia przywódców Zielonego Protestu z 2009 r. – byłego przewodniczącego Madźlisu, Mehdiego Karroubiego i byłego premiera, Mir-Hosseina Mousaviego, jak również żonę Mousaviego – którzy są w areszcie domowym od 2011 r.

Przypominając prezydentowi irańskiemu Hassanowi Rohaniemu o tym, co przydarzyło się irańskim funkcjonariuszom, którzy krytykowali Rewolucję Islamską Iranu i drogę jej założyciela, ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, Abdi ostrzegł go, by ani nie ufał USA, ani nie postępował zgodnie z wskazówkami amerykańskimi, bo poniesie konsekwencje. Wezwał go także do anulowania JCPOA.

Poniżej przedstawiamy główne punkty wywiadu. Należy wspomnieć, że po opublikowaniu, wywiad został zdjęty z witryny.

„To jest ostatnie ostrzeżenie Hezbollahu do Haszemiego [Rafsandżaniego] i do szarego lisa [byłego prezydenta] Mohammada Chatamiego, i do każdego, kto choćby pomyśli o marginalizowaniu Imama Chameneiego”

„Serce [irańskiego] Hezbollahu krwawi z powodu olbrzymiej nielojalności i wielkiej zdrady niemądrych i dwulicowych [przywódców obozu pragmatycznego, Rafsandżaniego i Chatamiego]. Imam Chamenei nie musi czuć się dzisiaj samotny, dlatego że pewne osoby, które zdradzają islam i Rewolucję, ośmielają się chwalić i wyrażać opinie w społeczeństwie, podczas gdy inne odważają się mówić o zakończeniu aresztu nienawidzonych przywódców ‘fitna 2009’ [Mousaviego i Karroubiego]. [Ci zdrajcy] publikują [takie wypowiedzi] swobodnie on line i mówią o tym, i [oczekują], że aparaty bezpieczeństwa będą milczeć.

Nienawidzeni przywódcy ‘fitna’ powinni dziękować Bogu, że są aresztowani. Inaczej Hezbollah nie dałby im szansy oddychać. To jest ostatnie ostrzeżenie Hezbollahu do Haszemiego [Rafsandżaniego] i do szarego lisa [byłego prezydenta] Mohammada Chatamiego, i do każdego, kto choćby pomyśli o marginalizowaniu Imama Chameneiego, deptaniu zasad i podstaw Rewolucji Islamskiej i staraniu się o przedstawienie planu kierownictwu rady [jak zaproponował niedawno Rafsandżani jako zamianę na stanowisku Najwyższego Przywódcy] w celu osłabienia Rządów Prawoznawcy.

Jeśli myślą o wywołaniu więcej ‘fitna’ w Iranie, Hezbollah uruchomi swoje ludowe jednostki karne, te nazwane Męczennikami dla Rewolucji i Islamu, i raz na zawsze oślepi oczy ‘fitna’”.

Do prezydenta Rohaniego: „Hezbollah słucha rozkazów imama Chameneiego i nigdy nie pozwoli na te rzeczy, które są sprzeczne z islamem, by były przeprowadzone w Iranie”

„Panie prezydencie [Rohani], Koran wzywał wiele razy muzułmanów, by uczyli się z historii. Patrzymy dzisiaj na historię i widzimy, co stało się z tymi, którzy ufali cudzoziemcom, szczególnie ci, którzy ufali krwiożerczemu ‘Wielkiemu Szatanowi’, Ameryce. Wszyscy doznali szkód i w ostatecznym rachunku żałowali, że ufali Ameryce.

Jeśli islamski Iran pragnie dzisiaj otrzymywać pomoc od ‘aroganckich narodów’, głównie Ameryki, musi odwrócić się tyłem do islamu i do potomków [Imama] Alego [tj. szyitów], i musi wtopić się w ich fałszywą cywilizację, musi zaprzeczyć dżihadowi, musi porzucić jedyność Boga, i musi umożliwić im [tj. ‘aroganckim narodom’] bojkotowanie Iranu, używając praw człowieka jako wymówki. Albo, podobnie jak zacofane kraje arabskie, [Iran] musi przekazać swoje interesy i swoją ropę na rzecz interesów arogancji i Ameryki, musi odejść od nakazu koranicznego o popieraniu uciskanych i musi stworzyć przyjazny sojusz z okupującym Izraelem.

Wszystko powyższe jest sprzeczne z oryginalną, szlachetną cywilizacją islamu Mahometa. Hezbollah słucha rozkazów imama Chameneiego i nigdy nie pozwoli na te rzeczy, które są sprzeczne z islamem, by były przeprowadzone w Iranie – bo wszystkie dni są [dniami] Aszura [szyickie dni żałoby po imamie Hosseinie, który zginął w Bitwie o Karbala w 680 r.] i wszystkie ziemie są [ziemiami] Karbala – chyba, że utracimy rozum. Hezbollah nigdy tego wszystkiego nie zapomni.

Panie Prezydencie, jutro historii będzie sądzić i przyszłe pokolenia spytają: ‘Czy naród osiągnął cokolwiek przez wlewanie cementu w serce nauki Iranu [tj. reaktora na ciężką wodę w Araku, jak tego wymaga JCPOA]? Dlaczego pracownicy państwa nadal ufają cudzoziemcom, chociaż wielokrotnie złamali oni obietnice?

Panie Prezydencie, ponosi pan odpowiedzialność za każdego męczennika, którego krew jest rozlana. Jeśli patrzy pan na wszystkie złamane obietnice i zakłócenia ‘Wielkiego Szatan’, Ameryki, i oświadczy stanowczo, że anuluje pan JCPOA z powodu łamania [go] przez Amerykę, historia nigdy nie zapomni pana bohaterskiego i rewolucyjnego posunięcia; serce imama Mahdiego także rozraduje się z pana powodu.

W Republice Islamskiej [Iranu] prezydent w swoich różnych kadencjach, jest prawomocny tak długo, jak długo naprawdę wierzy, w myśli i w czynie, w rządy prawoznawcy. Musimy uczyć się z historii – z losu ludzi takich jak [prezydent Abolhassan] Bani Sadr [obalony w 1981 r.] i [ajatollah Hossein Ali] Montazeri [wyznaczony na następcę ajatollaha Chomeiniego, który spędził ostatnie lata życia w areszcie domowym aż do śmierci w 2009 r.], którzy zdeptali linię [rządów prawoznawcy] i zostali zhańbieni i upokorzeni”.

Abdi zakończył wywiad odniesieniem do tweetu Rafsandżaniego o epoce obecnej jako „wieku rozmów, a nie pocisków” [2] i powiedział: „Wystarczy odpowiedzieć Rafsandżaniemu jednym słowem i powiedzieć, że gdyby Państwo Islamskie [ISIS] wkroczyło do Iranu i porwało twoją córkę, znałbyś wartość pocisków i przemysłu obronnego Iranu oraz bohaterskich czynów odważnych ludzi z IRGC”.


Przypisy (nie spolszczone):


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 6373, Power Struggle Between Iranian Supreme Leader Khamenei’s Ideological Camp And Rafsanjani’s Pragmatic Camp Intensifies – Part III: Iranian Supreme Leader Ali Khamenei Speaks Out Against Pragmatic Camp Leaders Rafsanjani, Rohani, April 5, 2016.

[2] MEMRI Special Dispatch No. 6373, Power Struggle Between Iranian Supreme Leader Khamenei’s Ideological Camp And Rafsanjani’s Pragmatic Camp Intensifies – Part III: Iranian Supreme Leader Ali Khamenei Speaks Out Against Pragmatic Camp Leaders Rafsanjani, Rohani, April 5, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .