Wprowadzenie

4 września 2010 r. biuro prezydenta afgańskiego, Hamida Karzaia, wydało oświadczenie o utworzeniu Wysokiej Rady ds. Pokoju, by prowadziła rozmowy pokojowe z talibami w Afganistanie [1] . Oświadczenie zostało wydane po tym, jak prezydent Karzai przewodniczył spotkaniu ważnych osobistości kraju, włącznie z politykami i byłymi dowódcami mudżahedinów, żeby przedyskutować końcowe kroki dla formalnego ustanowienia Wysokiej Rady ds. Pokoju.

Stworzenie Wysokiej Rady ds. Pokoju jest częścią posunięć prezydenta Karzaia ku rozmowom pokojowym z talibami, która to strategia stara się ponownie włączyć bojówkarzy do społeczeństwa przez danie im prac administracyjnych i policyjnych. Inicjatywę Karzaia popierają Stany Zjednoczone i pakistański wywiad wojskowy (ISI), który popiera talibów. ISI ma nadzieję, że w wyniku tych rozmów pewni przywódcy talibów zostaną częścią rządu w Kabulu [2] .

Według informacji na afgańskiej witrynie internetowej tolonews.com, Wysoka Rada ds. Pokoju będzie liczyła około 50 osób, włącznie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, kobietami, byłymi bojówkarzami i postaciami z opozycji oraz z rządu [3] . Nazwiska członków zostaną ogłoszone po Eid-ul-Firt (tj. 9, 10 lub 11 września), dorocznym święcie oznaczającym koniec miesiąca postu, ramadanu.

W ostatnich miesiącach ISI prowadził podwójną politykę wspierania tajnych rozmów z talibami w celu zdobycia przyczółka w Kabulu, jak również zachęcenia talibów do wzmożenia ataków na wojska USA i NATO w Afganistanie [4] . Perspektywa powrotu talibów do władzy w Kabulu w wyniku tych rozmów najbardziej niepokoi Indie, które włożyły setki milionów dolarów w odbudowę Afganistanu. Obecnie Indie zmieniają swoją politykę afgańską.

Raport: dr Abdullah, generał Dostum i Amrullah Saleh próbują stworzyć koalicję przeciwko talibom

Zdjęcia od lewej do prawej: dr Abdullah, generał Dostum i Amrullah Saleh

Według relacji w afgańskiej gazecie w języku pasztu “Wrazpanra Weesa”, Indie i inne mocarstwa regionalne posuwają się w kierunku stworzenia koalicji przeciwko talibom [5] .

Przez ostatnie dwa tygodnie niektórzy byli dowódcy Sojuszu Północnego, którzy doszli do władzy po tym, jak wojska USA usunęły talibów od władzy w 2001 r., prowadzili tajne rozmowy z przedstawicielami Indii, żeby zbudować sojusz przeciwko talibom w Afganistanie [6] .

Pasztuńska gazeta cytowała „wiarygodne źródło” – mówiące pod warunkiem anonimowości – że generał Abdul Raszid Dostum, dr Abdullah Abdullah i Amrullah Saleh prowadzili odrębne rozmowy w przedstawicielami Indii [7] . (Niezależnie od tych trzech przywódców również minister spraw zagranicznych Afganistanu Zalmaj Rasul i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Dadfar Spanta, odwiedzili niedawno Indie [8] .)

Ci trzej przywódcy znani są ze zdecydowanej postawy przeciwko talibom i ISI. Generał Dostum, przewodniczący partii Junbisz-i-Milli Islami, jest byłym dowódcą uzbeckiej milicji, który walczył przeciwko reżimowi talibów. Dr Abdullah Abdullah, były minister spraw zagranicznych Afganistanu, był głównym kontrkandydatem Karzaia podczas wyborów prezydenckich 2009 r. Amrullah Saleh został niedawno usunięty ze stanowiska szefa afgańskiego wywiadu z powodu sprzeciwu wobec rozmów z talibami.

Według relacji “Wrazpanra Weesa” ci trzej przywódcy próbują zdobyć pomoc Indii, by ponownie odtworzyć Sojusz Północny przeciwko talibom w Afganistanie. Większość partii, które składały się na Sojusz Północny podczas reżimu talibów, jest częścią obecnego rządu pod przewodnictwem prezydenta Karzaia.

Według drugiej relacji na afgańskiej witrynie internetowej tolonews.com, ta trójka podobno uczestniczyła w spotkaniach z indyjskimi funkcjonariuszami w Indiach w ciągu ostatnich dziesięciu dni. W relacji zaznaczono również, że generał Dostum odbył podróż do Indii w sprawie utworzenia koalicji przeciwko talibom, ale że takie doniesienia były odrzucane jako „bezpodstawne” [9] .

Gdy tylko pojawiły się informacje o tajnych rozmowach tych trzech przywódców z Indiami, żeby odtworzyć Sojusz Północny jako zaporę przeciwko możliwemu powrotowi do władzy talibów, dr Abdullah i Amrullah Saleh wydali 5 września oświadczenie stanowczo odrzucające te doniesienia jako „plotki” [10] .

Jednak, Amrullah Saleh, który niedawno mówił publicznie, że zrezygnował ze stanowiska szefa wywiadu z powodu swego sprzeciwu wobec tajnych rozmów z talibami, odrzucił doniesienia medialne o jakichkolwiek rozmowach z Indiami mówiąc: “Nie potrzebuję żadnych obcych krajów, by mnie popierały lub kierowały w ustalaniu celów politycznych i działalności politycznej. Mam kontakty z wszystkimi przywódcami afgańskimi” [11] .

Dr Abdullah także odrzucił te relacje, stwierdzając: “Nie ma niczego takiego jak tworzenie jakiejś koalicji i od miesięcy już nie miałem żadnego kontaktu z generałem Dostumem ani nie szukałem pomocy w żadnych obcych krajach” [12] .

*Tufail Ahmad jest dyrektorem MEMRI Urdu-Pashtu Media Project.


[1] www.president.gov.af, Afganistan, 4 września 2010.

[2] W ostatnich miesiącach głównodowodzący armii pakistańskiej, generał Aszfaq Kajani i generał broni Szuja Pasza, który zastąpił generała Kajaniego jako szef wojskowego wywiadu (ISI), wyłonili się jako główni pakistańscy koordynatorzy stosunków z Kabulem, podczas gdy cywilny rząd w Islamabadzie nie odgrywa żadnej roli. Krytyczna analiza roli ISI w Afganistanie, patrz MEMRI Seria Badań I Analiz – Nr 630 – 16 sierpnia 2010
Droga do przejęcia Afganistanu przez talibów Autorzy: Tufail Ahmad i Yigal Carmon

[3] www.tolonews.com (Afganistan), 5 września 2010.

[4] Analiza “dosłownie niemożliwego wyboru negocjowania z talibami poprzez pakistańskie dowództwo wojskowe”, przed jaki stoi prezydent Karzai, patrz Growing complexity of Afghan riddle, The Hindu (Indie), 6 września 2010.

[5] “Wrazpanra Weesa” (Afganistan), 5 września 2010.

[6] “Wrazpanra Weesa” (Afganistan), 5 września 2010.

[7] “Wrazpanra Weesa” (Afganistan), 5 września 2010.

[8] Analiza znaczenia niedawnej wizyty w New Delhi przywódców rządu afgańskiego, patrz A refreshing sight, www.deccanherald.com (Indie), dostęp 7 września 2010.

[9] www.tolonews.com (Afganistan), 5 września 2010.

[10] www.tolonews.com (Afganistan), 5 września 2010.

[11] www.tolonews.com (Afganistan), 5 września 2010.

[12] www.tolonews.com (Afganistan), 5 września 2010.