W artykule redakcyjnym z datą 19 marca 2015 r. gazeta pakistańska w języku urdu, która ma szeroki zasięg, “Roznama Islam”, znana z poparcia dla organizacji bojówkarskich w Pakistanie, wyraziła niepokój z powodu wzrastającego wpływu szyickiego Iranu.

W artykule redakcyjnym zatytułowanym „Tragiczne konsekwencje ingerencji irańskiej w Iraku” gazeta argumentuje, że Iran tworzy imperium szyickie, które zdestabilizuje cały region. „Roznama Islam” jest publikowana w siedmiu miastach Pakistanu: Karaczi, Lahore, Rawalpindi, Peszawar, Multan, Kuetta i Muzaffarabad (Kaszmir pakistański).

Poniżej podajemy fragmenty:

„Ameryka przejęła dowództwo nad uderzeniami powietrznymi [w Iraku], podczas gdy dowództwo w wojnie lądowej jest obecnie w rękach regularnej armii Iranu”

Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie z dnia na dzień przybiera [bardziej] niebezpieczny obrót. Irak, który cierpi z powodu zniszczenia trwającą polityka niestabilności i wojny domowej od czasu inwazji amerykańskiej w 2003 r., jest obecnie wykrwawiony z powodu kolejnej brutalnej wojny. Wojna, która wybuchła tym razem – jest [siłą] niszczycielską i ma głębszy wpływ niż ta poprzednia. Ta nowa twarz wojny domowej podzieliła Irak na kilka części na bazie sekt i narodowości; a uczestnictwo międzynarodowych graczy z tym teatrze wojny rzuciło cały region w olbrzymie zawirowania.

Największym i najważniejszym powodem obecnej sytuacji Iraku jest niewątpliwie obca ingerencja. Na tym etapie Irak stał się teatrem wojny Ameryki i Iranu, które pozornie są rywalami na międzynarodowej szachownicy politycznej. [Ameryka i Iran], dla własnych celów, zjednoczyły się w imię walki z Państwem Islamskim [ISIS]. Ameryka przejęła dowództwo nad uderzeniami powietrznymi [w Iraku], podczas gdy dowództwo w wojnie lądowej jest obecnie w rękach regularnej armii Iranu. Nie tylko to, ingerencja Iranu w sprawy Iraku przybrała takie rozmiary, że wydaje się, jakby Irak był częścią Iranu.

Międzynarodowa interwencja w Iraku jest taka, że kilka wpływowych krajów, włącznie z Ameryką, Wielką Brytanią i Francją umocniły się tam w imię obrony swoich interesów, czego nie można nazwać [czymś] akceptowalnym. Niemniej, ingerencja Iranu czyni sytuacje przerażająca i straszną. Z jednej strony Iran zmienia wojnę przeciwko Państwu Islamskiemu w czarną szatę sekciarstwa przez wzniecani przesądów przeciwko szyitom w Iraku. Z drugiej strony, próbuje także umocnić swoją obecność [w Iraku] przez stosowanie różnych taktyk.

„Wykorzystując ogólny klimat wyłaniający się z powodu działań terrorystycznych Państwa Islamskiego… [Iran] wbił swoje czarne szpony w Irak, Syrię, Jemen i Liban”

Inne narody w regionie słusznie odczuwają, że ta czarna rola Iranu jest poważnym zagrożeniem ich istnienia. Obawiają się, że Iran, pod przykrywką [walki] z Państwem Islamskim, w rzeczywistości chce ustanowić w regionie swoje imperium na bazie sekciarskiej i że nie będą w stanie uciec przed jego zasięgiem.

To zagrożenie nie jest hipotezą rozgrywaną jako sztuczka polityczna. Wykorzystując ogólny klimat wyłaniający się z powodu działań terrorystycznych Państwa Islamskiego… [Iran] wbił swoje czarne szpony w Irak, Syrię, Jemen i Liban; to uczyniło groźbę realną. To jest powodem, dla którego Kurdowie, którzy z całego serca witali i popierali kraje arabskie i mocarstwa międzynarodowe przeciwko Państwu Islamskiemu… dają oznaki wycofywania poparcia po zobaczeniu roli [Iranu] w Iraku i [po zrozumieniu], że Iran zbiera wszystkie korzyści tej wojny.

Widząc wzrastającą bez powodu rolę Iranu w Iraku, ważny sąsiad Iraku, Arabia Saudyjska, pierwsza podniosła głos. Wskazując na wzrastające wpływy Iranu w Iraku saudyjski minister spraw zagranicznych powiedział wyraźnie swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi: to dzieje się pod waszym [amerykańskim] patronatem.

Cały świat jest świadomy sposobu, w jaki autonomiczna prowincja iracka, Kurdystan, otwarcie poparła międzynarodowy sojusz przeciwko Państwu Islamskiemu. Widząc pogłębiające się fundamenty ingerencji Iranu w [sprawy] Iraku pod pretekstem położenia kresu Państwu Islamskiemu oraz niszczycielstwo jego [Iranu] sekciarskiego wpływu, oni [przywódcy kurdyjscy] także powiedzieli, że milicje szyickie działające pod patronatem Iranu są bardziej niebezpieczne niż Państwo Islamskie.

„Z powodu rosnącej ingerencji Iranu w Iraku istnieje… niebezpieczeństwo podziału na podstawie sekciarskiej i wielkiego rozlewu krwi”

Podniesienie alarmu o takich zagrożeniach ze strony sąsiadów jest naturalne. Podobnie jak indywidualny człowiek ma legalne prawo prewencji w odniesieniu do swojej dzielnicy, by zatrzymać jakąś obcą lub niepożądaną osobę przychodzącą do jego dzielnicy, tak i kraj ma prawo wyrazić swoje wątpliwości i obawy, kiedy trzeci kraj wzmacnia swoją rolę w sąsiadującym kraju. Jeśli kraj czuje się zagrożony ingerującym krajem, staje się konieczne dokonanie wysiłków, by powstrzymać tę ingerencję.

Z powodu narastającej ingerencji Iranu w Iraku, istnieje nie tylko niebezpieczeństwo jego podziału na podstawie sekciarskiej i wielkiego rozlewu krwi, ale z powodu jego [Iranu] instynktów ekspansjonistycznych inne kraje w regionie także stoją przed prawdziwymi zagrożeniami niestabilnością.

W tej sytuacji jest konieczne, by Organizacja Krajów Islamskich, Światowe Forum Islamskie, Rabta Alam-e-Islami i organizacje międzynarodowe i lokalne, takie jak Liga Arabska, wystąpiły, by naprawić nieprzyjemną sytuację stworzoną z powodu wojny wewnętrznej między muzułmanami na Bliskim Wschodzie. Jeśli praktyka szukania trzeciej siły do rozwiązania sporów wewnętrznych będzie trwała, będzie to miało katastrofalne konsekwencje.

Źródło: Roznama Islam (Pakistan), 19 marca 2015.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .