W reakcji na olbrzymi atak reżimu syryjskiego i jego sojuszników na miasto Aleppo w ciągu ostatnich kilku dni, w którym już zginęło ponad 200 ludzi, libańska dziennikarka, szyitka, Hannan Al-Sabbar napisała bardzo ostry artykuł, w którym wyrzekła się Hezbollahu oraz sekty szyickiej, która ślepo za nim idzie. Al-Sabbar, która znana jest z krytycyzmu wobec Hezbollahu, szczególnie od kiedy włączył się do wojny w Syrii, napisała na witrynie internetowej newlebanon.info, że Hezbollah jest “niemoralną i morderczą” organizacją, która odeszła od drogi Boga i drogi ojców szyizmu. Porównała wydarzenia w Aleppo do bitwy pod Karbala w 680 r. między zwolennikami wnuka Proroka, Husseina bin 'Alego i zwolennikami pierwszego kalifa Ummajadów, Jazyda I, brzemiennego wydarzenia w historii islamu szyickiego.

Poniżej podajemy fragmenty jej artykułu:

Skutki nalotu na Aleppo (zdjęcie: al-Arabiya.net, 26 kwietnia 2016)

Jestem szyitką z południowego [Libanu, bastionu ruchu] oporu [tj. Hezbollahu] i byłam z tego dumna. [W przeszłości] nigdy nie uważałam, że [ruch] oporu nie miał racji lub kiedykolwiek mógłby nie mieć racji i żarliwie broniłam wiary mojego społeczeństwa i mojego środowiska. Nie wiedziałam, że [przyjdzie] dzień, kiedy wyrzeknę się [mojego] społeczeństwa, mojej ślepej sekty i partii [Hezbollahu], którą potępiam, od kiedy zaangażowała się w kryzys syryjski.

Dzisiaj zadaję sobie pytanie: gdzie jest sumienie [ruchu] “oporu”, jeśli chodzi o dzieci [z Aleppo]? Jak możemy być partia Boga [Hezbollah], skoro nie słuchamy nakazów Boga? Każdego ranka czytałam doniesienia [z Aleppo], próbując znaleźć choć jeden dowód, że Assad ma rację robiąc to, co robi – ale znajduję tylko słowa wypełnione smutkiem i żałobą za bliskimi zabitymi w nalotach. Znalazłam tylko łzy starego człowieka, który wzywa naród Mahometa, by mu pomógł, i młodego człowieka, który obstaje przy swoim honorze i oświadcza: „zostajemy tutaj. To jest nasza ziemia, nie Rosjan albo Amerykanów”.

Ta lojalność wobec ziemi mimo kryzysu, jakiego doświadczają mieszkańcy Aleppo, wypełniła mnie wstydem i spowodowała, że zastanawiam się, co jest źródłem tej lojalności dla miasta, leżącego niemal w ruinach… [W tym momencie] wreszcie postanowiłam zbuntować się i zdjąć fałszywą szatę szyizmu, bo moja Zinaib [1] nie pozwoliłaby kobietom z Aleppo stać się Zinaibami tego wieku, a moi Imamowie, 'Ali i Hussein [2], nie chcieliby, by dzieci z Aleppo stały się Abdallahem al-Radhim’ tego wieku [3].

Jeśli [bitwa o] Karbala jest prowadzona raz jeszcze przez tych, którzy chowają się za szatą pobożności, to [Hezbollah] jest niemoralny i morderczy, i muszę powiedzieć: Aleppo, czuję wstyd wobec ciebie i niniejszym wyrzekam się szyizmu i partii [Hezbollahu], która popiera tych, którzy cię niszczą.

Przypisy:


[1] Wnuczka Proroka Mahometa i córka Alego, wzięta jako zakładniczka w bitwie o Karbala.

[2] 'Ali bin abi Talib, czwarty kalif i jego syn, Hussein, którzy zostali zabici w bitwie o Karbala.

[3] 'Abdallah, syn Husseina i wnuk Alego, zabity w bitwie o Karbala, kiedy miał tylko sześć miesięcy.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .