Hezbollah i władze libańskie szybko zaprzeczyły ujawnieniu przez izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu w przemówieniu 27 września 2018 r. przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych, że Hezbollah zbudował trzy instalacje rakietowe w Bejrucie wśród cywilnej populacji i blisko międzynarodowego lotniska i w ten sposób ”świadomie używa niewinnych ludzi w Bejrucie jako ludzkiej tarczy”[1]. Jednak intelektualiści i znani dziennikarze z Zatoki pisali, że bardziej wierzą Netanjahu niż zaprzeczeniom przychodzącym z Libanu. Redaktor naczelny kuwejckiej gazety „Al-Siyassa”, Ahmad Al-Jarallah, wezwał nawet Netanjahu do zaatakowania instalacji rakietowych Hezbollahu, stwierdzając, że ludy w regionie będą to oklaskiwać i dziękować mu.

Należy wspomnieć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy intelektualiści z Zatoki, szczególnie z Arabii Saudyjskiej, wyrazili poparcie dla stanowiska i działań Izraela. W maju 2018 r. saudyjscy intelektualiści i dziennikarze dobrze przyjęli atak Izraela na irańskie instalacje militarne w Syrii w reakcji na wystrzelenie irańskich rakiet z Syrii na Izrael[2]. Po śmierci dziesiątków Palestyńczyków podczas zamieszek na granicy Gazy 15 maja 2018 r., tego samego dnia, kiedy USA przeniosły swoją ambasadę do Jerozolimy, saudyjski intelektualista, 'Abd Al-Hamid Al-Hakim odpowiedzialnością za to obarczył Iran, Turcję i Hamas.[3]  

Niniejszy raport jest przeglądem reakcji dziennikarzy i intelektualistów Zatoki na wypowiedzi Netanjahu o Hezbollahu w jego niedawnym przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Zdjęcie lotnicze instalacji rakietowych przedstawione przez Netanjahu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ (aawsat.com, 28 września 2018)

Saudyjski liberał: Bardziej wierzę Netanjahu niż Hezbollahowi  

28 września 2018 r. saudyjski liberał Turki Al-Hamad napisał, że skłonny jest bardziej wierzyć Netanjahu niż Hezbollahowi: „Liban zaprzeczył twierdzeniom Netanjahu, że Hezbollah produkuje pociski balistyczne w [dzielnicy Bejrutu] Al-Kuza’i. Uczciwie mówiąc, nie wiem, jaka jest prawda, ale bardziej wierzę Netanjahu niż Hezbollahowi. w [19]67 r. radio izraelskie mówiło o posuwaniu się naprzód sił izraelskich, podczas gdy [egipska radiostacja] Sawt Al-Arab liczyła izraelskie samoloty, które spadały jeden za drugim. A potem byliśmy zdumieni [arabską] klęską”[4].

Tweet Turkiego Al-Hamada

Redaktor naczelny kuwejckiej gazety do Netanjahu: Zaatakujcie instalacje rakietowe Hezbollahu; Ludy regionu oklaszczą was  

Ahmad Al-Jarallah, redaktor naczelny kuwejckiej gazety ”Al-Siyassa”, także zareagował na wypowiedzi Netanjahu serią tweetów. Napisał: ”Dziękuję ci, Netanjahu, premierze Izraela. Ujawniłeś libańskiemu narodowi irańskie instalacje rakietowe w Libanie. Pokazałeś im [rzeczywistość] irańskiej broni masowego zniszczenia, jaką Partia Szatana [gra słowna: nazwa Hezbollah znaczy „Partia Boga”] sprowadziła do państwa libańskiego, żeby sprowadzić zniszczenie na [kraj] i jego ludność. Netanjahu, będziemy bardzo wdzięczni, jeśli zniszczycie [tę broń] zanim oni zniszczą Liban i Izrael”. W innym tweedzie tego samego dnia powtórzył to wezwanie: „Raz jeszcze, panie Netanjahu, nie zawahaj się przed atakiem na machinę wojenną Partii Szatana w Libanie. Zniszcz ją. Naród libański, który został pokonany przez te diabły w południowym Dahija [bastion Hezbollahu w Bejrucie, podziękuje ci. W rzeczywistości wszystkie ludy regionu podziękują ci. Iran musi zostać wygnany z tych krajów razem ze swoimi agentami”[5].

Jeden z tweetów f Al-Jarallaha

We wcześniejszym tweecie napisał: ”Brawo, Netanjahu! My na arabskim Bliskim Wschodzie [także] cierpimy [z powodu działań] Iranu i Partii Szatana, na które skarży się Izrael, ale nic nie możemy zrobić… Netanjahu, zrób to [zaatakuj instalacje rakietowe] a region przyklaśnie ci i doceni twoje działanie”[6].

Saudyjski publicysta: Hezbollah chce użyć ludność Bejrutu jako ludzką tarczę

W artykule z 2 października 2018 r. w saudyjskiej gazecie „Al-Jazirah” Muhammad Aal Al-Sheikh powtórzył wypowiedź Netanjahu, że Hezbollah używa ludność Bejrutu jako ludzką tarcze: „Izraelski premier Netanjahu powiedział, że Izrael zidentyfikował trzy miejsca w Al-Kuza’i, blisko lotniska w Bejrucie, gdzie Hezbollah przygotowuje się do produkcji pocisków balistycznych. To jest gęsto zaludniony okręg i praktyczne konsekwencje są takie, że [Hezbollah] zamierza zamienić [tamtejszych] cywilów w ludzkie tarcze. Jeśli Izrael zaatakuje te miejsca, Hezbollah oskarży go o zabijanie niewinnych cywilów, a jeśli [Izrael] pozostawi [te miejsca], będą one stanowiły zagrożenie i niebezpieczeństwo dla nich. Izrael zawsze traktuje swoje bezpieczeństwo jako czerwoną linie, której nikomu nie wolno przekroczyć, niezależnie od konsekwencji…

Oczywiście Hezbollah nigdy nie posłucha [ostrzeżeń Izraela], ponieważ jest to ruch ideologiczny, który umieszcza ideologię powyżej [życia] ludzkiego. Hezbollah świętuje [śmierć] męczenników i gloryfikuje śmierć na rzecz swojego ruchu ideologicznego… Jak wszyscy wiedzą, Hezbollah jest agentem perskich ajatollahów i prowokowanie Izraela do zaatakowania Libanu i stworzenia wielu męczenników będzie [tylko] służyć Iranowi w jego walce przeciwko USA i ich sojusznikom. [Taki atak] zwróci arabską opinię publiczną ku Iranowi i przeciwko Izraelowi, a przez rozciągnięcie, także przeciwko USA, które, jak się oczekuje, uderzą w Iran sankcjami ekonomicznymi, jakich nie widziano w nowoczesnej historii.

Według wskazówek w terenie, które są dla nas dostępne, Liban, a szczególnie przywódcy terrorystycznego, sekciarskiego [tj. szyickiego] Hezbollahu nie będą siedzieli spokojnie i patrzyli, jak wysycha źródło ich finansowania… Jest więc jest prawdopodobne, że Liban stanie się nową strefą wojny i pierwszą linia obrony Iranu, a Hezbollah nie będzie dbał o olbrzymie, bezprecedensowe straty, jakie nastąpią…”[7]


[1] Mfa.gov.il, September 27, 2018.

[2] See MEMRI Inquiry & Analysis No. 1398,  Shift In Saudi Media’s Attitude To Israel – Part I: Saudi Writers, Intellectuals: Iran Is More Dangerous Than Israel; Peace With It Is Vital In Order To Repel Iranian Threat, May 29, 2018.

[3] See MEMRI Inquiry & Analysis No. 1399, Shift In Saudi Media’s Attitude To Israel – Part II: Saudi Writer Who Visited Israel: We Want An Israeli Embassy In Riyadh; We Should Make Peace With Israel, Uproot Culture Of Hatred For Jews, May 29, 2018.

[4] Twitter.com/TurkiHAlhamad1, September 28, 2018.

[5] Twitter.com/Ahmadaljaralah, September 28, 2018.

[6] Twitter.com/Ahmadaljaralah, September 27, 2018.

[7] Al-Jazirah (Saudi Arabia), October 2, 2018.