Od ostatniego konfliktu militarnego w Gazie w lipcu-sierpniu 2014 r. Hamas pracował nad przywróceniem i rozbudowaniem swojej siły w przygotowaniu do następnego konfliktu z Izraelem – ponawiając kopanie tuneli i produkcję rakiet, budując magazyny broni, prowadząc szkolenia wojskowe i zakładając obozy wojskowe. Wysocy funkcjonariusze ruchu nieustannie wzywają do wyzwolenia całej Palestyny, wychwalając i zachęcając dżihad, męczeństwo i opór zbrojny i grożąc rozszerzeniem swoich ataków na pełnej skali intifadę na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej. Kilku funkcjonariuszy Hamasu wzywa do otworzenia dodatkowych frontów przeciwko Izraelowi.

Podkreślając to, Abu Ubaida, rzecznik Brygad Izz Al-Din Al-Kassam Hamasu, powiedział, podczas ceremonii upamiętniającej męczenników Rafah: “Bitwa nie jest jeszcze skończona… Arogancja okupanta zmusi nas do nowych wojen, których kształtu i charakteru nie może on przewidzieć… Każdego dnia nasi ludzie zdolni są do odświeżenia krwi w żyłach oporu, na wiele sposobów” [1].

W przemówieniu podczas 27 rocznicy założenia Hamasu były minister spraw wewnętrznych Hamasu, Fathi Hammad powiedział: „Od ostatniej wojny w Gazie tysiące dołączyły do Brygad Al-Kassa… Zachodni Brzeg [także] powstanie [w intifadzie] przeciwko okupantowi i opór w Jerozolimie musi nasilić się” [2]. Należy zanotować, że równocześnie przywódcy Hamasu mówią, że nie są zainteresowani eskalacją sytuacji w Gazie.

Trwające zbrojenia: „Fabryki Al-Kassam pracują nocą i dniem”

Podczas gdy Hamas stara się nie ześlizgnąć w eskalację militarną z Izraelem w chwili obecnej, wysocy funkcjonariusze Hamasu powtarzają o potrzebie trwającego rozbudowywania produkcji broni i wręcz chwalą się, że ich fabryki robią to bez przerwy. Na spotkaniu osób publicznych w Chan Junis członek biura politycznego Hamasu Mahmoud Al-Zahhar powiedział: „Palestyńczycy muszą rozwinąć swoją broń, by mogli uderzyć w każdy centymetr Palestyny. To jest nasza misja i jeśli jej nie wykonamy, zdradzimy [Palestyńczyków]” [3].

Na ceremonii zakończenia młodzieżowych obozów szkoleniowych Al-Zahhar powiedział: „Co roku, aż do wyzwolenia Palestyny, tysiące dołączy do obozów szkoleniowych…” I następnie: „Ta młodzież będzie stała za rakietami, strzelając nimi w każdy centymetr Palestyny w wojnie Dnia Sądu Ostatecznego – wojnie o wyzwolenie Palestyny. Przysięgamy niczego wam nie odmawiać – naszej broni, naszych pieniędzy, naszych wysiłków i naszego potu. Pokolenie za pokoleniem… gdy tylko są szkolne wakacje, będziecie na terenach szkoleń wojskowych, aż osiągniemy nasz cel” [4].

W podobnym duchu przemawiał na piątkowym kazaniu zastępca szefa biura politycznego Ismail Hanija: “Hamas będzie nadal stopniowo nabudowywał swoją broń, swoje środki oporu i swoją siłę, i zachowa je aż Palestyna będzie w pełni wyzwolona” [5].

Także były minister spraw wewnętrznych Hamasu, Fathi Hammad, powiedział: „[Ruch] oporu planuje i przygotowuje i zawsze będzie kontynuował dżihad w przygotowaniu do następnej bitwy wyzwolicielskiej… Nasze ręce są na spuście i fabryki Izz Al-Din Al-Kassam pracują dniem i nocą. Nadejdzie dzień i Izrael zapłaci wysoką cenę” [6].

Na konferencji w Al-Rabat College, Marwan Issa, zastępca dowódcy Brygad Izz Al-Din Al-Kassam Muhammada Deifa, potwierdził, że trwa produkcja rakiet: “Nie chcemy konfliktu z okupantami izraelskimi w chwili obecnej, ale pracujemy nad podwojeniem naszej siły na każdy ewentualny konflikt, który może nadejść. Kontynuujemy produkcję rakiet i wypowiedzi wroga w tej sprawie nas nie interesują… Sprzymierzamy się z każdym, kto zaopatruje nas w broń” [7].

Ponowienie kopania tuneli

Hamas nie zawiesił kopania tuneli przeznaczonych do ataku. Już we wrześniu 2014 r., zaledwie kilka tygodni po zakończeniu ostatniej rundy walk, Al-Zahhar oświadczył: „Hamas rozpoczął odbudowę i dalszą rozbudowę tuneli” [8]. 19 października 2014 r., tuba “Hamasu, Al-Risalah” donosiła o ponowieniu prac przy jednym z tuneli w Gazie, cytując dowódcę oddziału specjalizującego się w kopaniu tuneli. Według tego reportażu członkowie Al-Kassam kopią w tajemnicy przez okrągłą dobę, dziesiątki metrów pod ziemią; niektóre tunele są strategicznymi tunelami do ataków w celu zabijania i porywania żołnierzy oraz przeprowadzania „jakościowych” ataków na Izrael, inne zaś są obronnymi tunelami taktycznymi do ukrywania wyrzutni rakiet i moździerzy przed samolotami izraelskimi. W reportażu podano, że tunel oglądany przez reportera został odbudowany podczas jednego z humanitarnych zawieszeń broni ogłoszonego podczas walk, oraz że członkowie Al-Kassam, którzy kopali go, wiedzieli, że praca jest niebezpieczna, ale powiedzieli, że są gotowi na męczeństwo dla Allaha, religii i Palestyny [9].Odbudowany tunel (source: Al-Risalah, Gaza, 19 października 2014)

Jeśli chodzi o wpływ ograniczeń w dostawie cementu do Gazy, członek Brygad Al-Kassam powiedział, że Hamas przezwycięży te braki używając cegieł [10].

Szkolenie wojskowe młodzieży

Jako dalsze przygotowanie do następnego konfliktu w dniach 20-27 stycznia 2015 r. Brygady Al-Kassam przeprowadziły w Strefie Gazy szkolenie wojskowe dla około 17 tysięcy młodzieży w wieku 15-21 lat w dziesiątkach obozów „Talai’ Al-Tahrir” (Pionierzy wyzwolenia). Według związanego z Hamasem Palinfo.com, tak wielu zapisało się na obozy szkoleniowe, że Brygady Al-Kassam prowadziły dwie sesje dziennie, jedną przed południem i drugą wieczorem [11].

Brygady Al-Kassam reklamowały te obozy w meczetach i miejscach publicznych oraz na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zapisy prowadzono na stoiskach na głównych ulicach Gazy; stoiska z napisem “Zaczątek następnej armii wyzwolenia” obsługiwali zamaskowani wojownicy.Stoisko rejestracyjne do obozów szkoleniowych w Gazie (źródło: Facebook.com/camps.gaza/photos, 18 stycznia 2015)

Dowódca Brygad Al-Kassam powiedział, że Brygady rekrutują tak wielu nastolatków, jak to możliwe, żeby zdobyli sprawności wojskowe, trenowali z ostrą amunicją i ćwiczyli obronę cywilną oraz pierwszą pomoc. Dodał: „Brygady Al-Kassam pracują nad przygotowaniem wielotysięcznej armii wyzwolenia w oparciu o edukację islamską” [12]

Trening z ostrą amunicją(Źródło: Facebook.com/camps.gaza/photos, 25-29 stycznia 2015)

Szkolenie w obozach obejmowało musztrę z ostrą bronią; funkcjonariusze Hamasu byli obecni podczas szkolenia. Według arabskiej witryny internetowej noonpost.net, wysiłek ten ma na celu stworzenie trzonu armii ludowej obejmującej członków wszystkich warstw społeczeństwa oraz przygotowanie nastolatków zarówno ideologicznie, jak militarnie do dżihadu i do walki przeciwko Izraelowi. Młodzież, która uczestniczyła w tych obozach, powiedziała, że przyszli nauczyć się, jak porywać żołnierzy izraelskich i wyzwolić Jerozolimę.Plakat anonsujący obozy (source: Facebook.com/camps.gaza?fref=photo, 10 stycznia 2015)

Młodzież biorąca udział w obozach powiedziała, że chcą nauczyć się, jak porywać żołnierzy i chcą wstąpić do komandosów i zrealizować prawo powrotu. Muhammad, 17 lat, z obozu dla uchodźców Nuseirat, powiedział: „Opór jest naszą dumą i siłą. Dołączyłem do obozu, żeby zostać częścią elitarnej młodzieży Brygad Al-Aksa i porwać żołnierzy syjonistycznych w celu wyzwolenia mojego kuzyna z więzienia okupanta”. Ahmad Al-Hosni, 19 lat, powiedział: „Dołączyłem do obozu, żeby zostać żołnierzem w palestyńskiej armii wyzwolenia i dlatego chcę szkolić się w użyciu każdego rodzaju broni i wyposażenia wojskowego. Jestem świetnym pływakiem i poproszę administrację obozu o dołączenie do komandosów morskich”. Dodał, że marzy o nurkowaniu w morzu „aż dotrę do brzegu Jaffy” [13].Trening w tunelach (source: Facebook.com/camps.gaza/photos, 27 stycznia 2015)

Podczas ceremonii na zakończenie obozów, 27 stycznia 2015 r., zastępca szefa biura politycznego Hamasu, Ismail Hanija, powiedział: „Gromadzenie się ludzi wokół oporu udaremni wszystkie plany [Izraela] zaszkodzenia wizerunkowi Hamasu i Brygad Izz Al-Din Al-Kassam… Obozy Brygad Al-Kassam są przedsięwzięciem strategicznym [mającym na celu] wychowanie pokolenia zwycięstwa i wyzwolenia. Opór i przygotowania do noszenia broni przeciwko wrogowi nie są dłużej dobrowolne, ale stały się kulturą przyjętą nie tylko przez Hamas, ale przez każdy palestyński dom i każdy sektor [społeczeństwa] palestyńskiego” [14].Hanija i inni wysocy funkcjonariusze Hamsun a ceremonii na zakończenie obozów (źródło: Facebook.com/camps.gaza/photos, 29 stycznia 2015)Plakat anonsujące ceremonię na zakończenie obozów (źródło: Facebook.com/camps.gaza/photos, 29 stycznia 2015)

Założenie obozów wojskowych przed utworzeniem regularnej armii ludowej

Brygady Al-Kassam przygotowują się także do następnego konfliktu z Izraelem przez zakładanie obozów wojskowych. Niedawno dywizja przygotowań i szkoleń Brygad Al-Kassam rozpoczęła budowę dwóch obozów o nazwach Al-Jarmuk i Filastin w pobliżu granicy Gazy z Izraelem. Funkcjonariusz dywizji powiedział: „Brygady będą kontynuowały szkolenie bez obaw przed Izraelem”. Dodał: „Szkolenie ma także na celu zapewnienie mieszkańców, że [ruch] oporu jest w dobrej kondycji, że nie przerwał działań, jak to twierdzi okupant i że jest na pierwszych liniach obrony ludności” [15].Budowa obozu szkoleniowego (Źródło: Alqassam.ps, 14 marca 2015)

Zastępca szefa biura politycznego Hamasu Ismail Hanija odwiedził niedawno taki obóz, ulokowany zaledwie o kilometr od granicy izraelskiej i przez lornetkę patrzył na izraelski moszaw Netiv Haasara. Powiedział: „Przedsięwzięcie Hamasu skupia się na oporze jako opcji strategicznej [zrealizowania celu] wyzwolenia i powrotu, nie zaś [celu założenia] tymczasowego państwa w Strefie Gazy” [16].

Warte zauważenia jest wspólne szkolenie przeprowadzone po raz pierwszy przez skrzydło militarne Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (Brygady Al-Kuds) i Hamasu (Brygady Al-Kassam). Witryna internetowa Hamasu, Al-Madżd wyjaśniła: „Szkolenie jest informacją odstraszającą, jak również informacją o sile krajowego frontu palestyńskiego” [17].Członkowie Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu podają sobie ręce (Źródło: Felesteen.ps, Almajd.ps, 8 marca 2015)

Jako część przygotowań do przyszłego konfliktu Hamas mówi wyraźnie, że chce przekształcić milicję w regularną armię ludową, która będzie szkoliła rekrutów w użyciu lekkiej broni i moździerzy. Oświadczenie Brygad Al-Kassam ogłoszone w meczecie Abdallah Azzam w dzielnicy Sabra w Gazie wzywało młodzież, by rejestrowała się u przedstawiciela Brygad, by rozpocząć szkolenie jako część armii ludowej. Przedstawiciel Brygad powiedział: „Tysiące młodzieży już zarejestrowało się na szkolenie” [18].

Hamas oznajmił później o ukończeniu szkolenia do armii ludowej przez pierwszą grupę 2,5 tysiąca aktywistów. Podczas ceremonii wielu kończących szkolenie aktywistów niosło plakaty ze zdjęciem Ibrahima Akariego, sprawcy terrorystycznego zamachu pojazdem z 5 listopada 2014 r. w Jerozolimie [19].

Hamas świętuje rocznicę olbrzymim pokazem wojskowym

Hamas obchodził 14 grudnia 2014 r., rocznicę swego założenia, pokazem siły. W olbrzymiej paradzie militarnej – pierwszej od walk w lipcu-sierpniu – pokazał swoje jednostki, jak również różne typy posiadanej broni, wśród nich rakiety dalekiego zasięgu R-160, pociski rakietowe J-80 i drony Ababil produkcji irańskiej [20].

Po paradzie rzecznik Brygad Al-Kassam, Abu Ubeida powiedział: „Historia Hamasu i jego walczących brygad stawia przed nami wspaniały i honorowy obraz przygotowania i produkowania broni i przekopywania się przez skały, by oprzeć się okupantowi i zadać mu ból. Dzisiaj, po wielu latach, ten obraz dał Armię Al-Kassam, jak wy i świat to widzicie, ze swoimi walczącymi jednostkami, które uczestniczą dzisiaj w tym imponującym pokazie: jednostka artylerii, jednostka morska, jednostka elitarna, jednostka tunelowa, jednostka snajperów, jednostka zbrojna, jednostka piechoty i jednostka obrony powietrznej. Nie są to [jedynie] nazwy i przydomki – to są walczące jednostki, które poskromiły wroga na progu Gazy, złamały aroganckie udawanie i upokorzyły swoich przeciwników na lądzie, na morzu i w powietrzu, z łaski Allaha Wszechmogącego” [21].Pokaz broni Hamasu (Źródło: Palinfo.com, 14 grudnia 2015; Felesteen.ps, 15 grudnia 2014)

Zachęcanie do ataków terrorystycznych i intifady na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie

Wraz z rozbudowywaniem sił Hamasu w Gazie, ruch ten zachęca do ataków terrorystycznych w Jerozolimie. Wykorzystując napięcia w tym mieście, które narosły z powodu pogłosek, że Izrael zamierza zmienić istniejący status quo w meczecie Al-Aksa, wzywa do opierania się okupacji wszystkimi dostępnymi środkami i o każdym czasie. Rzecznicy Hamasu chwalili poprzednich zamachowców, wśród których byli członkowie Hamsu lub stowarzyszeni z nim, i wzywali Palestyńczyków, by kontynuowali takie akcje. Artykuły w gazetach i na stronach internetowych Hamasu także wychwalały te zamachy i obiecywały jeszcze więcej lepszych jakościowo i bardziej kreatywnych zamachów w przyszłości; niektórzy podkreślali, ze konflikt jest religijny, nie zaś polityczny.

Hamas próbował także rozszerzyć krąg przemocy na cały Zachodni Brzeg w celu wywołania nowej intifady. Jego rzecznicy ostro krytykowali Autonomie Palestyńską, żądając, by zakończyła współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z Izraelem i pozwoliła Palestyńczykom na wyrażenie swojej wściekłości, opór wobec okupanta i rozpoczęcie intifady Jerozolimy i Al-Aksy.

Szef biura politycznego Hamasu Chaleg Maszaal wezwał wszystkie frakcje palestyńskie, by opierały się działalności okupanta w Jerozolimie i krytykował słabość Autonomii Palestyńskiej. W wywiadzie dla gazety katarskiej „Al-Sharq” Maszaal powiedział: „[Odpowiedzią powinny być] opór i podżeganie ludzi przeciwko okupantowi, ponieważ to odstrasza wroga. Ta sprawa nie jest tylko odpowiedzialnością Hamasu, ale raczej wszystkich frakcji razem oraz kierownictwa palestyńskiego. Każdy funkcjonariusz palestyński powinien zaakceptować odpowiedzialność narodową, polityczną i historyczną w świetle bezprecedensowego niebezpieczeństwa, przed jakim stoi meczet Al-Aksa” [22].

Mówiąc o możliwości trzeciej intifady Maszaal powiedział, że “sprawy gotują się pod powierzchnią, a część z tego już jest na wierzchu. Wszystkie przeszkody i próby pogrzebania i zniweczenia tego zawiodą, z wolą Allaha. Wulkan palestyński nie zatrzyma się i wybuchnie w twarz okupanta” [23].

Biuro informacyjne Hamasu także podżega do demonstracji kampanią o nazwie “Al-Aksa jest nasza”. Wiceminister informacji Ihab Al-Ghussein powiedział: „Szanujemy i doceniamy postawę mieszkańców Jerozolimy Wschodniej, którzy odważnie przeciwstawiają się okupacji”. Wezwał następnie wszystkich Arabów i muzułmanów, by dołączyli do kampanii na rzecz Al-Aksy i Jerozolimy [24]. Biuro informacyjne ustaliło 23 listopada jako dzień sympatyzowania z Al-Aksą [25].

Na spotkaniu w Chan Junis Mahmoud Al-Zahhar powiedział: „Możemy liczyć na rezerwuar oporu na Zachodnim Brzegu. Zamachy pojazdami są jednym z ich wynalazków” [26]. W komunikacie prasowym z 25 listopada 2014 r. rzecznik Hamasu Hussam Badran wezwał AP, by dołączyła do ludu: “To może być ostatnia szansa na zmianę drogi i polityki; w innym wypadku historia nie będzie miała dla niej litości i ludzie nie zapomną nikogo, kto staje na przeszkodzie prawu opierania się okupacji” [27].Strona Facebooka gazety Hamasu: Bohaterze, chwyć za broń (Źródło: Facebook.com/alresalahNet, 19 listopada 2014)

Gloryfikowanie dżihadu i zamachów samobójczych

Przygotowania Hamasu do następnego konfliktu obejmują także wygłaszanie kazań i podżeganie do dżihadu i zamachów samobójczych. Jak powiedziano powyżej, kierownictwo Hamasu chwaliło niedawne zamachy terrorystyczne, szczególnie w Jerozolimie, i nazywało ich sprawców bohaterskimi męczennikami, którzy służą jako wzory osobowe odwagi i kreatywności, ponieważ przeprowadzili odważne akcje i oddali życie za meczet Al-Aksa [28].

Tak więc na przykład, Hamas chwalił Abd Al-Rahmana Al-Szaludiego, który przeprowadził zamach pojazdem na przystanek tramwaju w Jerozolimie 22 października, nazywając go “bohaterskim męczennikiem” [29]. Hamas chwalił także „rodzinę Al-Szaludiego za jej dżihad i poświęcenie jakiego dokonało swoją odważną postawą” [30]. Hussam Badran powiedział także, że akcja była “bohaterskim czynem i prawem naturalnym, który powinien być naśladowany” [31].

Hamas chwalił także zamach pojazdem z 5 listopada 2014 r. dokonany przez Ibrahima Al-Akariego, którego nazwali “bohaterem zamachu męczeńskiego… który pomścił swój lud i świętość meczetu Al-Aksa i Jerozolimy…” [32] Brygady Izz Al-Din Al-Kassam chwaliły także „świętych wojowników Hamasu i bohaterów Jerozolimy, którzy zmobilizowali się do obrony Jerozolimy swoim życiem i poświęcili swoją krew na jej progu” [33].

Funkcjonariusz Hamasu, Jounis Al-Astal także wyraził pochwałę dżihadu na konferencji na cześć męczenników w Chan Junis: „Opór zbrojny jest jedynym sposobem wyzwolenia Palestyny… Izraelczycy myślą, że przez oblężenie i [obietnice] odbudowy mogą nas szantażować w sprawie [ruchu] oporu i jego broni. Marzą na jawie… To jest nasza broń, to jest nasz duch i dżihad na rzecz Allaha jest naszym życiem” [34].

Kiedy zabito morderców trzech uczniów, którzy zostali porwani w okolicach Hebronu i zabici, publicysta Chaled Maali chwalił ich “męczeństwo na stronie internetowej Hamasu: “Męczeństwo jest pragnieniem każdego wojownika. Męczeństwo na rzecz Allaha jest celem, do którego [wojownicy] tęsknią niecierpliwie” [35].

W jedenastą rocznicę śmierci założyciela Hamasu Ahmada Jassina organizacja odsłoniła pomnik na jego cześć i oznajmiła, że “nigdy nie złożymy broni oporu ani nie przestaniemy opierać się okupacji syjonistycznej” [36]

Hamas próbuje otworzyć dodatkowe fronty

Wraz z przygotowaniami do następnego konfliktu Hamas zerwał ze swoją tradycją nie działania przeciwko Izraelowi z krajów arabskich i wezwał do otwarcia dodatkowych frontów. Na konferencji politycznej w Gazie 4 lutego 2015 r. dr Mahmoud Al-Zahhar z kierownictwa politycznego Hamasu wezwał Syrię i Liban, by umożliwiły założenie komórek militarnych podporządkowanych militarnemu skrzydłu Hamasu, Brygadom Izz Al-Din Al-Kassam, w obozach uchodźców na ich ziemi, „żeby mogły prowadzić [ruch] oporu z [krajów] na północ od Palestyny i uczestniczyć z nami w jej wyzwoleniu”.

Ta wypowiedź wysokiego funkcjonariusza Hamasu pokazuje, że ruch ten zamierza otworzyć drugi front przeciwko Izraelowi z Syrii i Libanu, przed czym jak dotąd powstrzymywał się.

Po wypowiedzi Al-Zahhara Emar Zakout, szef wydziału informacyjnego telewizji Hamasu Al-AqsaTV, napisał w artykule zatytułowanym: “Jaka tajemnica kryje się za wypowiedzią dra Al-Zahhara?”, że Hamas chce, by każdy konflikt z Izraelem był konfliktem na pełną skalę i obejmował także ataki na Izrael z granicy północnej. Zakout ujawnił także, że podczas niedawnego konfliktu w Gazie rakiety wystrzeliwano na Izrael z Libanu przez grupy kontrolowane przez Brygady Al-Kassam:

“W niedawnej wojnie w Gazie, która trwała około dwóch miesięcy, Brygady Al-Kassam miały kilka grup w krajach arabskich graniczących z okupowaną Palestyną, mogły więc wystrzelić kilka rakiet na północ okupowanej Palestyny i powodować dezorientację w ocenach wroga syjonistycznego.

Wydaje się, że kierownictwo Hamasu myśli i planuje, że każda przyszła wojna przeciwko wrogowi syjonistycznemu będzie na pełną skalę, co znaczy że obejmie każdy centymetr ziemi Palestyny i uczyni sprawy trudnymi dla wroga. Kierownictwo zaczęło przygotowania do tego bezpośrednio po kampanii w Gazie, a może nawet podczas niej.

W tym kontekście odnowione zostały więzi między Hamasem a Hezbollahem, co było motywem dla dra Mahmouda Al-Zahhara, członka kierownictwa politycznego Hamasu, by oznajmić na konferencji politycznej przeprowadzonej niedawno przez biuro informacyjne Hamasu w północnej Gazie, że ruch pracuje nad założeniem grup należących do Brygad Al-Kassam w libańskich obozach uchodźców w pobliżu północnej Palestyny.

