Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

8 kwietnia 2020 r. wychodząca w Londynie gazeta „Al-Quds Al-Arabi” opublikowała informację[1] powołując się na „źródło sił bezpieczeństwa”, że Iran dostarcza szkolenia i broni nowo założonej grupie irackich szyitów o nazwie „Liga Rewolucjonistów”, by atakowała interesy USA i szkodziła interesom Zatoki. Według tego doniesienia milicja jest szkolona i zbrojona przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) i szkolenie obejmuje przygotowania do atakowania amerykańskich baz, kompanii naftowych i porywania żołnierzy. Liga Rewolucjonistów jest grupą, która przyjęła odpowiedzialność za atak rakietowy 12 marca na bazę wojskową Tadżi na północ od Bagdadu, w którym zginęło trzech członków kierowanej przez USA, międzynarodowej koalicji w Iraku[2].

Zdjęcie doniesienia opublikowanego przez ”Al-Quds Al-Arabi”

Doniesienie zaczyna się od informacji, że nowoutworzona Liga Rewolucjonistów groziła zbombardowaniem ambasady amerykańskiej w Bagdadzie i opublikowała wideo [3] pokazujące zdjęcia z dronu budynków ambasady. Grupa oznajmiła także: „Ta ambasada jest teraz pod naszych wzrokiem i na łasce naszych pocisków. Jeśli zechcemy, zamienimy ją w rozrzucony pył”.

Następnie czytamy w doniesieniu, że grupa wywołała kontrowersję w Iraku i zamieszanie w sprawie jej tożsamości, cytując niezidentyfikowane źródło z ”sił bezpieczeństwa”, mówiące, że ”Iran założył [tę grupę] w celu atakowania amerykańskich miejsc”.

Według tego niezidentyfikowanego źródła, Liga Rewolucjonistów zaczęła „rekrutować setki młodzieży szyickiej i poddawać ich surowemu szkoleniu wojskowemu i manewrom, żeby symulować ataki na amerykańskie instalacje i porywanie żołnierzy w mieście Dżurf Al-Sachr, na północ od miasta Babel, które jest opanowane przez Brygady Hezbollahu, w przygotowaniu do ataków na amerykańskie interesy i bazy, gdzie znajdują się amerykańscy żołnierze w Iraku”.

Irańscy doradcy szkolą rekrutów; IRGC zbroi ich

Źródło dodało także: „wojownicy w grupie otrzymują intensywne szkolenie wojskowe z większości rodzajów broni pod kierunkiem irańskich doradców”, notując, że otrzymują również „szkolenie w pociskach krótkiego i długiego zasięgu o zasięgu ponad 500 km, jak też szkolenia o tym, jak szturmować rządowe instalacje i obozy oraz przeprowadzać porwania”.

Źródło następnie powiedziało: „Planują także przypuszczenie skoordynowanych ataków na kompanie naftowe działające w południowym Iraku, jak również szkodzenie interesom państw Zatoki”.

Ponadto „IRGC wyposażyło siły Ligi Rewolucjonistów w dziesiątki nowoczesnych dronów i samolotów do inwigilacji, których zadaniem jest zbieranie informacji wywiadowczych z powietrza i identyfikowanie lokalizacji i miejsc do atakowania”.

Doniesienie kontynuuje: „Ta nowa grupa, która działa w postaci szkodliwych komórek, które uderzają w precyzyjnie wybrane cele, wyszła z łona Brygad Hezbollahu”.

O celu stworzenia tej grupy doniesienie cytuje źródło mówiące, że grupa ma na celu „stworzenie rodzaju kamuflażu, by zapobiec wyśledzeniu, pościgowi i atakowi na przywódców i członków Hezbollahu w Iranie przez siły amerykańskie”.


[1] Al-Quds Al-Arabi, April 8, 2020.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 8640, New Iranian Tactic: Unknown Group Issues Statement Of Responsibility For Attacks On U.S. Forces In Iraq, March 16, 2020.

[3] See MEMRI JTTM report Iraqi Group Threatens U.S. Embassy In Baghdad: 'Our Eyes Are Monitoring Your Movements’, April 3, 2020.