18 lipca 2011 dział medialny Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP), Al-Malahem, wydał szósty numer angielskojęzycznego magazynu dżihadystycznego w języku angielskim “Inspire”.

Nota do rządów i mediów – aby dostać kopię pełnego numeru Inspire 6, proszę wysłać e-mail do memri@memri.org z „Inspire 6” jako tematem.

Poniżej podajemy przegląd tego numeru:

Treść i ton tego numeru zdradzają poważną porażkę, jaką poniosła niedawno Al-Kaida w wyniku udanych powstań bez przemocy w świecie arabskim oraz zabicia Osamy bin Ladena. Powstania dowiodły skuteczności protestów nie posługujących się przemocą w obaleniu dyktatorskich reżimów, zaś Al-Kaida od dawna twierdziła, że można to osiągnąć tylko przez dżihad. Udane unikanie sprawiedliwości przez bin Ladena od zamachów 11 września było symbolem wyzwania Al-Kaidy wobec potęgi USA, a więc jego strata była znacząca dla morale organizacji. Ponadto okoliczności jego śmierci – a mianowicie, że został zabity w łóżku obok żon i rodziny, w bezpiecznej rezydencji otoczonej przez pakistańskie obozy wojskowe, zamiast na polu bitwy dżihadu – stanowi poważny problem dla mudżahedinów na frontach dżihadu. W rezultacie obecny numer „Inspire” odzwierciedla trwające starania Al-Kaidy przedstawienia śmierci bin Ladena jako przypadku heroicznego męczeństwa, co widać w komunikacie AQAP i w artykule w tym numerze autorstwa amerykańskiego dżihadysty Samira Khana.

W dziale pytań i odpowiedzi redaktorzy “Inspire” odpowiadają na zarzuty, że powstania w świecie arabskim dowiodły, iż Al-Kaida jest nieistotna dla mas muzułmańskich. Zaprzeczyli temu stwierdzając, że żądania protestujących były w rzeczywistości całkowicie zgodne z ideologią Al-Kaidy. Powiedzieli, że masy arabskie chcą prawa szariatu zamiast demokracji i że ich żądania były „wezwaniami o podstawowe prawa i wolności, których dostarcza szariat; nie mają one wiele wspólnego z demokracją per se”.

Inną wyraźną cechą najnowszego numeru “Inspire” jest stonowanie gróźb przeciwko Zachodowi, a szczególnie USA. Ten numer zawiera jednak dwa dodatkowe odcinki serii „Dżihad Open Source”, której celem jest instruowanie muzułmanów na Zachodzie jak przeprowadzać zamachy przy użyciu łatwo dostępnych materiałów, takich jak aceton do wytwarzania bomb. Jest to powtarzający się temat Al-Kaidy wobec muzułmańskich społeczności na Zachodzie, co odzwierciedlały różne numery „Inspire”, obciążając odpowiedzialnością za prowadzenie dżihadu poszczególnych muzułmanów na Zachodzie.

Szczególnie warty zauważenia jest fakt, że ten numer nie zawiera żadnego wywiadu ani artykułu Anwara Al-Awlakiego, wysokiego ideologa AQAP, który był kluczowym autorem w poprzednich numerach “Inspire” choć ten numer dostarcza poprzednio niepublikowanych zdjęć Al-Awlakiego, pokazujących go jako nieustępliwego wojownika dżihadu. AQAP informuje także, że Al-Awlakiemu udało się uciec przed atakiem samolotu bezzałogowego, który go namierzył i cytuje jego słowa po tym ataku: „wygląda na to, że ktoś był na nas rozgniewany dziś wieczorem”. Ponadto zastąpienie bin Ladena na stanowisku dowódcy Al-Kaidy przez Ajmana Al-Zawahairiego zostało wspomniane tylko pokrótce. Nieobecny w tym numerze jest także amerykański rzecznik Al-Kaidy, Adam Gadahn.

Poniżej podajemy główną zawartość numeru:

– List od redaktora “Inspire”, Jahji Ibrahima, przepraszający za opóźnienie w publikacji numeru. Ibrahim opłakuje śmierć bin Ladena i życzy Ajmanowi Al-Zawahairiemu sukcesu w roli dowódcy Al-Kaidy.

– Komunikat AQAP z mową żałobną na śmierć bin Ladena, nie zawierający żadnych gróźb.

– Dział pytań i odpowiedzi koncentrujący się na powstaniach w świecie arabskim.

– Nekrologi wychwalające jako męczenników różnych członków AQAP, którzy zginęli w akcji, co składa się na większość numeru.

– Artykuł Samira Khana gloryfikujący bin Ladena jako uosobienie wojownika mudżahedina i chwalący go za przeciwstawienie się USA i zainicjowanie dzisiejszego ruchu dżihadu. Khan mówi, że zabicie bin Ladena nie pozostanie bez odpowiedzi i że Zachód nie może oczekiwać niczego poza nieszczęściem za swoją rolę w jego śmierci. Zajmując się problemami stworzonymi dla mudżahedinów przez okoliczności zabicia bin Ladena, Khan stwierdził, że „bin Laden nie zginął w swoim łóżku”.

– Dział „Dżihad Open Source„, który dostarcza ilustrowanego przeglądu używania broni i produkcji bomb. Jak wspomniano, ten dział skupia się na zamachach przy użyciu materiałów, które można dostać w lokalnych sklepach.

– Numer ten zawiera także angielski przekład nagranego przesłania Osamy bin Ladena “Przemówienie do rewolucjonistów”, które zostało ogłoszone po jego śmierci, jak również uprzednio publikowane artykuły przywódców Al-Kaidy Abu Jahji Al-Libiego, Attijata Allaha Abd Al-Rahmana i Abu Musaba Al-Suriego.

– Dział zatytułowany „Reakcje na Inspire” zawiera wzmianki o tym magazynie w wiodących mediach. W dodatku do raportów przez CNN, “The New York Times” i “The Guardian”, ten dział cytuje także informacje MEMRI o piątym numerze “Inspire”.