Sądzę, że wypowiedzi Al-Zahhara były uzgodnione z wysokimi rangą funkcjonariuszami Hezbollahu. Warto także wspomnieć listy wysłany przez walczącego [dowódcę Brygad Al-Kassam] Muhammada Deifa do sekretarza generalnego Hezbollahu, Hassana Nasrallaha, proszący [libański ruch] oporu o [uzupełnienie] ognia na okupowaną Palestynę ogniem krzyżowym z Libanu.

Pytaniem jest, czy wypowiedzi dra Al-Zahhara mają także zastosowanie do obecności palestyńskiej w Syrii, Jordanii, a także w Egipcie” [37].

Także funkcjonariusz Hamasu Fathi Hammad powiedział 23 lutego 2015 r. na konferencji, w której brał również udział zastępca szefa biura politycznego Hamasu, Hanija: “Musimy otworzyć nowe fronty z wszystkich krajów otaczających Izrael, a także tych, które nie mają z nim wspólnej granicy „ [38].


Przypisy (nie spolszczone):[1] Palinfo.com, November 13, 2014.

[2] Paltimes.net December 12, 2014.

[3] Palinfo.com, November 15, 2014.

[4] Al-Risalah (Gaza), January 29, 2015.

[5] Palinfo.com, October 4, 2014.

[6] Alzaytouna.net, November 2, 2014.

[7] Palinfo.com, March 2, 2015.

[8] Al-Ayyam (PA), September 20, 2014.

[9] Al-Risalah (Gaza), October 19, 2014’s; See MEMRI Special Dispatch No. 5863,”Hamas’ Construction Of Gaza Tunnels Continues,” October 23, 2014.

[10] Paltoday.ps, October 29, 2014.

[11] Palinfo.com, January 23, 2015.

[12] Noonpost.net, January 22, 2015.

[13] Noonpost.net, January 22, 2015.

[14] Palinfo.com, January 27, 2015.

[15] Alqassam,ps, March 14, 2015.

[16] Al-Hayat (London), April 6, 2014.

[17] Felesteen.ps, almajd.ps, March 8, 2015.

[18] Felesteen.ps, September 25, 2014.

[19] Al-Ayyam (PA), November 8, 2014; Al-Risalah (Gaza), November 7, 2014.

[20] Palinfo.com, December 14, 2014; Felesteen.ps, December 15, 2014. Also see MEMRI Special Dispatch No. 5905, Hamas Senior Officials At Movement’s 27th Anniversary Celebrations: We Will Not Recognize Zionist Entity Or Be Satisfied With A Palestinian State Within 1967 Borders; We Thank Iran For Supplying Us With Weapons, Missiles, December 16, 2014.

[21] Palinfo.com, December 14, 2014.

[22] Al-Sharq (Qatar), November 9, 2014.

[23] See MEMRI Special Dispatch No. 5886, Hamas Praises Recent Terror Attacks In Israel, Calls For Escalation And Launch Of New Intifada, Threatens: 'The Palestinian Volcano Will… Erupt In Occupation’s Face’, November 19, 2014.

[24] Paltoday.ps, November 23, 2014.

[25] Palinfo.com, December 21, 2014.

[26] Palinfo.com, November 25, 2014.

[27] Palinfo.com, November 25, 2014.

[28] See MEMRI Special Dispatch No. 5886, Hamas Praises Recent Terror Attacks In Israel, Calls For Escalation And Launch Of New Intifada, Threatens: 'The Palestinian Volcano Will… Erupt In Occupation’s Face’, November 19, 2014.

[29] Palinfo.com, November 23, 2014.

[30] Paltoday.ps, October 23, 2014.

[31] Alresalah.ps, October 23, 2014.

[32] Israj.net, November 5, 2014.

[33] Palinfo.com, November 5, 2014.

[34] Al-Risalah (Gaza), October 23, 2014.

[35] Felesteen.ps, September 23, 2015.

[36] Palinfo.com, March 21, 2015.

[37] Alwatanvoice.com, February 6, 2015.

[38] Palinfo.com, February 24, 2015.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .