Irańska agencja informacyjna Fars donosi, że znany negacjonista Holocaustu, Fredrick Toben, szef Adelaide Institute, „chwali Ahmadineżada za jego kluczową rolę w przełamaniu tabu badań nad rzeczywistością żydowskiego holocaustu”

Fars cytował Tobena mówiącego podczas wywiadu: “Prowadziłem badania holocaustem zanim prezydent irański przemówił, ale wypowiedzi Ahmadineżada nakierowały mnie, by pojąć poprawne rozumienie tego historycznego kłamstwa”. Dodał, że Ahmadineżad jest także pierwszą na świecie wysoko postawioną osobistością polityczną i prezydentem, który zakwestionował Holocaust.

Artykuł ciągnie dalej:

“Toben wskazał następnie, że prezydent irański użył logicznej metody kwestionowania Holocaustu, który jest głównym narzędziem propagandowym Izraela, i poprosił narody, by przełamały tabu i zaczęły dyskutować to jak każde inne historyczne założenie.

Podkreślając znaczenie postawy Iranu [w sprawie] holocaustu Toben przypomniał zakaz dyskutowania tej kwestii w społecznościach Zachodu i powiedział, że w społeczeństwie zachodnim, w którym dozwolone są ateizm i bluźnierstwa, najwyżsi funkcjonariusze mówią, że wolno nam kwestionować wszystko poza żydowskim Holocaustem.

W takich warunkach ‘Iran stara się uwolnić narody od takich błędnych przekonań. Iran stara się uwolnić tych, którzy nie są świadomi, że są niewolnikami Holocaustu’.

Toben urodził się w 1944 r. z północnych Niemczech, ale wyemigrował z rodziną do Australii, kiedy miał 10 lat.

Studiował na uniwersytetach w Australii, Nowej Zelandii i Niemczech i ma stopień magistra w edukacji i doktorat z filozofii. Pracował jako nauczyciel w Niemczech, Nowej Zelandii, Rodezji/Zimbabwe, Nigerii i Australii.

Założył Adelaide Institute w 1994 r. Umieszczony w największym mieście południowej Australii i finansowany z datków odgrywa on główną rolę w światowej walce przeciwko historycznej blokadzie poprzez swoją witrynę”. [1]


[1] Fars (Iran), 6 kwietnia 2011. Tekst został nieznacznie zredagowany dla większej jasności.