Książę Turki Al-Faisal, były szef wywiadu Arabii Saudyjskiej i ambasador w Stanach Zjednoczonych, powiedział 14 marca 2023 r. w telewizji France 24, że warunkiem normalizacji stosunków Arabii Saudyjskiej z Izraelem będzie zgodność z Arabską Inicjatywą Pokojową. Wyjaśnił, że obejmowałoby to ustanowienie suwerennego państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie, a także powrót wszystkich palestyńskich uchodźców. Jeśli chodzi o saudyjską pomoc dla Syrii po trzęsieniu ziemi z 6 lutego 2023 r., Al-Faisal powiedział, że nie wierzy, by doprowadziło to do normalizacji stosunków między Syrią a Arabią Saudyjską, ponieważ reżim syryjski „musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania przeciwko syryjskiemu narodowi”.

Aby zobaczyć klip z byłym ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA, księciem Turki Al-Faisalem, kliknij tutaj lub poniżej:

Warunkami saudyjskiej normalizacji stosunków z Izraelem jest „stworzenie suwerennego państwa palestyńskiego… ze stolicą w Jerozolimie i powrót [palestyńskich] uchodźców”

Dziennikarz: Czy są warunki dla [saudyjskiej] normalizacji [z Izraelem]?

Al-Faisal: Warunki normalizacji stosunków z Izraelem są znane.

Dziennikarz: Jakie one są?

Al-Faisal: Stworzenie suwerennego państwa palestyńskiego z uznanymi granicami, ze stolicą w Jerozolimie i powrót uchodźców. To są warunki Arabii Saudyjskiej, które były zawarte w saudyjskim planie…

 

Dziennikarz: W arabskiej inicjatywie [pokojowej]…

Al-Faisal: Tak, arabska inicjatywa, ogłoszona przez króla Abdullaha, niech Allah ma z nim miłosierdzie.

Dziennikarz: Pana zdaniem nie będzie normalizacji, jeśli te warunki nie zostaną spełnione?

Al-Faisal: To mówią oficjalni przedstawiciele. To nie ja to mówię. Wierzę im, kiedy to mówią. To, co czytacie w prasie – to tylko prasa. Nie przywiązuję do tego dużej wagi. Zawsze powtarzam sobie i innym: poczekaj na oficjalny komunikat.

Porozumienie z Iranem jest tego przykładem. Jeśli pamiętacie, podczas negocjacji, które miały miejsce w Iraku i Omanie, w prasie były szerokie interpretacje, ale zawsze mówiłem: Czekajcie na oficjalne oświadczenie.

[…]

„Arabia Saudyjska udzieliła bezpośredniej pomocy Syrii [po trzęsieniu ziemi]… nie mogę powiedzieć, że doprowadzi to do normalizacji [stosunków] z reżimem [syryjskim]… który musi być pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania przeciwko narodowi syryjskiemu”

Arabia Saudyjska udzieliła bezpośredniej pomocy Syrii [po trzęsieniu ziemi]. Zakładam, że były kontakty z syryjskimi urzędnikami, aby ta pomoc dotarła do ofiar trzęsienia ziemi. Czy to będzie pierwszy krok, po którym pójdą inne? Być może. Jednak siedząc tutaj, nie mogę powiedzieć, że doprowadzi to do normalizacji z reżimem, który moim osobistym zdaniem – nie wypowiadam się w imieniu rządu – musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania przeciwko narodowi syryjskiemu.