Generał IRGC Jahja Rahim-Safavi, starszy doradca irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego, wygłosił przemówienie na konferencji zorganizowanej 12 czerwca 2024 r. przez Narodowy Ruch Upamiętniania Wojny Iran-Irak (1980–1988). Przechwalając się siłą militarną Iranu i jego zdolnością do wystrzelenia setek rakiet i dronów w stronę Izraela 14 kwietnia 2024 r., powiedział, że ten udany atak zmusił Stany Zjednoczone do wysłania posiłków w region i że dowiódł precyzji i siły Iranu. Safavi ostrzegł: „Jeśli jakakolwiek siła – jak Stany Zjednoczone – zaatakuje nas, będziemy ją ścigać po całym oceanie”.

Safavi ponowił także swój apel sprzed trzech miesięcy o zwiększenie „obronnego” zasięgu Iranu do 5000 kilometrów – innymi słowy, o zwiększenie zasięgu irańskich rakiet, dzięki czemu kraj będzie w stanie uderzać w kraje tak odległe, jak Francja. Więcej szczegółów można znaleźć w opracowaniu MEMRI nr 1754, Gen. Yahyah Safavi, Senior Advisor To Iranian Supreme Leader Khamenei: 'We Must Increase Our Strategic Depth To 5,000 Kilometers’; 'The IRGC Navy And Air Force Must Focus On The Red Sea And Mediterranean Sea – Because Future Wars Will Be At Sea And In The Air’, 15 marca 2024 r.

Przechwalał się także sukcesem Iranu w dotarciu do Morza Śródziemnego za pośrednictwem swojego pełnomocnika w Libanie, Hezbollahu. Powiedział, że podobnie jak za czasów imperium perskiego, Iran jest dziś obecny na Morzu Śródziemnym, Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab-el-Mandab.

Aby zobaczyć klip z tymi wypowiedziami Safaviego w MEMRI TV, kliknij tutaj. 

Generał IRGC Jahja Rahim-Safavi, obecnie starszy doradca irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego. Źródło: Agencja informacyjna Tasnim (Iran), 12 czerwca 2024 r.
Generał IRGC Jahja Rahim-Safavi, obecnie starszy doradca irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego. Źródło: Agencja informacyjna Tasnim (Iran), 12 czerwca 2024 r.

Poniżej znajduje się tłumaczenie wypowiedzi Savafiego opublikowane przez stowarzyszoną z IRGC Agencję Informacyjną Tasnim (Iran):

„W operacji ‘Prawdziwa obietnica’ [atak Iranu na Izrael z 14 kwietnia 2024 r. z udziałem setek dronów, rakiet manewrujących i rakiet balistycznych] wystrzeliwaliśmy jeden pocisk co sekundę, a w kierunku Izraela w ciągu 100 sekund wystrzelono ponad 100 rakiet. Ameryka, Izrael, i ich armia w regionie nie wyobrażali sobie, że Iran może przeprowadzić tak precyzyjną i dużą operację.

Amerykanie sprowadzili siły CENTCOM i EUROCOM na Morze Śródziemne i przygotowali ponad 250 myśliwców i samolotów wsparcia, a także okręty wojenne wyposażone w systemy przeciwrakietowe. Ponadto wykorzystali wszystkie swoje radary i radary kilku krajów regionu. Dwa dni temu Pentagon opublikował raport na temat operacji ‘Prawdziwa obietnica’, w którym wyraźnie wspomniano o możliwościach Iranu.

Iran nie ma na celu podboju krajów. Jeśli jednak jakakolwiek siła – jak Stany Zjednoczone – zaatakuje nas, będziemy ją ścigać aż za ocean. Jako badacz geografii uważam, że musimy zwiększyć głębokość naszej strategicznej obrony do 5000 kilometrów… Operacja ‘Prawdziwa obietnica’ zaskoczyła świat, a także wrogów.

Stosunki Iranu z Rosją są stosunkowo dobre, jednak musimy pamiętać, że Rosja i Chiny działają według własnych interesów i trzeba to brać pod uwagę w naszej polityce zagranicznej. Poza tym Iran ma powiązania także z Europą i innymi krajami”. [1]

Poniżej znajduje się tłumaczenie kolejnej części wypowiedzi Safaviego, pominiętej przez Tasnim, ale opublikowanej przez Tabnak News Agency:

„Trzy razy w historii my, Irańczycy, dotarliśmy do Morza Śródziemnego. Około 513 r. p.n.e. Cyrus Wielki udał się do Jerozolimy i wyzwolił ją wraz z Żydami, a następnie wyzwolił Egipt. W 480 r. p.n.e. król Kserkses poprowadził 600 tysięcy żołnierzy z Iranu do Anatolii – dzisiejsza Turcja – i przekroczył Dardanele lub Cieśninę Bosforu i zajął Grecję. W tych dwóch przypadkach udaliśmy się tam militarnie. Teraz po raz trzeci nasza obecność dotarła do Morza Śródziemnego wraz z powstaniem grupy oporu Hezbollahu w Libanie, rzeczywiście jesteśmy obecni na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Hezbollah w Libanie zgadza się z przekonaniami rewolucji islamskiej. Nawet Hamas i Islamski Dżihad, mimo że są organizacjami sunnickimi, działają zgodnie z celami określonymi przez czysty islam proroka Mahometa. Po raz trzeci jesteśmy obecni nie tylko na Morzu Śródziemnym, ale także na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab-el-Mandab.” [2]


[1] Tasnim News Agency (Iran), June 12, 2024.

[2] Tabnak News Agency (Iran), June 12, 2024.