Pod koniec grudnia 2014 r. armia irańska przeprowadziła manewry morskie i lądowe „Muhammad Rasul Allah”, obejmujące 2,2 miliona kilometrów kwadratowych i sięgające poza Cieśninę Ormuz i Zatokę Adenu. Według doniesień irańskich, w manewrach tych użyto po raz pierwszy dronów przeznaczonych do misji samobójczych.

Dowódca sił lądowych armii irańskiej, Ahmad-Reza Purdastan powiedział: „Te manewry po raz pierwszy ujrzały użycie samobójczego dronu, który może być używany do ataków powietrznych i naziemnych. To jest ruchoma bomba. Zgodnie z istniejącymi możliwościami przemysłu [irańskiego] ulepszyliśmy zasięg i zdolności operacyjne naszych dronów. Obecnie przenoszą one lepsze wyposażenie i mają bardziej nowoczesne kamery. Te drony są długim ramieniem sił lądowych na polu bitwy” [1].

Zastępca dowódcy sił lądowych, Kiomars Heydari powiedział, że Iran zmodyfikował dron Jasir do misji samobójczych [2] i dodał, że w manewrach brały udział trzy typy dronów samobójczych [3]. Oficer sił lądowych, Ali Mehrabi powiedział: „Iran posiada zdolność modyfikowania wszystkich swoich dronów do operacji samobójczych… Podczas następnych manewrów rozszerzymy tę zdolność” [4].

Irańska witryna internetowa Tasnim, która jest stowarzyszona z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), wyjaśniła, że operacje dronów samobójczych są skuteczne, nawet jeśli drony przepadają, ponieważ zadają wrogowi ciężkie straty przez uderzenia w nowoczesne cele, takie jak lotniskowce, okręty wojenne, odrzutowce i helikoptery. 31 grudnia 2014 r. irańska witryna internetowa Mashregh News, która jest związana z kręgami służb bezpieczeństwa, przedstawiła 10 modeli dronów i powiedziała, że choć niektóre z nich już były używane w misjach samobójczych, inne mogą zostać zmodyfikowane do takich operacji. Według witryny, te drony o zasięgu 250 km mają być użyte przeciwko Izraelowi, ale można bezpiecznie założyć, że ta groźba jest skierowana również przeciwko Arabii Saudyjskiej z powodu jej wojny naftowej z Iranem [5].

Należy wspomnieć, że Iran uważa rozwój asortymentu dronów za ważną podstawę swojego potencjału odstraszania, jak też ambicji osiągnięcia regionalnej hegemonii militarnej. Tak więc w wywiadzie z 6 marca 2015 r. dla telewizji irańskiej zastępca dowódcy IRGC, Hossein Salami powiedział: „Dzisiaj osiągnęliśmy ważny punkt w naszej technologii dronów. Nasze możliwości są tak zaawansowane, że, na przykład, jeden z naszych niewidzialnych dronów może latać 30 godzin bez przerwy. Jego zasięg operacyjny wynosi 3 tysiące kilometrów i jest nadzwyczaj skuteczny w identyfikowaniu i atakowaniu celów” [6].

Poniżej przedstawiamy wyłącznie zdjęcia tych samobójczych dronów. Fragmenty artykułów z Tasnim i Mashregh News z ich opisem można przeczytać po angielsku tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8515.htm

[…]Dron Saeka

[…]Dron Mohadżer

[…]Dron Mohadżer-4

[…]

[…]Dron Toofan

[…]


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Defapress.ir, December 26, 2014.

[2] Tasnim (Iran), January 6, 2015.

[3] Fars (Iran), January 5, 2015.

[4] Tasnim (Iran), January 6, 2015.

[5] See MEMRI Special Dispatch No. 5918, IRGC Weekly To Saudis: 'Iran Has Many Options For Harming Saudi Arabia… All [It] Needs To Do Is Use A Single One Of [Them] So That Nothing Remains Of The Entity Named The Aal-Saud Regime Or Of Saudi Arabia Itself’, December 31, 2014.

[6] Tasnim (Iran), March 6, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .