12 marca 2023 r. gazeta „Felesteen”, utożsamiana z ruchem Hamasu, opublikowała artykuł zatytułowany „Dostarczyciele radości – o młodszym pokoleniu na Zachodnim Brzegu”, wychwalający ataki terrorystyczne przeprowadzone przez młodych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu przeciwko Izraelczykom. Artykuł, napisany przez Abdallaha Al-Lidawiego [1] , opublikowany także na stronie internetowej wojskowego skrzydła Hamasu, „Brygady Izz Al-Din Al-Kassam”, opisuje rosnącą radość i adrenalinę, które wybuchają na palestyńskiej ulicy po każdym ataku terrorystycznym na Izraelczyków, takim jak ataki samobójcze i bombardowania autobusów i kawiarni, i stwierdza, że ​​te operacje są dowodem żywotności, potęgi i chwały narodu palestyńskiego. Ta radość, jak pisze, ma „specjalny zapach” i jest wyrażana przez ludzi wykrzykujących w szczęściu i uwielbieniu, gromadzących się na publicznych placach i ulicach, rozdających słodycze i obejmujących się oraz wykrzykujących o swoim uwielbieniu dla Allaha przez systemy nagłośnieniowe meczetów, itd.

Artykuł stwierdza dalej, że dzisiaj wśród Palestyńczyków panuje ogromne szczęście, gdy słyszą wiadomości o atakach terrorystycznych przeprowadzanych przez młodych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, którzy „dodają swój unikalny odcisk palca do operacji strzelania na ulicach spokojnych [izraelskich ] miast”, którzy swoimi czynami przywracają chwałę dni Drugiej Intifady i szeroko zakrojonych ataków z epoki głównego konstruktora bomb Hamasu i pioniera zamachów samobójczych Jahji 'Ajjasza [2], a także powstają przeciwko Autonomii Palestyńskiej (AP), która próbowała uniemożliwić im prowadzenie oporu i dżihadu.

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty artykułu Al-Lidawiego:

Radość Palestyny ​​ma swój własny zapach; jest zupełnie inna niż każdy inny rodzaj szczęścia.

Pewnego dnia, kiedy byłem w gimnazjum i stałem przed bramą szkoły, miał miejsce samobójczy atak [dosłownie po arabsku: ‘akt poświęcenia dla dobra islamu’], który był produktem Jahji Ajjasza „Inżyniera”. Usłyszawszy tę wiadomość, od razu rzuciłem się biegiem do domu, żeby włączyć telewizor i obejrzeć akcję – scenę, którą odgrywa każdy Palestyńczyk, kiedy przeprowadzona zostaje bohaterska operacja na ziemi Palestyny ​​od rzeki do morze. Wtedy ludzie pędzą do mediów, aby poznać szczegóły operacji: Ilu zabitych? Jak nazywa się męczennik [tj. sprawca]? Skąd pochodzi? Jaka jest przewidywana reakcja wroga?

To nie jest odważna operacja przeprowadzana w sercu fikcyjnej stolicy wroga, ale coś znacznie większego. To dowód na to, że nasz naród palestyński wciąż tętni życiem i stoi na drabinie chwały, jak długo może zerwać dach z autobusu, może dźgnąć żołnierza i może nadal przejechać osadnika [samochodem] i strzelać z bliska do wrogiego pojazdu na ulicy.

Tylko Palestyńczyk może sobie wyobrazić siłę szczęścia, jakie te odważne czyny wywołują w naszym sercu. Powodują skok adrenaliny do najwyższych poziomów i zwiększają wiarę ludzi w siebie i w ich zdolność do zmiany równania. [Pokazują], że jest w stanie poradzić sobie z wrogiem i że my, słabi, jesteśmy w stanie stawić opór naszemu silnemu wrogowi. [Palestyńczyk] nie może ukryć swojej radości i zachwytu z żadnej odważnej operacji. Gdy operacja ma miejsce, ludzie natychmiast przekazują dalej wiadomości, błyskawicznie… Ludzie wychodzą na place i ulice, wiwatują na rzecz Palestyny, wyrażają radość i zachwyt z powodu operacji, rozdają słodycze, obejmują się nawzajem, a w meczetach systemy nagłaśniające emitują głośne okrzyki Allahu Akbar i la ilaha illa Allah, z radością, z uwielbieniem, z wdzięcznością dla Allaha za to osiągnięcie.

Młodzi ludzie tego pokolenia z Zachodniego Brzegu, po dwudziestce, nie rozumieją, jaką radość wnoszą ich czyny do naszych serc. Przywracają nam chwałę drugiej intifady Al-Aksa, która uderzyła wroga katastrofami eksplozji autobusów, przystanków autobusowych i kawiarni, a dziś dodają swój unikalny odcisk palca poprzez strzelaninę na ulicach ich [Izraelczyków] spokojnych miast, z bliskiej odległości… To pokolenie młodych ludzi uderzyło w twarz ludzi z inicjatywy Oslo i sług [generała broni Keitha W.] Daytona [3] na Zachodnim Brzegu, którzy zainwestowali znaczne wysiłki i zmarnowali ogromne sumy pieniędzy, aby wyszkolić i zmiękczyć [to pokolenie]…

Władze Oslo [tj. Autonomia Palestyńska], przy wsparciu kilku krajów zachodnich i europejskich, zrobiły wszystko, co w ich mocy, by zrazić mieszkańców Zachodniego Brzegu i ich młodych ludzi do ich palestyńskiej głębi i do trzymania się opcji dżihadu i oporu, po rozpoczętej przez wroga w 2002 roku operacji „Ochronny Brzeg”, której celem było pogrzebanie żywcem drugiej intifady Al-Aksa na Zachodnim Brzegu.

Próbowali szkolić i korumpować to pokolenie kasynem w Jerychu [i] wspólnymi inicjatywami między młodymi ludźmi z Zachodniego Brzegu i „młodymi Żydami”; konwencją CEDAW; [4] represjami wobec działalności studentów na uniwersytetach na Zachodnim Brzegu; poprzez uniemożliwianie swobodnego działania blokowi islamskiemu [tj. studenckiemu oddziałowi Hamasu]; i nieustannym internowaniem młodych ludzi i członków Ruchu Islamskiego tam [na Zachodnim Brzegu], co trwa do dziś.

Jednak, wbrew wszystkiemu, potwór zwrócił się przeciwko swojemu stwórcy, a AP nie zdołała pokonać obecnego, zakorzenionego i szlachetnego pokolenia Zachodniego Brzegu, które osiągnęło już dojrzałość, gdy zobaczyło rozmiary bezradności, niepokoju i strachu wroga i [w tym samym czasie] represje, ubóstwo, upokorzenie i nękanie oraz [długie] godziny oczekiwania na przejściach granicznych między miastami i wioskami [czego doznają Palestyńczycy]. To pokolenie z Zachodniego Brzegu widziało zwycięstwa młodych ludzi z Gazy i upokorzenia, jakie wyrządzili żołnierzom wroga na granicy [Gazy] i na jej terytorium, i jak zmuszali go [wroga] w każdej rundzie walk do wycofania się w przerażeniu po zabiciu, schwytaniu lub zatrzymaniu [jakiegokolwiek izraelskiego żołnierza]. Zdjęcia z Gazy najbardziej podniosły morale członków tego pokolenia, a imię Muhammada Al-Deifa, dowódcy wojskowego [Gazy],[5] odbija się echem przy każdej demonstracji radości po każdej odważnej operacji. 

Pokój duszom jaśniejących świateł nowego pokolenia Zachodniego Brzegu, które swoją czystą krwią oświetliły drogę wyzwolenia; pokój męczennikom, którzy wnieśli radość do naszych serc, i pokój tym, którzy przywrócili nam dni [Jahji] Ajjasza i jego niespodzianek. Pokój dla Al-Mu’tazz bi-Illah Al-Chawaja, [6] Mu’tasim Sabbagh, [7] Muhannad Al-Halabi, [8] Ra’ad Hazem, [9] Omar Abu Laila, [10] 'Uday Al-Tamimi, [11] Chairi 'Alqam, [12] Ibrahim Al-Nabulsi, [13] Fadi Abu Szchajdam, [14] i długiemu szeregowi męczenników spośród młodych ludzi z Zachodniego Brzegu. Pokój każdemu lwu, który skorzystał z okazji, by rzucić się na swoją zdobycz; pokój wszystkim, którzy próbują zdobyć ostrze, siekierę, nóż rzeźnicki, pistolet, [karabin] M16 lub stary [karabin] Carlo. [15]

Pokój wszystkim naszym ludziom na Zachodnim Brzegu; zbliżamy się do czasu, kiedy zjednoczą się szeregi ze wszystkich aren z obecnością Palestyńczyków [16] .


[1] The writer appears to be a Hamas member who resides in Gaza.

[2] Yahya 'Ayyash, who graduated in electric engineering from Birzeit University and was known as „The Engineer,” was one of the founders of Hamas’s military wing, the 'Izz Al-Din Al-Qassam Brigades. He specialized in making improvised bombs and was responsible for the wave of deadly suicide bombings in Israel in the 1990s, in which over 100 Israelis were killed, until he was killed by Israeli security forces in 1996.  See MEMRI Special Dispatch No. 10362: Praise For Terrorist Yahya 'Ayyash, Initiator Of Hamas’ Suicide Bombings, At Palestinian University And On Social Media, December 7, 2022.

[3] Lt.-Gen. Keith W. Dayton was the U.S. Security Coordinator Israel/Palestinian Authority between 2005 and 2010.

[4] CEDAW is the Convention on the Elimination of all Forms of Discrimination Against Women, an international treaty adopted in 1979 by the United Nations General Assembly.

[5] Muhammad Al-Deif is the commander of the Hamas military wing, the 'Izz Al-Din Al-Qassam Brigades.

[6] Al-Mu’tazz bi-Illah Al-Khawaja was a Hamas member who carried out a shooting attack in Tel Aviv on March 9, 2023, in which he wounded three civilians, one critically, one seriously, and one lightly. Hamas.ps, March 9, 2023.

[7] Mu’tasim Sabbagh was a member of the Hamas military wing who was killed in an exchange of fire with the Israeli security forces in Jenin on March 7, 2023, T.me/qassambrigades, March 7, 2023.

[8] Muhannad Al-Halabi carried out a stabbing attack in Jerusalem on October 3, 2015 in which he killed two Israeli civilians. See MEMRI Special Dispatch No. 9380, Palestinian President 'Abbas Grants $42,000 To Family Of Terrorist Who Killed Two Israeli Civilians, June 7, 2021; Special Dispatch No. 6249, PA Commemorates Perpetrators Of Stabbing Attacks, December 30, 2015; Special Dispatch 6184, Fatah Officials, Palestinian Social Media, Palestinian Authority Dailies Encourage Continued Violence, October 12, 2015; and Special Dispatch 6179, Columnist In Palestinian Authority Daily: My Daughter Made Me Happy When She Said, 'I Want To Carry Out A Martyrdom Operation And Kill Some Israeli Soldiers’, October 9, 2015.

[9] Ra’ad Hazem was a member of the Fatah military wing who carried out a shooting attack in Tel Aviv on April 7, 2022, in which he killed two civilians. See MEMRI Special Dispatch No. 9887, Fatah Celebrates Terror Attack In Central Tel Aviv, April 8, 2022.

[10] Omar Abu Laila carried out a shooting attack in Ariel on March 17, 2019 in which he murdered two civilians. See MEMRI Special Dispatch 7954, Praise, Admiration In Palestinian Authority, Jordan For Palestinian Terrorist Who Killed Israelis In West Bank, March 22, 2019.

[11] 'Uday Al-Tamimi carried out a shooting attack in Jerusalem on October 8, 2022 in which he killed an Israeli female soldier, and another shooting attack in Ma’ale Adumim on October 19, 2022, during which he was eliminated by Israeli security forces. See MEMRI Special Dispatch 10281, Column In Qatari Daily Praises Palestinian Terrorist 'Uday Al-Tamimi: You Taught Us The Meaning Of Resistance And Martyrdom; You Refused To Surrender And Envisioned Only Your Place In Paradise, October 25, 2022, and Special Dispatch 10284, Fatah Officials At Events In Honor Of Terrorist 'Uday Al-Tamimi: Fatah Follows The Path Of Struggle; The Martyr Al-Tamimi Carried Out Heroic Actions, October 27, 2022.

[12] Khairi 'Alqam carried out a shooting attack in Jerusalem on January 27, 2023 in which seven civilians were killed. See MEMRI Special Dispatch 10452, Al-Jazeera Presenters, Journalists In Qatari Press, Qatar-Backed Muslim Clerics: Terrorist Attack Near Jerusalem Synagogue Was 'Brave Act’ Of 'Legitimate Resistance,’ Its Perpetrator Is A 'Hero’, February 1, 2023.

[13] Ibrahim Al-Nabulsi was an operative in the military wing of the Palestinian Islamic Jihad or of Fatah (reports vary), who carried out several shooting attacks in the West Bank. He was eliminated in Nablus by Israeli security forces on August 9, 2022. See MEMRI Special Dispatch 10152, Palestinian Press Glorifies Mother Of Terrorist Ibrahim Al-Nabulsi, Who Expressed Pride And Joy Over Her Son’s Martyrdom, August 22, 2022.

[14] Fadi Abu Shkhaydam was a member of Hamas who perpetrated a shooting attack in Jerusalem on November 21, 2021 in which he murdered one Israeli. See MEMRI Special Dispatch 9649, On His Facebook Page, Hamas Member Who Perpetrated Deadly Shooting In Jerusalem Glorified Bin Laden’s Mentor 'Abdullah 'Azzam, November 22, 2021; and Special Dispatch 9656, Last Will Of Jerusalem Shooter: I Chose This Path To Attain Paradise; Prepare Yourselves For Jihad And Martyrdom, November 30, 2021.

[15] A Carlo is an improvised submachine gun manufactured by in the Palestinian territories.

[16] Felesteen.news.ps, March 12, 2023; and Alqassam.ps, March 13, 2023.