Egipsko-amerykański badacz, Samuel Tadros, powiedział 13 marca 2020 r. w programie w Al-Hurra TV (USA), że jest wzrost ateizmu na Bliskim Wschodzie, ponieważ dyskurs religijny nie potrafi dać ludziom odpowiedzi, które są zgodne z nauką i zadowalające dla XXI wieku, z powodu zachowania organizacji takich jak ISIS i Bractwo Muzułmańskie oraz dlatego, że jest szeroka dostępność do informacji poprzez Internet, co otwiera ludziom oczy na nowe idee. Krytykując bliskowschodnie reżimy, które wierzą, że szerzenie się ateizmu jest wynikiem zachodniego spisku, Tadros powiedział, że to problemy wschodnich społeczeństw pchają ludzi ku ateizmowi. Więcej o programie Tadrosa w Al-Hurra TV, patrz MEMRI TV Clip No. 7438.

Aby zobaczyć klip z Samuelem Tadrosem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Uważam, że jest to związane przede wszystkim z porażką religijnego dyskursu” 

Samuel Tadros: Jeśli ktoś chce być ateistą, podczas gdy ja decyduję się być religijny, to jest to osobisty wybór. Społeczeństwo powinno zaakceptować oba. Mówimy tu jednak o wzroście… Według niektórych sondaży oraz pewnych rzeczy, które na to wskazują, jest wzrost ateizmu na Bliskim Wschodzie. Uważam, że jest to związane przede wszystkim z porażką religijnego dyskursu. Innymi słowy, religijny establishment nie potrafi dłużej dawać odpowiedzi adekwatnych do umysłów ludzi żyjących w XXI wieku. Nie może być tak, że natykam się na darwinowską teorię i wszystkie dowody, jakie wiążą się z tym rozwojem nauki, a potem ktoś mi mówi: „Nie, to wszystko jest tylko…” Albo musisz próbować przedstawić religijny dyskurs, który jest zgodny z naukowymi dowodami, albo mnie dłużej nie przekonujesz.

[…]

„Islamiści odegrali bardzo ważną rolę… odepchnęli ludzi od religii”

Islamiści odegrali bardzo ważną rolę [we wzroście ateizmu w regionie], ponieważ odepchnęli ludzi od religii. Innymi słowy, nie daje się widzieć rzeczy, jakie zostały dokonane w imię Allaha i powiedzenie: „Tak, to są dobre rzeczy”.

Zachowanie ISIS i Bractwa Muzułmańskiego, kiedy byli u władzy… Wszyscy ludzie, którzy wykorzystywali religię dla swojej politycznej agendy… Uważam, że wszystko to spowodowało wzrost liczby ludzi, którzy mają wątpliwości wobec religii. W dodatku do tego wszystkiego uważam, że Internet lub dostępność wiedzy, odegrała bardzo ważną rolę [we wzroście ateizmu]. W przeszłości byliśmy ograniczeni do pewnych ram wiedzy. Dzisiaj ludzie mają wiedzę o wielu rzeczach i to otwiera im oczy na rzeczy i idee, jakich nie rozważali wcześniej.

[…]

„Problemy i idee, jakie istnieją w naszych społeczeństwach, są tym, co popycha ludzi ku ateizmowi”

W ostatecznym rachunku jest to osobisty wybór dla każdego człowieka. Prawdziwym problemem jest to, że reżimy i narody są przekonane, że ateizm jest zachodnim spiskiem, że [ateizm] w ogóle nie istniał wśród nich w przeszłości i że tylko Zachód zaszczepił go wśród nas. Problemy i idee, jakie istnieją w naszych społeczeństwach, są tym, co popycha ludzi ku ateizmowi, jeśli ateizm uważasz za problem.