26 kwietnia 2015 r. delegacja ponad 350 aktywistów Fatahu z obozów dla uchodźców w Libanie Północnym przybyła na zorganizowany przez Hezbollah objazd Libanu Południowego i granicy izraelskiej. Delegacja składała się z funkcjonariuszy Fatahu, młodzieży, aktywistów społecznych i ludzi wolnych zawodów.

Objazd obejmował wizytę w Mleeta, bazie militarnej, którą Hezbollah zamienił w “obiekt turystyczny [ruchu] oporu” i muzeum wojny pokazujące walkę tej organizacji przeciwko Izraelowi w Libanie Południowym od 1982 r. [1]. W muzeum goście spotkali się z wysokimi rangą funkcjonariuszami Hezbollahu i obejrzeli wystawę izraelskiego wyposażenia wojskowego, pochwyconego podczas stacjonowania Izraelskiej Armii Obronnej w Libanie Południowym i podczas wojny 2006 r. Później delegacja objeżdżała granicę z Izraelem, odwiedzając społeczności lokalne, takie jak Bint Dżbeil i Maroun Al-Ras, i obejrzała płot graniczny oraz Górną Galileę [2]. Podczas objazdu przedstawiciele Hezbollahu i Fatahu chwalili walkę palestyńską i jedność między Palestyńczykami a Hezbollahem w walce przeciwko Izraelowi. Przedstawiciele Fatahu zadeklarowali, że opór przeciwko okupantowi będzie trwał we wszystkich postaciach.

Delegacja odwiedza Mleeta (Zdjęcia: Soursawa.com, 27 kwietnia 2015, Sawtalfarah.com 26 kwietnia 2015)

Hezbollah stara się wzmocnić Fatah w obozach dla uchodźców kosztem organizacji ekstremistycznych

Ten objazd był częścią trwających starań Hebollahu zbliżenia się do umiarkowanych organizacji palestyńskich w obozach dla uchodźców w Libanie wobec rosnącej siły sunnickich organizacji dżihadystycznych w świecie arabskim, włącznie z Libanem. Hezbollah, który od dłuższego czasu bierze udział w walkach w Syrii i walczy tam, między innymi, z ISIS i z Dżabhat Al-Nusra, czuje się zagrożony przez te organizacje nie tylko w Syrii, ale w samym Libanie, bo zyskują one poparcie Libańczyków, co jest źródłem poważnego niepokoju Hezbollahu z powodu strategicznego położenia obozów na drodze z Libanu Południowego do Bejrutu. Ponadto w latach 2013 i 2014 dokonano kilku ataków terrorystycznych na Hezbollah i jego zwolenników w północnej dolinie Bekaa i w bejruckiej Dahiya, w których udział brali Palestyńczycy z obozów dla uchodźców, którzy są członkami organizacji ekstremistycznych, takich jak Brygady Abdallaha Azzama. Dlatego Hezbollah jest obecnie zainteresowany we wzmocnieniu umiarkowanych kręgów palestyńskich w obozach uchodźców, żeby pomogli opanować grożące Hezbollahowi siły radykalne.

W tym celu Hezbollah podjął szereg kroków. Na przykład, współpracował z dyrektorem departamentu Bezpieczeństwa Ogólnego, Abbasem Ibrahimem, by założyć wspólną siłę wszystkich frakcji palestyńskich do walki z elementami ekstremistycznymi w obozach. Ta siła zaczęła działać sześć miesięcy temu w Ajn Al-Hilweh i niedawno rozszerzyła działania na obóz dla uchodźców Mieh Mieh w tym samym regionie. Według niedawnych doniesień Abbas Ibrahim spotkał się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoudem Abbasem i obalonym przywódca Fatahu, Muhammadem Dahlanem, próbując rozwiązać spór między Abbasem i Dahlanem i tym samym wzmocnić Fatah w walce przeciwko ekstremistycznym organizacjom w obozach [3].

Jako część zwiększonej współpracy z Fatahem miało miejsce inne rzadkie spotkanie między członkiem biura politycznego Hezbollahu, Muhammadem Salehem a sekretarzem Fatahu w północnym Libanie, Abu Dżihadem Fajjadem, tydzień po wizycie delegacji Fatachu w Libanie Południowym. Na tym spotkaniu omawiali reperkusje wydarzeń w krajach arabskich dla sprawy palestyńskiej, rolę oporu we wszystkich postaciach jako jedyny sposób usunięcia okupacji z ziem arabskich, potrzebę zdobycia praw obywatelskich i humanitarnych przez Palestyńczyków w Libanie oraz potrzebę naciskania na UNRWA poprzez rząd libański, by zwiększyła pomoc dla uchodźców [4].


