Autorka: N. Szerman*

Wprowadzenie

Kontrowersyjny komik francuski, Dieudonné M’bala M’bala, wielokrotnie stawał przed sądem za antysemickie wypowiedzi i podżeganie; w 2009 r. w Paryżu został skazany na grzywnę 10 tysięcy euro za takie wypowiedzi, a później, w 2015 r. został skazany w Belgii na dwa miesiące więzienia i grzywnę 9 tysięcy euro za podżeganie do nienawiści w przedstawieniu z 2012 r., jakie wystawił w tym kraju [1]. W innych przedstawieniach i na filmach wideo Dieudonné przedstawiał Żydów jako “syjonistów” w czarnych strojach religijnych i szydził z nazistowskich komór gazowych jako z fałszerstwa [2].

Mimo procesów i potępień Dieudonné pozostaje bardzo popularny wśród rosnącej liczby młodych Francuzów, z których wielu jest zwolennikami spiskowych teorii Alaina Sorala, a którzy są związani albo ze skrajnie prawicowym Frontem Narodowym, albo z francuską skrajną lewicą. Zwolennicy Dieudonné’a stworzyli strony „Quenelle” na Facebooku, używając rozmaitej pisowni i gestu „f*ck-you”, który Dieudonné wymyślił i spopularyzował, i który wywołał protest z powodu podobieństwa do salutu nazistowskiego [3].

Jedną ze stron „Quenelle” na Facebooku, która zamieszcza treści podżegające, jest strona „Quenelle+”; jak opisuje się sama, nazwa jest skierowana przeciwko francuskiemu kanałowi telewizyjnemu, Canal+, który atakuje za “funkcjonowanie jak kurwa” francuskiej “oligarchii”, to jest, bogatych i potężnych w tym kraju.

Strona Quenelle+ jest bardzo aktywna; zamieszcza posty codziennie, otrzymuje wiele komentarzy i ma ponad 23400 „lubię” w chwili obecnej. Wiele postów antysemickich i o teoriach spiskowych na tej stronie pochodzi z źródeł takich jak witryna internetowa specjalizująca się w teoriach spiskowych, Panamza, witryna Alaina Sorala z antyamerykańskimi teoriami spiskowymi, Egalité et Réconciliation i innych. Quenelle+ atakuje szeroki wachlarz polityków i postaci publicznych, ale koncentruje sie szczególnie na postaciach Żydów, takich jak filozofowie francuscy, Bernard-Henri Levy i Alain Finkielkraut; nieodmiennie wywołując antysemickie komentarze, które pozostają na stronie. Na przykład, filozofowi Alainowi Finkielkrautowi zaproponowano, by “wyjechał i udał się do Izraela”, a Levy’emu rozkazano, by „zamknął się fizycznie i na zawsze”. Każde wspomnienie Izraela wywołuje antysemickie wypowiedzi i wściekłe komentarze.

Poniżej podajemy przykłady antysemickich postów i komentarzy od 18 kwietnia do 1 maja 2016 r. ze strony Facebooka Quenelle+:

O francuskim filozofie żydowskiego pochodzenia, Bernard-Henri Levy


Filozof Bernard-Henri Levy jest ulubionym celem Quenelle+. Post ze zdjęciem Levy’ego i ekskrementami psimi uzyskał ponad 100 „lubię to”.


Komentator „Mehdy Le Juste” napisał „Piękne! Mogę wyczuć smród jego [Bernard-Henri’ego Levy’ego] gówna nawet w moim domu”. „Joel Cois” odpowiedział karykaturą stereotypowo antysemickiego przedstawienia Żyda z haczykowatym nosem, zacierającego ręce ze złośliwą satysfakcją i tekstem: „Nigdy nie zapomnijcie, ja jestem OFIARĄ”.


Poprzedniego dnia film wideo z Levym zatytulowany „Shabbathurbate” zamieszczono na Quenelle+ z tekstem: „Gówniany palec mistrzowskiego Syjo-żydowskiego milionera…” Film, który pierwotnie zamieszczono na stronie Facebooka „Cidre Vicious”, pokazuje Bernard-Henri’ego Levy’ego, który żywo gestykuluje, nie słychać słów, a dla komicznego efektu dodano odgłosy wypuszczania gazów i muzykę.


W komentarzach „Laurent Guillouet” zamieścił zdjęcie Dieudonné’a i wypowiedź „Zamknij się – fizycznie i na zawsze”. „Sylvain Caro” napisał: „Niech skurwysyn [tj. BHL] zginie!!!!” „Wahid WaAyari” napisał: „Wideo, które rani dupę!”


O filozofie francuskim żydowskiego pochodzenia Alainie Finkielkraucie

Strona zamieściła zdjęcie znanego francuskiego filozofa Alaina Finkielkrauta w pozycji przypominającej typowe antysemickie przedstawianie Żydów wraz z tekstem: “Ten kraj (Francja) zasługuje na naszą nienawiść: to, co zrobił moim rodzicom, jest znacznie bardziej pełne przemocy niż to, co zrobił Afrykanom. Co ten kraj (Francja) robi – tylko dobro”.

„Fabrice Haro” skomentował: „’Francja, kochaj ją, lub opuść’, zwykł mówić jeden 'ważny’ polityk [tj. były prezydent francuski Nicolas Sarkozy]… więc po prostu odejdź – dlaczego nie do Izraela!” „Moktar Benhamid” napisał: „[Ty] łajnie, twoja nienawiść do Francji jest wewnątrz [ciebie]! Wiesz jak udawać, ty wielki hipokryto, jak tobie podobni!!!!!!”


O francuskim dziennikarzu pochodzenia żydowskiego, Patricku Cohenie

Post z cytatem z magazynu francuskiego “Le Nouvel Observateur”, chwalący znanego dziennikarza francuskiego, Patricka Cohena i nazywający go “najlepszym dziennikarzem prowadzącym wywiady w Paryżu” wywołał wrogie komentarze. „Joel Cois” napisał: „ahahahaha, wysrałem szoananas [kiedy to czytałem]!!” -„szoananas,” lub „Holocaust Ananas” jest szyderczym zwrotem ukutym przez Dieudonné’a, który po raz pierwszy pojawił się w piosence, jaką napisał, szydząc z Holocaustu. [4]


O stereotypie Żyda masona

Karykatura zamieszczona przez Quenelle+, którą pierwotnie opublikowała w lipcu 2013 r. francuska skrajnie prawicowa gazeta “Rivarol”, która jest otwarcie antysemicka, pokazuje mówcę, identyfikowanego jako Żyda masona, który mówi inne rzeczy do świata, a inne do Żydów. Do świata mówi: „Narody świata, w celu zaprowadzenia pokoju musicie zwalczać nacjonalizm, bronić sekularyzmu i mieszać się z innymi rasami”; do Żydów mówi na boku: “Narodzie Izraela, w celu zdominowania świata, musicie robić tego odwrotność”.


O Izraelu, w języku antysemickim

Film wideo na YouTube, twierdzący o “związku” między 9/11 a Izraelem, zamieszczono na tej stronie pod tytułem: “Izrael i 11 Września – wielkie tabu”.


Quenelle+ zamieściła także artykuł z 28 kwietnia informujący o propozycji brytyjskiej labourzystowskiej posłanki do parlamentu, Naz Shah, z jej strony Facebooka, żeby przenieść Izrael do USA. W następstwie kontrowersji wokół tego postu została zawieszona jako członek partii Labour i przeprosiła Izbę Gmin [5]. Post na Quenelle+ wywołał otwarcie antysemickie komentarze:

„Jack Dupont” napisał: „Nie ma potrzeby przenosić. Oni są w domu wszędzie na świecie. Jak [ekonomista żydowski Jacques] Attali powiedział wyraźnie, Francja, na przykład, jest hotelem”. „Henri Lebo” napisał: „Niezły pomysł! Będą mogli używać Hollywood na pełen regulator i wywołać łzy gojów”. „PinoNuzzaci” napisał: „Izrael kontroluje media naszego rzekomo wolnego kraju”. „Alain Detreloin” podzielił się antysemicką karykaturą zamieszczoną przez „Joel Cois” powyżej z Żydem z zakrzywionym nose mi napisem “Nigdy nie zapomnij, ja jestem ofiarą”.W połowie kwietnia współzałożyciel “Charlie Hebdo”, Philippe Val, odwiedził Izrael i wyglosił wykład zatytułowany „Jerozolima i Ateny: źródła demokracji” na francuskojęzycznej konferencji w Jerozolimie; w wywiadzie po niej, dla mieszczącego się w Tel Awiwie francuskojęzycznego radia TAF, wyraził przyjaźń dla Izraela. Post z 18 kwietnia 2016 r. w Quenelle+ z cytatami z tego wywiadu wywołał następujące komentarze: „Olifrugi Vore” napisał: „Wielkie lizanie dupy panów”; „Gamenga Losso” Napisał: „[Ten] skurwysyn, to on powinien był być zastrzelony [w zamachu terrorystycznym w styczniu 2015 r. na redakcję pisma w Paryżu]”.


*Nathalie Szerman jest dyrektorką MEMRI French.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] See also: MEMRI Inquiry & Analysis No.1055, French Comedian Dieudonné Promotes New Humor-Based Anti-Semitic Subcultur e, January 16, 2014; MEMRI Special Dispatch No. 4829, French Comic Dieudonné: 'Muslims and Christians Should Unite’ Against The Jews; 'Together We Will Be Able To Fight This Satanic Spirit Which Now Heads The Highest International Institutions’, July 11, 2012; MEMRI Special Dispatch No. 4738, Canadian Promoter Cancels Montreal Show by Antisemitic French Comedian Dieudonné, May 18, 2012; MEMRI Inquiry & Analysis No.802, Iranian 'Conference on Hollywoodism and Cinema’ Honors Prominent French Holocaust Deniers,February 23, 2012; MEMRI Special Dispatch No. 4445, Antisemitic Statements, Publications by Iranian Regime, January 25, 2012; MEMRI Special Dispatch No. 4913, Antisemitic French Comedian Dieudonné M’bala M’bala To Release Iran-Produced Film, 'The Antisemite’, November 23, 2011.

[2] MEMRI Special Dispatch No. 4517, Iranian-French Co-Production by Anti-Semitic French Comedian Dieudonné Presents Spoof on Auschwitz Gas Chambers, February 23,2012.

[3] In French verlan slang, which involves inversion of syllables within a word, „quenelle” is „nique-le,” meaning „f*ck him.”

[4] MEMRI Special Dispatch No. 2920, French Comedian DieudonnéM’balaM’bala Promotes His New Song 'Shoahnanas’ (’Holocaust Pineapples’), Claims: Greater Freedom of Speech in Iran Than in France; Most Slave Traders Were Jews, April 21, 2010.

[5] Independent.co.uk, 28 April 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .