2 października 2018 r. francuska policja zrobiła nalot na proirańskie, pro-Hezbollah Centrum Zahra mieszczące się na przedmieściach portowego miasta Dunkierka[1]. Paryż zamroził aktywa Centrum; zamroził także aktywa irańskiego departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego irańskiego ministerstwa wywiadu, irańskiego wiceministra wywiadu zawiadującego działaniami, Saeida Haszemi Moghadama i irańskiego dyplomaty w Wiedniu, Assadollaha Asadiego. Tego samego dnia przeprowadzono rewizje w domach 12 członków Centrum i znaleziono broń[2]. Wydarzenia te nastąpiły po udaremnionym ataku na wiec „Wolny Iran”  zorganizowany 30 czerwca 2018 r. pod Paryżem przez Narodową Radę Oporu Iranu (NCRI).[3]

Jahia Gouasmi, założyciel Centrum Zahra, mówi do mediów przed Centrum po nalocie policyjnym. Źródło: Times of Israel, 2 października 2018

Dyrektor Centrum Zahra, Tahiri Jamel, mówi z mediami po nalocie policyjnym na Centrum. Źródło: Le Monde, 2 października 2018.

Flaga izraelska jako wycieraczka do butów przed Centrum Zahra. Źródło: Times of Israel, 2 października 2018.

MEMRI w kilku raportach zwracał uwagę na Centrum Zahra, poczynając od 2010 r. Poniżej podajemy kolejność wydarzeń, które doprowadziły do zamrożenia aktywów i akcji wobec Centrum Zahra, a następnie fragmenty raportów MEMRI o założycielu Centrum Zahra, francusko-algierskim szyicie, Jahii Gouasmim, który także założył Partię Antysyjonistyczną we Francji. Dalej jest klip z MEMRI TV z wystąpienia w tym Centrum duchownego Alego Talala[4].

MEMRI wkrótce opublikuje więcej materiałów o Centrum Zahra.

Udaremniony zamach 30 czerwca na francuskiej ziemi; francuskie władze skupiają się na proirańskim Centrum Zahra  

2 października rząd francuski wydał komunikat oznajmiający o zamrożeniu aktywów wysokich rangą funkcjonariuszy irańskich. Komunikat cytował trzech francuskich ministrów, mówiących o potrzebie zamknięcia kanałów finansowania terrorystów we Francji i zapobieżenia wszystkim postaciom terroryzmu, niezależnie od ich źródła.

Komunikat brzmi: ”Udaremniono próbę zamachu w Villepinte [pod Paryżem] 30 czerwca. Ten czyn o nadzwyczajnej wadze na naszej ziemi nie mógł pozostać bez odpowiedzi. Na rozkaz z 2 października 2018 r. Ministra Stanu, Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Gospodarki i Finansów… Francja podjęła… kroki prewencyjne przez zamrożenie aktywów irańskich obywateli Assadollaha Asadiego i [irańskiego wiceministra wywiadu ds. operacji] Saeida Haszemi Moghadama, jak również Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego irańskiego Ministerstwa Wywiadu. Podejmując tę decyzję, Francja powtarza, że jest zdecydowana walczyć z terroryzmem, szczególnie na własnej ziemi.

Dla [francuskiego ministra spraw zagranicznych] Jean-Yves Le Driana, 'udaremniony zamach w Villepinte potwierdza potrzebę wymagającego podejścia do naszych stosunków z Iranem’. [Minister spraw wewnętrznych] Gerard Collomb potwierdził 'zdecydowanie zrobienia wszystkiego możliwego, by zapobiec każdej postaci terroryzmu, skądkolwiek przychodzi’. [Minister gospodarki i finansów] Bruno Le Maire podkreślił, że 'musimy osuszyć kanały finansowania terrorystów, żeby położyć kres ich niedającym się tolerować czynom. Działamy stanowczo na poziomie krajowym i będziemy nadal umacniać działania na poziomie międzynarodowym'”[5].

Według otrzymanych informacji irański wiceminister wywiadu, Saeid Hashemi Moghadam, zorganizował udaremniony zamach na wiec Narodowej Rady Oporu Iranu (NCRI) 30 czerwca na północ od Paryża; były    burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani przemawiał na wiecu. Tego samego dnia Irańczyk i jego żona zostali aresztowani na przedmieściu Brukseli, Woluwé; znaleziono przy nich pół kilograma materiału wybuchowego TATP. Śledczy powiedzieli, że irański dyplomata w Wiedniu, Assadolah Assadi, dostarczył im materiału wybuchowego kilka dni wcześniej w Luksemburgu. 2 października, w dniu, w którym zamrożono aktywa, zrobiono szeroko zakrojony nalot w Grande-Synthe, przedmieściu miasta Dunkierka na północy Francji, w domach 11 obywateli francuskich i jednego obywatela syryjskiego związanych z Centrum Zahra, proirańskim, szyickim, muzułmańskim stowarzyszeniem bliskim Hezbollahowi, założonym w 2005 r. Rewizja ujawnił a kilka sztuk broni[6].

Według francuskiej gazety ”Le Monde”: ”przez obranie za cel Centrum Zahra założonego przez Jahię Gouasmiego, wtorkowa [2 października] operacja dotyczyła wpływowej gałęzi republiki Iranu we Francji. Centrum Zahra, organizacja o religijnym programie, ale z bardzo politycznym zaangażowaniem, przez niemal 10 lat była na skrzyżowaniu irańskich interesów obronnych we Francji i rozmaitych, skrajnie prawicowych sieci, zgromadzonych pod sztandarem jadowitego ‘anty-syjonizmu’”[7].

MEMRI zwraca uwagę na Centrum Zahra od 2010 r.

Już w 2010 r. MEMRI zaczął zwracać uwagę na Centrum Zahra. Poniżej są przykłady:

W 2010 r. MEMRI przetłumaczył wypowiedzi francuskiego komika i skazanego antysemitę, Dieudonné, otwarcie chwalące Gouasmiego. Dieudonné powiedział: „Ruchy polityczne, takie jak partia antysyjonistyczna, powstają w całej Europie i [partia antysyjonistyczna] została założona we Francji przez Jahię Gouasmiego i mnie. Dzisiaj rozwija się w Belgii, Szwajcarii i wszędzie… Walczący powinni obudzić się – oczywiście, walczący o pokój, ci, którzy są przywiązani do sprawiedliwości. Zamieniliśmy się w owce, kociaki, które karmi się iluzjami i poddaństwem. Teraz, dzisiaj, kociak stał się lwem, który zwraca się przeciwko syjonistom”.

Dwuczęściowy przegląd islamistycznych stron internetowych w Europie z 2011 r. przedstawiał zdjęcie z 2009 r. Gouasmiego, ówczesnego irańskiego prezydenta, Mahmouda Ahmadineżada i Dieudonné’a. Raport MEMRI stwierdza: „Strona internetowa [sunnickich Tawhid] przedstawia zdjęcie (patrz poniżej) zrobione podczas wizyty Dieudonné’a w Iranie w listopadzie 2009 r.,  [na którym jest] Dieudonné z irańskim prezydentem Mahmoudem Ahmadineżadem i szyickim aktywistą, Jahią Ghouasmim, który jest przewodniczącym Szyickiej Federacji we Francji i partii antysyjonistycznej, oraz dyrektorem pro-szyickiego i antysyjonistycznego Centrum Zahra”[8].

W raporcie MEMRI z 2014 r. o Dieudonné i jego propagowaniu opartej na humorze antysemickiej podkultury, zanotowano, że Gouasmi był przewodniczącym Francuskiej Federacji Szyitów, założycielem szyickiego Centrum Zahra i szyickim aktywistą, kierującym antysyjonistyczną partią na ziemi francuskiej[9].

Klip MEMRI TV: Szyicki duchowny Ali Talal mówi o ”przeklętych, zbrodniczych i aroganckich syjonistach” w Centrum Zahra

Niedawno MEMRI TV opublikowała klip z duchownym Alim Talalem,  który przemawiał w Centrum Zahra w kwietniu i maju 2018 r., mówiąc o „przeklętych, zbrodniczych i aroganckich syjonistach” i stwierdzającym, że „nie spoczniemy aż syjonizm zostanie usunięty z całej ziemi”. Powiedział też, że syjoniści są źródłem wszystkich sporów”. Poniżej podajemy tekst jego tego klipu.

Żeby zobaczyć ten klip w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej:

Szyicki duchowny Ali Talal, 29 kwietnia: W świetle niezłomności, jaką widzimy, szczególnie w ostatnich dniach, kiedy słyszymy arogancję lub tyranię i arogancję Ameryki i jej satelitów, takich jak Francja, Wielka Brytania i ich pomocników   spośród zdradzieckich i bezsilnych Arabów, musimy salutować przywódcy tego kraju [Syrii, tj. syryjskiemu prezydentowi Baszarowi Al-Assadowi] i podziękować mu za jego niezłomność. Będziemy stać u jego boku aż wykorzenimy syjonizm od samych jego korzeni, z wolą Allaha.

[…]

Z wolą Allaha, będziemy wszyscy kontynuować zjednoczeni aż wykorzenimy syjonizm od samych jego korzeni. Modlimy się do Allaha, by wkrótce doprowadził nas wszystkich do tego dnia. Przeklętym, zbrodniczym i aroganckim syjonistom mówimy: Nie spoczniemy, aż zobaczymy wasze usunięcie z ziemi w jej całości.

[…]

15 maja: Wszyscy z nas, którzy jesteśmy antysyjonistami, musimy zaakceptować się wzajemnie aż ich wykończymy i uwolnimy świat od nich i aż ciemiężeni będą od nich oswobodzeni. Wtedy siądziemy do omawiania naszych sporów, jeśli jakieś pozostaną. Mówię wam, że nie będzie więcej sporów, bo ci aroganccy syjoniści są źródłem wszystkich sporów. Ci przeklęci [syjoniści] nie chcą, żeby ludzkość w ogóle żyła.


[1] Timesofisrael.com/french-police-raid-islamic-center-founded-by-hezbollah-supporter, October 2, 2018.

[2] Lemonde.fr/societe/article/2018/10/02/perquisitions-au-siege-d-une-association-musulmane-a-grande-synthe-dans-le-nord_5363171_3224.html?, October 2, 2018.

[3] Lemonde.fr/societe/article/2018/10/02/perquisitions-au-siege-d-une-association-musulmane-a-grande-synthe-dans-le-nord_5363171_3224.html?, October 2, 2018; FT.com/content/d149d3a8-c64e-11e8-ba8f-ee390057b8c9, October 2, 2018; Foxnews.com/world/belgian-couple-arrested-in-plot-to-bomb-iranian-opposition-event-attended-by-giuliani-gingrich , July 2, 2018; Jpost.com/Middle-East/Tens-of-thousands-demand-Iran-regime-change-at-mass-exile-rally-in-Paris-561218, June 30, 2018.

[4] Timesofisrael.com/french-police-raid-islamic-center-founded-by-hezbollah-supporter/, October 2, 2018.

[5] Diplomatie.gouv.fr/fr/politique-etrangere-de-la-france/defense-et-securite/actualites-et-evenements-lies-a-la-defense-et-la-securite/2018/article/communique-de-presse-conjoint-de-gerard-collomb-jean-yves-le-drian-et-bruno-le, October 2, 2018.

[6] Lemonde.fr/societe/article/2018/10/02/perquisitions-au-siege-d-une-association-musulmane-a-grande-synthe-dans-le-nord_5363171_3224.html?, October 2, 2018.

[7] Lemonde.fr/societe/article/2018/10/02/perquisitions-au-siege-d-une-association-musulmane-a-grande-synthe-dans-le-nord_5363171_3224.html?, October 2, 2018.

[8] MEMRI Inquiry and Analysis No. 657, Islamist Websites in Europe – A General Review Part 2: Sites and Forums in French, January 24, 2011.

[9] MEMRI Inquiry and Analysis No. 1055, French Comedian Dieudonné Promotes New Humor-Based Antisemitic Subculture, January 16, 2014.