Muhammad Saleh i Abu Dżihad Fajjad (Zdjęcie: Facebook.com/racamp.net, 3 maja 2015)

Przedstawiciele Hezbollahu: Hezbollah i Fatah współpracujący na rzecz dalszego oporu przeciwko syjonistycznemu wrogowi

Przemawiając do delegacji Fatahu podczas ich pobytu w Mleeta, przywódca Hezbollahu na region Góry Libanu, Bilal Darghar, mówił o „trwających wysiłkach [promowania] jedności palestyńskiej i wyzwolenia Strefy Gazy spod oblężenia oraz zrehabilitowania jej. Wspomniał także „jedność między Libanem i Palestyną – szczególnie wśród narodowych frakcji oporu – mająca na celu przeciwstawianie się każdej agresji, która grozi bezpieczeństwu i dobru tych dwóch ludów”. Podkreślił, że „Hezbollah popiera sprawę [palestyńską] i lud palestyński i zachowuje bezpieczeństwo i stabilność naszych ludzi w obozach uchodźców” [5].


Bilal Darghar wygłaszający przemówieni (Zdjęcie: Sawtalfarah.com, 26 kwietnia 2015)

Abu Wael Zalzali, dyrektor Hezbollahu ds. palestyńskich w regionie Tyre, także chwalił walkę ludu palestyńskiego, a szczególnie wysiłki kierownictwa Fatahu na forach międzynarodowych. Powiedział, że “jedność Hezbollahu, Amalu i Fatahu tworzy złoty trójkąt, na którym można polegać w kontynuowaniu oporu i usunięciu okupacji syjonistycznej z naszego okupowanego kraju” [6].

Funkcjonariusz Fatahu: Będziemy kontynuowali opór we wszystkich postaciach; nie złożymy broni

Sekretarz Fatahu w północnym Libanie, Abu Dżihad Fajjad, także podkreślił “jedność z [ruchem] oporu w Libanie w wyzwoleniu kraju i przeciwstawieniu się Izraelczykom w kraju dżihadu, oporu i męczenników” [7]. Fajjad twierdził, że to palestyński [ruch] oporu rozpoczął samopoświęcanie się i walkę przeciwko Izraelowi w Libanie Południowym w latach 1970. Według niego „wszystkie frakcje palestyńskie pozostają częścią [ruchu] oporu przeciwko okupacji syjonistycznej i razem z całym ludem palestyńskim konfrontują syjonistycznych okupantów, używając powszechnego oporu we wszystkich postaciach na [Zachodnim] Brzegu i w Jerozolimie” [8]. Dodał, że „opór we wszystkich jego postaciach trwa i nie złożymy broni” [9].


Abu Dżihad Fajjad (Zdjęcie:Sawtalfarah.com, 26 kwietnia 2015.)

Przedstawiciel Fatahu: Tutuł tej wyprawy brzmi: „Nigdy nie zrezygnujemy z prawa powrotu”

Przedstawiciel Fatahu, Amal Al-Chatib, powiedział w wywiadzie: „To nie była wycieczka dla celów rozrywkowych, ale czysto palestyńska wyprawa narodowa, która ma konsekwencje. Przekazujemy ważną informację, której tytułem jest, że nigdy nie zrezygnujemy z prawa powrotu. To prawo jest wzmocnione przede wszystkim naszą siłą woli, po drugie, krwią naszych męczenników, a także przez decyzje dyplomatyczne [takiej jak] Rezolucja 194, która została zatwierdzona międzynarodowo” [10].

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Mleeta.com, 2014.
[2] Al-Safir (Lebanon), April 26, 2015.
[3] Al-Akhbar (Lebanon), April 21, 2015.
[4] Facebook.com/racamp, May 3, 2015.
[5] Nna-leb.gov.lb, April 26, 2015.
[6] Falestinona.com, April 27, 2015.
[7] Nna-leb.com, April 26, 2015.
[8] Falestinona.com, April 27, 2015.
[9] Facebook.com/baddawenews, April 26, 2015.
[10] Falestinona.com, media.alahednews.com.lb, April 27, 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .