Poniżej podajemy fragment debaty telewizyjnej między Abdulem Alimem Musą, imamem meczetu islamskiego w Waszyngtonie, i profesorem z George Mason University, Jackiem Goldstonem.

Musa jest założycielem i przewodniczącym organizacji As-Sabiqun w Waszyngtonie, której zadaniem jest “popieranie wyjątkowych potrzeb muzułmanów żyjących w USA”. Według strony internetowej As-Sabiqun Musa nawrócił się na islam w więzieniu i jest zwolennikiem irańskiej Rewolucji Islamskiej, który wielokrotnie odwiedził Iran.

Strona internetowa stwierdza także, że główną inspiracją Musy są Malcolm X, Sayyed Qutb, Hasan Al-Banna, i Ayatollah Chomeini, między innymi. Imam Musa jest stałym mówcą na kampusach uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych. Twierdzi, że często oskarża się go o antysemityzm, ale broni się, mówiąc, że jest antysyjonistą. W październiku 2001 r. wystąpił na imprezie w National Press Club, co było nadawane przez C-SPAN, podczas której kwestionował oficjalną wersję tego, co zdarzyło się 11 września 2001 r.[1] .

Poniższą debatę nadała po angielsku Press TV 5 stycznia 2010.

Żeby obejrzeć ten odcinek w MEMRI TV, odwiedź http://www.memritv.org/clip/en/2326.htm .


„90% planów zamachów… są robione przez i z pomocą Mosadu i rządu Stanów Zjednoczonych”

Dziennikarz: Imamie, sądzę, że jest to coś, czego większość ludzi nie spodziewała się usłyszeć w dzień Bożego Narodzenia.

[…]

Abdul Alim Musa: Racja. Przejdę prosto do rzeczy. Jeśli cofniemy się o 20 lat, od pierwszego zamachu bombowego na World Trade Center w 1993 r… To jest nasz pogląd, tych, którzy… Powiedzieliśmy to wtedy i mówimy teraz, i to jest przekonanie w świecie muzułmańskim: 90% planów zamachów – lub tego spisku, lub tamtego spisku – wierzymy, że jest to robione przez i z pomocą Mosadu i rządu Stanów Zjednoczonych. Takie jest nasze doświadczenie.

„Kimkolwiek ten facet jest, z Nigerii – nie wierzymy, że ma on jakiekolwiek związki z islamem”

Abdul Alim Musa: Wierzymy, że kimkolwiek ten facet jest, z Nigerii – nie wierzymy, że ma on jakiekolwiek związki z islamem. Jeśli mówimy o zamachu na World Trade Center – wszystkie te rzeczy są zrobione… Mogę podać dwie szybkie przyczyny i to rozwiąże problem. Numer jeden – obwiniać o te rzeczy muzułmanów. Dostajemy Patriot Act, dostajemy prawo antyterrorystyczne, dostajemy prawo do, jak oni to nazywają, zatrzymania, zamrożenia globalnego ruchu islamskiego, który się szerzył, rósł i rozwijał. Dostajemy szansę na strzelanie rakietami, na zabijanie i na zamrożenie ruchu islamskiego. Ale ruch islamski jest tylko pierwszym celem.

Drugim celem jest naród amerykański, bo jak pan widzi, jest systematyczne załamanie się gospodarki w Ameryce, kierujące się z górki. W końcu dotknie to każdego. W końcu dotknie to ogólnie naród amerykański. Oni chcą mieć wszystkie karabiny i oni chcą mieć akty terroryzmu, oni chcą mieć wszystko – nie dla muzułmanów – bo my jesteśmy małą mniejszością – ale dla narodu amerykańskiego – który nie zgadza się na wysokie podatki i głodzenie na śmierć…

„Al-Kaida, Bin Laden i to wszystko – to są przyjaciele USA”

Dziennikarz: Chwileczkę, czy pan powiedział, że Ameryka mogła w tym odgrywać rolę?

Abdul Alim Musa: Nie, powiedzieliśmy, że zdecydowanie to zrobiła.

Dziennikarz: Zdecydowanie odegrała rolę?

Abdul Alim Musa: Tak, zdecydowanie. Takie jest nasze przekonanie. Powiedzieliśmy to. Mamy… Nie przyniosłem ich wszystkich… Mamy Wzory oszustw CIA, Syjoniści kontrolują media, Wielki Babilon – te mają wiele lat – Bush Jednoczyciel… Zawsze byliśmy przekonani, od 1993 r., i robiliśmy o tym programy telewizyjne – że rząd Stanów Zjednoczonych… O kim się mówi? Mówi się o Al-Kaidzie. Skąd wzięła się Al-Kaida? Al-Kaida, bin Laden i to wszystko – to są przyjaciele USA.

„Historia amerykańska jest historią grabieży, kradzieży i wrabiania ludzi”

Dziennikarz: Ale dlaczego USA miałyby to robić własnym ludziom?

Abdul Alim Musa: Żeby ich kontrolować.

Dziennikarz: Jack, co myślisz o tym? Włącz się tutaj.

Abdul Alim Musa: Żeby ich kontrolować. To nie jest nic nowego. Maine– pamiętacie Maine? Jak USA dostały Meksyk? Jak dostały… Jak dostały Kalifornię, Arizonę i to wszystko? Wrobiły Meksykanów.

Jack Goldstone: Skupmy się na teraźniejszości.

Abdul Alim Musa: Taaa, to właśnie mówimy. Pokazujemy jak historia… Historia amerykańska jest historią grabieży, kradzieże i wrabiania ludzi, żeby dostać to, czego oni chcą.

Jack Goldstone: No cóż, nie chcę próbować bronić wszystkich rządów Ameryki przez całą historię, ponieważ robiliśmy pewne rzeczy, z których z pewnością nie jesteśmy dumni teraz.

Abdul Alim Musa: Racja.

Jack Goldstone: Trudno jednak zaakceptować, że Al-Kaida dzisiaj na Półwyspie Arabskim, w Afganistanie i w Pakistanie pracuje na życzenie rządu USA.

Abdul Alim Musa: A na czyje życzenie w takim razie mogą pracować, jeśli nie jest to…?

Jack Goldstone: Twierdzą, że pracują, by stworzyć islamski kalifat. Twierdzą, że ich wrogami są kraje zachodnie i wszyscy przywódcy arabscy, których popierają kraje zachodnie.

Abdul Alim Musa: Skąd oni się wzięli? Skąd wzięła się Al-Kaida? Wróćmy do Afganistanu. Bin Laden – wszyscy ci ludzie – zostali zbudowani przez rząd Stanów Zjednoczonych, wywiad brytyjski i pieniądze saudyjskie.

Przyprowadzili ich z nowymi czołgami, bronią, wszystkim, żeby zmiażdżyć prawdziwych Afgańczyków… Rabbani, Hekmatyar, i tych ludzi. Oni [USA] przyprowadzili talibów, żeby go zmiażdżyć i wprowadzić typ islamu, który jest obraźliwy dla wszystkich – okrutny, bijący kobiety, zamykający szkoły. To było zrobione, żeby zwrócić ludzi przeciwko islamowi. To nie były żadne przypadki, przykro mi. Nie ma żadnych przypadków w Afganistanie, żadnych przypadków w Pakistanie, żadnych przypadków w Iranie. Przez ostatnie 25 lub 30 lat to wszystko było starannie planowane – wszystko.

Jack Goldstone: Teoria konspiracji opisana przez naszego przyjaciela jest atrakcyjna, ponieważ…

Abdul Alim Musa: Czy jest to prawda, czy nie?

Jack Goldstone: Nie wierzę, że to prawda.

Abdul Alim Musa: Której części pan nie wierzy – żebyśmy mieli jasność? Nie chcemy zostawiać ludzi w niepewności.

Jack Goldstone: Nie…

Abdul Alim Musa: Która część nie jest jasna?

Jack Goldstone: Nie wierzę, że Stany Zjednoczone kierują dzisiaj Al-Kaidą.

Abdul Alim Musa: To, co powiedziałem o Al-Kaidzie, jej początkach i rozwoju… Kiedy Stany Zjednoczone wściekły się na Al;-Kaidę i talibów? Kiedy się na nich wściekły?

Jack Goldstone: Po 11 września.

Abdul Alim Musa: Okay… To zamiast bombardować Afganistan powinni byli wziąć ludzi z CIA, którzy ich rozwinęli i wpakować do więzienia, zamiast zabijać ludzi z Afganistanu – gdyby to choć częściowo było prawdą, zgadza się? Jeśli stworzyli tę grupę, a grupa okazała się zła, dlaczego nie wsadzili CIAdo więzienia? Dlaczego mieli zabijać i masakrować ludzi w Afganistanie?

Jack Goldstone: To jest rozsądne pytanie, ale nie mam odpowiedzi, która by pana przekonała.

Abdul Alim Musa: Nie, proszę przekonać ludzi i nie martwić się o mnie. Ludzie muszą wiedzieć…

Jack Goldstone: Co ludzie muszą wiedzieć…

Abdul Alim Musa: to prawda.

Jack Goldstone: …bardzo trudno pobożnemu muzułmaninowi uwierzyć, że muzułmanie mogą być odpowiedzialni za akty terroryzmu. Islam jest religią pokoju.

Abdul Alim Musa: Irakijczycy żyli przez tysiąc lat jako muzułmanie – szyici i sunnici. Szyici popierali bunt przeciwko brytyjskiemu kolonializmowi w 1920 i 1921 roku. To była fatwa wydana przez Najaf. Kiedy weszli tam Amerykanie nagle mamy samobójstwa z bombami – szyitów bombardujących sunnitów i sunnitów bombardujących szyitów, żeby zniszczyć kraj. Ludzie w Iraku czują, że to są zewnętrzne siły.

Mordercy Nicholasa Berga „wyglądali jak Amerykanie”

Abdul Alim Musa: Także kiedy młody brat – ten facet, nazywał się Nick Bird [sic] czy jakoś tam – no wiecie, w telewizji, czy czymś tam… Patrzyliśmy na tych facetów – mieli zdjęcia tych tak zwanych “terrorystów” w Internecie. Klatka piersiowa tego faceta wystawała, o tak. Tylko jeden z nich przypuszczalnie mówił po arabsku. Wyglądali jak Amerykanie. Jedna rzecz jest pewna – dwaj z nich nosili złoto, a muzułmańscy mężczyźni nie noszą złota – szczególnie tak zwani fundamentaliści. Muzułmańskie kobiety noszą złoto, ale muzułmańscy mężczyźni na ogół noszą srebro.

Próbuję powiedzieć, że mówimy o… Teoria konspiracji podobno jest zupełną fantazją… My mówimy o prawdziwych bombardowaniach. Gdzie nie spojrzysz… Jeśli mówisz o Bombaju, jeśli mówisz o tych wszystkich… Ci ludzie nie są dobrze znani w ruchach muzułmańskich.

Mówię to, bo jeżdżę do Pakistanu, byłem w Afganistanie, jeżdżę do Iranu. Od trzydziestu lat znam tych ludzi, którzy są zaangażowani w ruch islamski. Nikt z nas nie zna, nikt z nas! Rozmawiałem z jednym z głównych braci tutaj na tym obszarze, bratem mówiącym po arabsku. Powiedziałem: Czy znamy kogoś z Al-Kaidy?” Odpowiedział: „Nigdy nikogo nie widziałem”. Spytałem go, ponieważ mieliśmy konferencje na całym świecie. Nikt z nas nie zna żadnej Al-Kaidy, a my jesteśmy podobno najbardziej rewolucyjnymi muzułmanami w Stanach Zjednoczonych. Nigdy ich nie widziałem. To nie jest teoria konspiracji – to są bombardowania i zabijania w Iraku i bombardowania… Ta osoba z Algierii [sic] – co ona robi w dzień Bożego Narodzenia? Mówi: „Patrzcie na tych podłych muzułmanów”.

Dziennikarz: To jest przesłanie…

Abdul Alim Musa: To jest przesłanie, że ci muzułmanie są źli. Daje to Stanom Zjednoczonym uzasadnienie na Jemen, nawet na północną Nigerię, na wszystkich. I ludzie to robią. Dlaczego ten bogaty młody facet nagle chce coś wysadzić w powietrze?

Nie istnieje lista nie dopuszczonych do latania – ten człowiek [Obama] kłamie w żywe oczy. Ja jestem na takiej liście. Jeśli lecę 10 razy w USA, zatrzymują mnie i nie dążę na pięć z nich.

Dziennikarz: Dlaczego jest pan na tej liście?

Abdul Alim Musa: Bo nie podoba im się to, co mówię.

„Kto złamał każdy traktat z Indianami? To był rząd amerykański! Izraelczycy i Amerykanie!”

Abdul Alim Musa: Pamiętam 1898 r., pamiętam Maine, kiedy okręt wojenny USA został wysadzony i nie zatonął, ale prawie, w Havana Harbor. To dało USA możliwość… Nawiasem mówiąc, oni mieli już marynarkę wojenną na Filipinach, kiedy to się zdarzyło. Ale dało to USA pretekst, żeby zabrać Wyspy Dziewicze, zabrać Filipiny i to wszystko.

A potem pamiętam, jak czytałem o Meksyku. No wiecie, biedny Meksyk… Inwazja Meksyku, kiedy doszli do Kaliforni. Wzięli Arizonę, wzięli Nowy Meksyk. Już ukradli Teksas. Zatoka Tonkińska – niektórzy ludzie zapomnieli o Zatoce Tonkińskiej. Wiecie. To chodzi o epokę Wietnamu, kiedy oskarżali Koreę Północną, lub kogoś tam, o ostrzelanie amerykańskiego okrętu. To się nigdy nie zdarzyło, ale po prostu zbombardowali to miejsce na strzępy z tego powodu.

Mówię, że rząd USA ma całą tego historię. I Mosad, izraelski wywiad, także ma historię wrabiania ludzi. Mówię jako aktywny muzułmanin, znający muzułmanów na całym świecie, i byłem w większości tych krajów i spędzałem w nich sporo czasu – islam, właśnie teraz, próbuje nawoływać ludzi do lepszego świata. To właśnie robimy – w południowowschodnim Waszyngtonie. To, co pojawia się w wiadomościach co tydzień, jest korzystne dla kogoś innego i nie jest korzystne dla islamu. I patrzymy na wzorzec zachowania – kto robił to wcześniej? Kto złamał każdy traktat z Indianami? To był rząd amerykański! Izraelczycy i Amerykanie! Oni chcą przycisnąć. Oni chcą luźnych… nie wystarczająco ciasnych… Oni mają mnóstwo sił bezpieczeństwa.

Osama bin Laden rzekomo chwalił te zamachy tutaj, tak? Mam za sobą regularne rok czy dwa arabskiego. Kiedy przetłumaczyli, co on powiedział, jest jedna rzecz, którą opuścili. Oni powiedzieli: „Niech Allah będzie błogosławiony”. To jest szaleństwo. Muzułmanie tego nie mówią. W chrześcijaństwie można powiedzieć “niech będzie Bóg błogosławiony”, ale w islamie nie można – istota ludzka nie może błogosławić Boga. To jest „Niech Allah będzie pochwalony”. Mówię wam…

Dziennikarz: Mówi pan więc, że to błąd w tłumaczeniu?

Abdul Alim Musa: Nie w tłumaczeniu! Mówię, że to są podstawione pachołki, to są pachołki… Proszę pamiętać, to jest Osama bin Laden, bogaty Saudyjczyk, który z nimi pracował i oni [Al-Kaida] mówią: „Jesteśmy szczęśliwi, że udał się ten zamach” I za to oni najeżdżają Afganistan – za to, że on jest szczęśliwy. Kto jest szczęśliwy? Co jego szczęście z zamachów ma wspólnego z masakrą ludzi w Afganistanie? Próbuję powiedzieć to – to jest… Nie jesteśmy w defensywie.

Nie mówiliśmy tego często na zewnątrz, ale osobiście jestem zmęczony tym, że Stany Zjednoczone robią te rzeczy i ludzie nie protestują. W Ameryce nie zamierzam już być dłużej cicho. Wiemy, że nie robimy tego my, ze względu na wzorzec zachowania i na to, czego wymaga islam. To robi ktoś inny. Powiedzielibyśmy, rząd Stanów Zjednoczonych, CIAi Mosad. To ich trzeba szukać.

Izraelczycy, biały Amerykanie, nigdy nie przebaczyli nikomu za nic, czy to się zdarzyło 50 lat temu, czy 100 lat temu, prawda? Izraelczycy polują na nazistów, którzy nawet nie mogą chodzić. Nie mogą mówić, ślinią się – właśnie dzisiaj. Ale ilu czarnych ludzi poluje na Południowych Afrykanów, prawda? Po tym, co oni zrobili, prawda? Ilu z nas mówi: „Linczowaliście nas”… W tym samym czasie podczas Holocaustu, myśmy byli linczowani codziennie, regularnie. Kiedy dorastałem, to były powszechne rozmowy, urodziłem się w Arkansas. To było powszechne. Nie widzisz żadnego z nas chodzącego wokół i mówiącego: „60 lat temu, 70 lat temu wyście nas linczowali”. Z wyjątkiem Amerykanów i Europejczyków! Oni zawsze mówią: Mau Mau są źli. Zabili 55 Brytyjczyków. Brytyjczycy zabili 155 tysięcy Mau Mau i Mau Mau są niecywilizowani.


[1] http://www.sabiqun.net/imam_musa.html