Iracki polityk i niezależny duchowny liberalny Sajjed Ajad Dżamal Al-Din, oskarżył Iran o udział w próbie zabicia go w nocy 2 sierpnia, kiedy w ogrodzie jego domu w dzielnicy Al-Chaderija w Bagdadzie była eksplozja, albo w wyniku wystrzelonego pocisku rakietowego, albo podłożonej bomby. Eksplozja spowodowała niewielkie zranienia Dżamala Al-Dina i jego gości. Była to szósta próba zamachu na jego życie; pierwsza była w Teheranie w 1981 r.

Dżamal Al-Din wskazał palcem na szefa Brygady Al-Kuds Korpusu Islamskich Rewolucyjnych Strażników Irany (IRGC), Kassima Suleimaniego, którego wielu Irakijczyków uważa za wpływową postać w sprawach Iraku. Powiedział, że Iran nie toleruje ani jednego głosu irackiego, który sprzeciwia się koncepcji velajat-e fakih (Rządów Prawoznawcy, które to stanowiska zajmuje obecnie Najwyższy Przywódca Iranu, Ali Chamenei), szczególnie jeśli ten głos jest głosem szyity. Dżamal Al-Din oskarżył także irackie siły bezpieczeństwa o zaniechanie zbadania tego zamachu.

Dżamal Al-Din jest szyickim myślicielem i politykiem w turbanie, który opowiada się za intelektualnym i politycznym stanowiskiem sprzeciwiającym się użyciu religii i sekciarstwa i wzywa do świeckości w sferze publicznej Iraku. Znany jest ze swojego krytycznego stanowiska wobec ingerencji irańskiej w sprawy Iraku.

Dżamal Al-Din powiedział, że uważa Chameneiego za “moralnie, religijnie i prawnie odpowiedzialnego za wszystko, co dzieje się w Iranie, Iraku i Libanie i za rozlew krwi niewinnych ludzi, rozlaną przez uzbrojoną milicję wspieraną przez IRGC”.

Dżamal Al-Din oskarżył także reżim syryjski, silnego sojusznika Iranu, o podważanie sytuacji bezpieczeństwa w Iraku przez wspieranie grup zbrojnych, które uważają się za “opór” oraz wspieranie Al-Kaidy [1] .


[1] “Al-Sharq Al-Awsat” (Londyn), 4 sierpnia 2011; “Al-Sabah al-Jadid” (Irak), 7 sierpnia 2011.