Al-Hiwar TV nadała debatę kilku intelektualistów związanych z Bractwem Muzułmańskim. Nadano ją 24 grudnia 2020 r. w następstwie niedawnego porozumienia o normalizacji stosunków między Marokiem a Izraelem, które podpisał marokański islamista, premier Saadeddine Othmani. Dyskusja następnie zwróciła się ku polityce Hamasu, kiedy zwraca się do Zachodu. Osama Abuirszaid, dyrektor wykonawczy American Muslims for Palestine, powiedział, że Hamas wyraża poparcie dla palestyńskiego państwa w granicach 1967 r., mimo że jest to sprzeczne z “zasadniczym” celem jednego państwa od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego. Powiedział, że gdyby Hamas upierał się przy deklarowaniu swojego prawdziwego celu, nikt na Zachodzie nie rozmawiałby z nimi. Dr Azzam Al-Tamimi, żyjący w Wielkiej Brytanii akademik i szef Al-Hiwar TV, powiedział, że Hamas nie może przekazywać sprzecznych komunikatów, jednego dla Zachodu i drugiego dla Wschodu, i że nie doprowadziło to do żadnych osiągnięć. Więcej o Osamie Abuirzhaidzie  można zobaczyć w: klipach MEMRI TV No. 5558 i 5487. Więcej o Azzamie Al-Tamimim można zobaczyć w klipach MEMRI TV: No. 770373497269658160933374233922971663921886, i 742.

Aby zobaczyć klip z debatą Bractwa Muzułmańskiego w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Osama Abuirszaid: „Hamas wierzy w Palestynę od Rzeki do Morza, ale ma zasadnicze stanowisko z jednej strony, a polityczne stanowisko z drugiej”  

Dr Azzam Al-Tamimi: Chodzi o to, że ja i wielu innych nigdy nie mogliśmy sobie wyobrazić, że zobaczymy [marokańskiego] premiera, który należy do islamskiego ruchu, jak podpisuje porozumienie o normalizacji [stosunków] z tworem syjonistycznym.

[…]

Osama Abuirszaid: Pozwalamy niektórym ludziom na więcej, ale nie innym. Hamas zrobił wiele [tego, co zrobiło Maroko]. Hamas zrobił wiele z tego i nikt o to nie dba, ponieważ Hamas stoi przed zbyt wieloma ograniczeniami, bym miał go krytykować z odległości 10 tysięcy kilometrów. Oni mają ograniczenia…

Al-Tamimi: Co zrobił Hamas? Żeby ludzie zrozumieli, o czym mówisz…

Abuirszaid: Czy Hamas mówi o rozwiązaniu w postaci dwóch państw, czy nie? Nie nazywamy tego rozwiązaniem w postaci dwóch państw. Nazywamy to palestyńskim państwem w granicach 1967 r., ale co to znaczy?

Czy mam zaakceptować, że Hamas nie wierzy w Palestynę od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego? Absolutnie nie! Hamas wierzy w Palestynę od Rzeki do Morza, ale ma zasadnicze stanowisko z jednej strony, a polityczne stanowisko z drugiej. Polityczne stanowisko przystosowuje się do ograniczeń rzeczywistości, ale to nie znaczy, że Hamas porzucił swoje zasady.

Jestem przekonany, że w żadnym momencie Hamas nie zrezygnował z zasad w sprawie Palestyny jako całości. Ale kiedy Hamas musi mówić do świata… Bracie, pozwól, że ci powiem, że świat jest nikczemny. Świat nie pozwala ci oddychać. Widzieliśmy, co zrobili w Gazie. Zagłodzili ich na śmierć. Widzieliśmy, co zrobili w Iraku. Zagłodzili ich na śmierć. I widzieliśmy, co zrobili w Syrii. Pozwolili na ich rzeź.

Al-Tamimi: Wypowiedzi Hamasu o zaakceptowaniu państwa w granicach 1967 r. były błędem i krytykowałem to od pierwszego dnia i nadal to robię… – I broniłem tego. Ta decyzja była błędem. Założyli, że dostaną w zamian jakieś polityczne zyski, ale nie dostali niczego. Wręcz przeciwnie… Spowodowało to zamieszanie co do tego, co ludzie rozumieli jako cel Hamasu. Kiedy mówisz, że akceptujesz państwo w granicach z 1967 r., przynajmniej niektórzy ludzie zrozumieją, że akceptujesz istnienie syjonistycznego państwa obok niego.

Abuirszaid: To dlatego powinnismy mieć zasadniczy i intelektualny dyskurs, i inny – polityczny – dyskurs lub powinniśmy całkiem porzucić politykę.

Al-Tamimi: Nie możesz tego mieć na obie strony, Osama. Nie mogę mieć dwóch sprzecznych dyskursów.

Abuirshaid: One nie są ze sobą sprzeczne. One się uzupełniają.

Dr Azzam A-Tamimi: „Mogę użyć jednego języka, który jest jasny dla intelektualistów i [innego języka dla innych]… Ale moje stanowisko musi być w obu wypadkach takie samo [;] Nie mogę przedstawiać jednego stanowiska dla Zachodu i innego stanowiska dla Wschodu „

Al-Tamimi: Mogę użyć jednego języka, który jest jasny dla intelektualistów i innego języka dla ludzi, którzy nie są intelektualistami, ale moje stanowisko musi być w obu wypadkach takie samo. Nie mogę przedstawiać jednego stanowiska dla Zachodu i innego stanowiska dla Wschodu

Abuirszaid: Jak więc chcesz angażować się w politykę i siedzieć z przedstawicielami krajów? Co im powiesz? Że przychodzisz z Palestyny od Rzeki do Morza? Nie będą gotowi cię wysłuchać.

Al-Tamimi: Czy słuchają cię, kiedy przychodzisz z jednej czwartej Palestyny?

Abuirszaid: Więc powinniśmy całkiem porzucić politykę.

Al-Tamimi: Co zyskała Autonomia Palestyńska przez przyjęcie wszystkich tych ustępstw?

Abuirszaid: Istnieje różnica. Istnieje różnica.