Poniżej podajemy fragmenty wywiady z syryjskim wodzem plemiennym Ahmadem Al-Szlaszem, który nadała Al-Dunya TV 15 lipca 2011.


„[Mój kuzyn] powiedział mi: 'Przysięgam na Allaha, wysadzimy ziemię, na której postawi stopę’”

Ahmad Al-Szlasz: Przyszedłem do domu o 11 wieczorem albo o północy i usłyszałem wiadomość [że ambasador USA planuje wizytę w Dejr Al-Zour]. Przysięgam na Allaha, że nie spałem ani chwili przez całą noc. Nie mogliśmy zaakceptować pogwałcenia honoru Hama i po naszym trupie pozwolimy na pogwałcenie honoru A-Zour.

Ten człowiek, siedzący w swojej ambasadzie… nie łapię. Kim on myśli, że jest – Krzysztofem Kolumbem, odkrywającym tutejsze obszary? Nie łapię. Chciałbym przekazać informację siłom bezpieczeństwa i całemu światu. Młodzi ludzie z Dejr Al-Zour nie pozwolą mu postawić stopy w ich mieście. Mówię o moich kuzynach i ich plemieniu. Jeśli oni mnie zawiodą, sam nie pozwolę mu wejść do Dejr Al-Zour. Na Allaha, po moim trupie wejdzie on kiedykolwiek do Dejr Al-Zour.

Jeden z moich kuzynów zapytał mnie: “Co, on chce wejść do Dajr Al-Zour?!” Jestem pewien, że słucha mnie teraz… Powiedział do mnie: „Przysięgam na Allaha, wysadzimy ziemię, na której postawi stopę. Zamienimy drogę w rozżarzone głownie”.

Inny kuzyn powiedział mi: “Jesteśmy znani z tego, że mamy najlepszą baraninę na świecie. Po raz pierwszy, z wolą Allaha, będziemy jeść amerykańską baraninę. Czy jego mięso jest gorzkie, czy nie, z solą lub bez – zjemy go”.

Chcę wydać ostrzeżenie. Nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa tego człowieka, jeśli choćby postawi stopę na progu Dejr Al-Zour.

„Dla Allaha, rozedrzyjcie ich na kawałki”

Dziennikarz: Ale wysłało go supermocarstwo…

Ahmad Al-Szlasz: A czym my jesteśmy? Czy Syria jest znajdą zostawioną na schodach meczetu? To jest najbardziej starożytne miasto w historii. Co to za 300-letnie supermocarstwo?! Chcą nam dyktować?! […]

Widzieliśmy, co się zdarzyło po jego wizycie [w Hama], prawda?

Dziennikarz: Co się zdarzyło?

Ahmad Al-Szlasz: Nasi młodzi mężczyźni zostali sprowokowani i wściekli się, i byli bliscy zniszczenia ambasady USA, prawda?

Bracie, od teraz nie opuszczaj swojej ambasady.

Dziennikarz: Ale służby bezpieczeństwa im nie pozwoliły… Tylko zdjęli flagę USA i zastąpili ją flagą syryjską.

Ahmad Al-Szlasz: Podeptali także flagę USA i podpalili ją. Ale czymże jest flaga USA?! Sztandarem islamu? Sztandarem Proroka Mahometa? Sztandarem Chrystusa? Czymże jest flaga USA?! To kawałek… Przepraszam za język…

Mam propozycję, która uspokoi sytuację. Panie prezydencie, nie marnuj czasu. Dla Allaha, rozedrzyjcie ich na kawałki. Na Allaha, ci ludzie niczego innego nie rozumieją. Nawet jeśli dasz im wszystko, co chcą, nie będą mieli dla ciebie litości. Przysięgam na Allaha, że nie okażą nam żadnej litości. […]