12 lutego 2014 r., Al-Aqsa TV nadała reportaż opisujący sprzeciw rządu Hamasu wobec programu szkolnego wprowadzonego przez UNRWA do swoich szkół w Strefie Gazy. Podręczniki skupiają się tylko na oporze pokojowym, ignorując wszystkie inne formy oporu – powiedział minister edukacji Zijad Thabet.

Poniżej podajemy fragmenty:

Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV

Prezenter: Ministerstwo Edukacji oznajmiło, że rozważa podjęcie kroków po tym, jak UNRWA postanowiła wprowadzić nieautoryzowane programy do szkół. Te programy nie są zgodne z kulturą palestyńską i mają na celu zmianę myślenia uczniów palestyńskich, doprowadzenia ich do zaakceptowania syjonistycznego wroga i uczenia ich że opór pokojowy, nie zaś zbrojny, jest rozwiązaniem konfliktu.

Według komunikatu ministerstwa UNRWA chce wymazać kulturę uczniów palestyńskich w ich ojczyźnie.

Reporter: W okupowanej Palestynie uczniowie uczą się o prawach człowieka, ale nie o prawach palestyńskich. Oto co UNRWA robi w Gazie, kiedy wprowadza programy szkolne zajmujące się prawami człowieka w klasach 7-9. Zawierają one błędy pojęciowe, jak również błędy faktyczne dotyczące historii sprawy palestyńskiej.

Urzędnik: Na dziesiątej lekcji w trzecim bloku chcą uczyć nasze dzieci palenia swoich mundurów wojskowych. „Każdy ma prawo do wolności słowa, myśli, sumienia i religii – włącznie z prawem zmiany religii”. „Kiedy osiągną wiek zawierania małżeństwa, mężczyźni i kobiety mają prawo pobrać się i wychowywać rodzinę z kim chcą, niezależnie od płci lub religii”.

W akapicie 14 na stronie 63 stwierdzają, że każdy ma prawo emigrować lub szukać schronienia w innym kraju, żeby uniknąć prześladowań. Innymi słowy, chcą legitymizować dobrowolną emigrację, znieść prawa uchodźców i ignorować Prawo Powrotu.

Reporter: W 2000 r. UNRWA wprowadziła program praw człowieka do szkół wraz z innym wzbogacającym materiałem, takim jak arabski, kultura islamska i badania społeczne. To było za zgodą Ministerstwa Edukacji i Kultury.

Podstawową zasadą UNRWA jest nauczanie programów kraju gospodarza – zasadą, której nie przestrzega w Gazie.

Minister edukacji Hamasu Zijad Thabet: Z powodu okoliczności w Gazie, takich jak oblężenie, rząd palestyński poprzez ministerstwo edukacji i kultury okazywał wiele elastyczności wobec programów o prawach człowieka UNWRY. Istotnie, wzięliśmy podręczniki i ustanowiliśmy komisję, włącznie ze wspólną komisją UNWRA i ministerstwo edukacji.

Komisja wyraziła wiele zastrzeżeń do tych podręczników. Te zastrzeżenia zostały wysłane do UNWRA, ale ta zaakceptowała tylko kilka z nich.

Reporter: Programy dotyczące praw człowieka zawierają wiele błędów, które mogą wpłynąć na świadomość narodową przyszłych pokoleń, jeśli chodzi o takie kwestie, jak okupacja, opór i prawa uchodźców palestyńskich, którzy zostali wygnani ze swoich domów.

Zijad Thabet: Jednym z największych niebezpieczeństw ukrytych w tych książkach jest to, że skupiają się tylko na jednym aspekcie oporu – oporze pokojowym. Ignorują wszystkie inne formy oporu, które zostały uznane przez statuty międzynarodowe. Podręczniki nieustannie odnoszą się do oporu pokojowego jako najlepszego i jedynego sposobu zwrócenia praw [Palestyńczykom]. Innymi słowy, walczą przeciwko oporowi militarnemu, który jest uznany przez statuty międzynarodowe.

Zasiewają w umysłach uczniów koncepcję, że nie ma żadnej alternatywy do pokojowego oporu przeciwko okupantom. […]