Homoseksualizm jest zakazany w krajach Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) –Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Omanie. W niektórych z tych krajów jest to nielegalne i karane chłostą, a także więzieniem [1] . Władze w tych krajach zwalczają homoseksualizm i niektóre twierdzą, że przynieśli go cudzoziemscy pracownicy, którzy stanowią pokaźną część populacji tych krajów.

Władze Kuwejtu najwyraźniej zdecydowały niedawno nasilić egzekwowanie praw antygejowskich i działać na rzecz zredukowania tego zjawiska zarówno w Kuwejcie, jak w innych krajach Zatoki. 6 października 2013 r. urzędnik kuwejckiego ministerstwa zdrowia ogłosił, że podczas spotkania komitetu centralnego GCC w listopadzie 2013 r. w Omanie jego kraj zaproponuje prawo nakazujące, by wymagane, rutynowe badanie medyczne cudzoziemskich pracowników, którzy chcą wjechać do krajów GCC, obejmowało także badanie ich orientacji seksualnej. Pracownicy, u których stwierdzi się homoseksualizm, otrzymają zakaz wjazdu do Kuwejtu i wszystkich innych krajów Zatoki.

Amnesty International potępiła tę propozycję, wzywając Kuwejt i kraje GCC, by powstrzymały się przed uchwalaniem praw skierowanych na marginalizowanie gejów oraz by zapewniły, że nie będą oni dyskryminowani z powodu swojej orientacji seksualnej. Posunięciu temu sprzeciwiła się także Human Right Watch; dyrektor programu LGBT Rights powiedział, że organizacja jest zdziwiona tym krokiem i nadal bada, czy będzie on wprowadzony w życie [2] .

Należy wspomnieć, że spotkanie komitetu centralnego GCC, które w końcu odbyło się w Omanie 4-6 listopada, zajmowało się różnymi kwestiami dotyczącymi badań medycznych cudzoziemskich pracowników, ale nie było żadnych doniesień w prasie o dyskusji nad propozycją Kuwejtu.

Propozycja spotkała się z mieszanymi reakcjami w Kuwejcie i w krajach Zatoki. Podczas gdy popierali ją posłowie do parlamentu, w kuwejckiej prasie i na Twitterze odezwały się głosy krytyczne.

Poniżej przedstawiamy dyskusję o niedawnych krokach prawnych w Arabii Saudyjskiej i w Zatoce dotyczących homoseksualizmu oraz zestaw reakcji w tych krajach na propozycję Kuwejtu:

Państwa Zatoki: Homoseksualizm jest perwersją seksualną – i chorym zjawiskiem, które zasługuje na karę

Homoseksualizm zawsze był zakazany w państwach Zatoki, gdzie jest uważany za zboczenie seksualne. Dlatego władze w tych krajach zwalczają go i podejmują kroki przeciwko społeczności LGBT. Tak, na przykład, saudyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ma specjalny komitet do zwalczania homoseksualizmu; komitet składa się z członków policji religijnej i wydziału ścigania przestępczości. W 2012 r. ministerstwo poinformowało, że departament ministerialny medycyny szariatu zajmował się 452 przypadkami [3] .

Także prasa saudyjska opublikowała liczne artykuły potępiające związki lesbijskie – o których Saudyjczycy mówią boyat, to jest, kobiety, które ubierają się i zachowują jak chłopcy; artykuł twierdził, że te kobiety są zboczone i nazwał lesbianizm zaburzeniem psychicznym wymagającym leczenia [4] . 15 kwietnia 2012 r. władze saudyjskie wydały wytyczne dla dyrektorów szkół i administratorów uniwersyteckich, w których stwierdzano, że nie należy pozwolić lesbijkom na powrót do nauki oraz wezwały ich do zwalczania tego zjawiska. Wytyczne zawierały także prośbę, by policja religijna dopilnowała sprawy w miejscach publicznych [5] .

W Kuwejcie homoseksualiści poniżej 21 [roku życia] mogą być skazani na do 10 lat więzienia [6] . 6 sierpnia 2013 r. parlament kuwejcki wyznaczył specjalną komisję do omówienia negatywnych zjawisk społecznych i ich różnych aspektów i wpływów, głównie homoseksualizmu. Rząd i parlament zgodziły się wspólnie zająć się problemem i nazwały homoseksualizm „chorym zjawiskiem”, które wymaga leczenia i nadzoru, a czasami także kary [7] .

Ustawodawcy w Bahrajnie także próbowali zwalczać homoseksualizm, podejmując ostrzejsze kroki, by nie dopuścić homoseksualistów do wjazdu do kraju [8]

W Omanie powszechne oburzenie wybuchło w wyniku artykułu z września 2013 r. w omańskim piśmie angielskojęzycznym “The Week”, o życiu homoseksualistów w tym kraju. Artykuł stwierdzał, że Oman jest łagodny wobec gejów i nazwał go “bezpiecznym schronieniem” dla osób LGBT w Zatoce [9] .

Po publikacji tego artykułu władze Omanu oznajmiły, że podejmą kroki prawne przeciwko pismu [10] . Pismo zostało zmuszone do usunięcia artykułu ze swojej strony internetowej, a redaktor naczelny opublikował przeproszenie, w którym napisał: “Nie mieliśmy zamiaru, pośrednio lub bezpośrednio, obrazić nikogo naszym artykułem z zeszłego tygodnia” [11] . Członek Rady Szura Omanu, Tawfiq Al-Lawati powiedział gazecie “Gulf News”, że “ton artykułu… był próbą propagowania nienaturalnego aktu jako naturalny”. Na Twitterze Al-Lawati napisał: „Propagowanie takiego aktu i przedstawianie Omanu jako bezpiecznego schronienia dla homoseksualizmu jest nie do zaakceptowania” [12] .


Tweety Tawfiqa Al-Lawatiego [13]

Kuwejcka propozycja prawa: testy medyczne dla “wykrycia” homoseksualistów i zakazanie im wstępu do krajów GCC

Jak wspomniano, wiele krajów Zatoki wini cudzoziemskich pracowników, którzy przyjeżdżają z całego świata, za zjawisko homoseksualizmu we własnych granicach. W próbie nie dopuszczenia, by homoseksualiści wjeżdżali do krajów GCC, dyrektor kuwejckiego zdrowia publicznego Jousuf Mindkar powiedział 6 października 2013 r. gazecie kuwejckiej „Al-Rai”, że kraje GCC, włącznie z Kuwejtem, zamierzają przedstawić na konferencji o pracownikach cudzoziemskich, która ma odbyć się 11 listopada 2013 r. w Omanie, propozycję prawa, zgodnie z którym testy medyczne przeprowadzane dla pracowników cudzoziemskich byłyby także używane do „wykrywania” gejów i transgenderystów; można wtedy z łatwością nie dopuścić do ich wjazdu [14] .

Wypowiedź Mindkara otrzymała błogosławieństwo parlamentariuszy Kuwejtu. Według posła Husseina Qawiana „decyzja niedopuszczenia, by homoseksualiści wjeżdżali [do Kuwejtu], jest dobra i pomaga wyeliminować zjawisko obce naszemu społeczeństwu”. Nie wykluczył on możliwości, że „ta propozycja zostanie przedstawiona parlamentarnej komisji zdrowia w celu promowania prawa zakazującego tej grupie wjazdu do Kuwejtu”.

Poseł Khalil Al-Saleh opisał tę propozycję jako “zachowującą wartości moralne i nakreślającą granice dla tego zjawiska, które jest nie do zaakceptowania w większości społeczeństw”. Powiedział, że krok ten „nie ma nic wspólnego z wolnością osobistą, ale jest to raczej sprawa moralna i kulturowa” [15] . Kuwejcki inspektor parlamentarny, poseł Saud Al-Haridżi wyraził aprobatę dla propozycji, zauważając, że jest to “zgodne z szariatem i naszą praktyką”. Dodał: “To posunięcie jest obowiązkiem [według] szariatu i popieramy je i widzimy, że jest to także powszechne żądanie…”

Poseł Hamoud Al-Hamdan powiedział: „Ta propozycja jest częścią naszego obowiązku chronienia społeczeństw Zatoki przed chorobami”. Dodał: “Ta grupa [tj. pracownicy cudzoziemscy] zawsze jest przeżarta chorobami wynikającymi z niemoralnych praktyk” [16] .

Reakcje na proponowane prawo na Twitterze

Ogłoszenie przez Jousufa Al-Mindkara kuwejckiej propozycji prawa wywołało poruszenie na Twitterze wśród użytkowników z Kuwejtu i Zatoki, niektórzy pisał w poparciu go, inni szydzili.

Wśród popierających był dyrektor administracji nadzoru młodzieży w kuwejckim ministerstwie spraw społecznych, Abd Al-Latif Al-Senan. Napisał on, że kraj powinien także karać kliniki i aptekarzy, którzy dostarczają kuracji hormonalnej transgenderystom [17] .

Użytkownik Twittera z Kataru oferował alternatywę do kuwejckiej propozycji prawa: “Zamiast zakazu wstępu do Kuwejtu i krajów GCC dla homoseksualistów i transgenderystów należy założyć szpitale psychiatryczne specjalnie dla nich…” [18]

Niektórzy jednak szydzili z propozycji. Na przykład kuwejcki użytkownik, Saeed Al-Omani napisał: „… Wiem, [że władze] nie mają nic do roboty [i dlatego przedstawiły] tę nielogiczną myśl” [19] .

Inny użytkownik z Zatoki napisał: „W sprawie decyzji ministerstwa spraw wewnętrznych zakazania wstępu do Kuwejtu homoseksualistom: Boją się łagodnych ludzi, [ale] pozwalają na wjazd mordercom i terrorystom” [20] .

Amal, kobieta z Rijadu, szydziła z Jousufa Mindkara: „Mindkar powinien zostać zbadany jako pierwszy” [21] .

Użytkownik przedstawiający się jako liberalny dziennikarz kuwejcki, napisał: “Czy oni [geje i transgenderyści] są niebezpieczeństwem dla naszego bezpieczeństwa narodowego? Czy są niebezpieczeństwem dla mężczyzn i kobiet w Zatoce [?]” [22]

Dyrektor kuwejckiego stowarzyszenia praw człowieka: islam był wcześniejszy niż międzynarodowe traktaty o prawach człowieka

Amnesty International zareagowała na ogłoszenie Mindkara żądaniem, by Kuwejt przestał prześladować homoseksualistów, mówiąc, że stanowi to “naruszenie podstawowego prawa człowieka do prywatnego życia” [23] . Dyrektor Amnesty na Bliski Wschód i Afrykę Północną doradził Kuwejtowi, by “zamiast dalszej dyskryminacji społeczności LGBT przeciwdziałał zamienianiu ich w przedmiot nękania i maltretowania i skończył z prawami, które delegalizują akty seksualne między zgadzającymi się na to dorosłymi” [24] .

Reakcje w Kuwejcie na oświadczenie Amnesty były różne. Szef Kuwejckiego Stowarzyszenia Praw Człowieka, Khaled Al-Ajmi powiedział, że “międzynarodowe organizacje praw człowieka nie powinny narzucać swoich opinii na Kuwejt lub na inne państwa Zatoki” i uznał, że te kraje są uprawnione do zakazu wjazdu homoseksualistom, jeśli tak chcą. Powiedział, że krajach islamskich istnieją obowiązkowe praktyki i tradycje, że islam był wcześniejszy niż wszystkie międzynarodowe traktaty o prawach człowieka i że państwa Zatoki muszą bronić się przed takimi zjawiskami jak homoseksualizm.

Kaznodzieja szejk Saleh Al-Ghanem zareagował podobnie i powiedział, że żądanie Amnesty, by kraje Zatoki nie marginalizowały gejów, promuje szerzenie się zboczeń seksualnych. Dodał, że islam zwalcza prostytucję i homoseksualizm i zapytał: “W tej sprawie, czy powinniśmy trzymać się organizacji międzynarodowych, czy islamu?”

Z drugiej strony, były przewodniczący Kuwejckiego Stowarzyszenia Praw Człowieka, Ali Al-Baghli, powiedział: „Homoseksualiści byli zawsze wśród nas. Koran mówi o ludziach Lota, którzy dokonywali wzajem ze sobą nieprzyzwoitych czynów… Z perspektywy praw człowieka nie jest właściwe wyganianie homoseksualistów z kraju”. Dodał także, że marginalizacja transgenderystów i homoseksualistów jest sprzeczna z międzynarodowymi prawami człowieka i że dorosłym trzeba pozwolić na stosunki seksualne jako część ich stosunków osobistych, jak długo odbywa się to między dwojgiem zgadzających się dorosłych [25] .

Dziennikarz kuwejcki w sarkastycznym artykule: Nie dyskryminujcie, przeprowadzajcie badanie medyczne również lesbijek

W artykule z 10 października 2013 r. szydzącym z kuwejckiej propozycji prawa, Dżafar Radżab, dziennikarz i karykaturzysta gazety kuwejckiej “Al-Rai” napisał: „’Głupi i głupszy’ jest właściwą nazwą dla komedii filmowej o relacjach między rządem i parlamentem – między tymi, którzy pokazują swoją głupotę publiczności, a tymi, którzy uchwalają głupie prawa…

Zacznijmy od mądrego rządu, który postanowił nie dopuścić, by transgenderyści wjeżdżali do Kuwejtu i krajów GCC. Nadchodzące spotkanie komitetu centralnego GCC omówi tę żywotną i drażliwą decyzję i opublikuje kluczową rezolucję, której celem jest ograniczeni dostępu homoseksualistów do czystych krajów Zatoki!

W zgodzie z tym, co zrozumiałem [z informacji o projekcie prawa] chciałbym przedstawić szanownemu premierowi kilka sugestii:

– Założenie specjalnego departamentu o nazwie ‘Centralny Urząd Ogólny do Odkrywania Płci Osób o Nieustalonej Płci’. Jego zadaniem byłoby badanie cudzoziemskich pracowników przybywających do kraju i wydawanie upoważnienia, że [dany cudzoziemski pracownik] jest ‘mężczyzną’, który może mieszkać i pracować w Kuwejcie. [Decyzja o naturze] tego badania powinna być pozostawiona ekspertom w tej dziedzinie – albo po prostu moglibyśmy poczekać na propozycję z parlamentu, jak przeprowadzić test męskości!

– Upoważnienie powinno być ważne tylko przez trzy miesiące…

– Założenie specjalnego organu [z zadaniem] pozbycia się pracowników cudzoziemskich, którzy są przyjaźni wobec transgenderystów, ale sami nie są transgenderystami. Musimy szkolić zatrudnionych w tym aparacie, żeby wiedzieli, jak złapać zboczonego pracownika cudzoziemskiego, kiedy nadal jest na przejściu granicznym!

– Założenie dodatkowej administracji, do wyśledzenia kobiet-transgenderystek i lesbijek, i przeprowadzenia medycznego badania także ich – żeby nie naruszyć Konwencji Genewskiej o Prawach Człowieka, która zabrania dyskryminacji!

– Jeśli chodzi o pracowników cudzoziemskich, którzy już są [w kraju], nie ma innego sposobu, jak zbadanie ich również, kiedy muszą odnowić [wizę], w celu upewnienia się, ze nie ma między nimi homoseksualistów…” [26]

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Quds Al-Arabi (London), October 7, 2013

[2] Al-Rai (Kuwait), October 24, 2013.

[3] Eremnews.com, October 3, 2013.

[4] Al-Yawm (Saudi Arabia), September 19, 2013.

[5] Alweeam.com.sa, April 16, 2012.

[6] Gulfnews.com, October 7, 2013.

[7] Al-Bayan(UAE), October 10, 2013.

[8] Gulfnews.com, October 7, 2013.

[9] Rnw.nl, September 7, 2013.

[10] Gulfnews.com, September 5, 2013.

[11] Rnw.nl, September 7, 2013.

[12] Gulfnews.com, September 1, 2013.

[13] Twitter.com/altawfiq, August 30, 2013.

[14] Al-Rai(Kuwait), October 7, 2013.

[15] Al-Rai(Kuwait), October 8, 2013.

[16] Al-Rai(Kuwait), October 8, 2013.

[17] Twitter.com/DrAlSenan, October 6, 2013.

[18] Twitter.com/qtrqtr2323, October 7, 2013.

[19] Twitter.com/saeedalomani, October 6, 2013.

[20] Twitter.com/GucciaH, October 7, 2013.

[21] Twitter.com/20_Amal, October 7, 2013.

[22] Twitter.com/m_shamsalden, October 7, 2013.

[23] Al-Rai(Kuwait), October 13, 2013.

[24] Amnesty.org, October 11, 2013.

[25] Al-Siyassa (Kuwait), October 13, 2013.

[26] Al-Rai (Kuwait), October 10, 2013.