Poniżej podajemy reakcje prasy pakistańskiej na wydarzenia wokół flotylli do Gazy. Odwiedź stronę internetową MEMRI Urdu-Pashtu Media Project (http://www.memri.org/subject/en/816.htm ) i MEMRI Urdu-Pashtu Media Blog po aktualne opinie i widomości z Pakistanu i Afganistanu (http://www.thememriblog.org/urdupashtu ).

Artykuł redakcyjny w liberalnej gazecie pakistańskiej: „Atak na flotyllę musi zostać uznany za zbrodnię wojenną i muszą zostać podjęte surowe kroki, by ukarać sprawców…”
W artykule redakcyjnym wiodąca gazeta pakistańska opisała atak izraelskich komandosów na flotyllę do Gazy jako “masakrę” i “zbrodnię wojenną”.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27625.htm

Pakistański parlament przyjmuje rezolucję potępiającą Izrael w sprawie ataku na flotyllę do Gazy
Według gazety pakistańskiej obie izby pakistańskiego parlamentu jednogłośnie przyjęły rezolucję silnie potępiającą “brutalność państwa” Izraela wobec flotylli do Gazy i wezwały międzynarodową społeczność muzułmańską do zwrócenia się do Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko Tel-Awiwowi z powodu jego nieludzkiego działania.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27545.htm

Emir Jamaat-e-Islami namawia narody muzułmańskie do bojkotu Izraela
Syed Munawar Hasan, emir Jamaat-e-Islami Pakistan, namawiał w czwartek państwa muzułmańskie do bojkotu Izraela we wszystkich dziedzinach i do rozpoczęcia natychmiastowej pomocy Gazie.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27538.htm

Przywódca Jamaat-e-Islami zwraca się do protestujących w Turcji i mówi “Izrael jest państwem nielegalnym”

Według gazety w języku urdu Qazi Hussain Ahmed, były emir ważnej religijno-politycznej partii w Pakistanie Jamaat-e-Islami, powiedział, że Izrael jest państwem nielegalnym i nie ma miejsca dla takiego okupanta ziemi palestyńskiej w cywilizowanym świecie. Zwracając się do protestujących demonstrantów w Turcji powiedział: „Izrael jest państwem nielegalnym. Został stworzony na okupowanej ziemi Palestyny. Muzułmanie ani nie zaakceptowali Izraela, ani nigdy tego nie zrobią”.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27507.htm

Artykuł redakcyjny w pakistańskiej gazecie o incydencie z flotyllą do Gazy: “Atak izraelski… jest kontynuacją odmawiania narodowi palestyńskiemu prawa do życia w pokoju”
W artykule redakcyjnym liberalna gazeta pakistańska “Dawn” skrytykowała akcję komandosów izraelskich wobec flotylli do Gazy, oskarżając Izrael o sprzeciwianie się próbom społeczności międzynarodowej ustanowienia państwa palestyńskiego.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27624.htm

Były pakistański prezes sądu potępia starcie z flotyllą do Gazy i mówi: „ONZ jest przedłużeniem władzy Żydów i niczym więcej”; szanowany redaktor pakistański mówi: “Nie możemy dać nauczki Izraelowi lub Indiom bez dżihadu”
Według gazety w języku urdu, na konferencji zorganizowanej przez gazetę w języku urdu “Nawa-i-Waqt” szereg pakistańskich myślicieli prawicowych potępiło Izrael za starcie z flotyllą do Gazy i wzywało kraje muzułmańskie do wystąpienia z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mian Mehboob Ahmed, emerytowany prezes pakistańskiego sądu szariatu, powiedział: “Kraje muzułmańskie powinny wystąpić z Organizacji Narodów Zjednoczonych i wzmocnić Organizację Krajów Islamskich (OIC), żeby walczyć ze spiskami Żydów i chrześcijan”.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27506.htm

Karykatura w gazecie pakistańskiej o Izraelu


http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27504.htm

Zgromadzenie Ustawodawcze Sindh przyjmuje rezolucję potępiającą akcję izraelskich komandosów wobec flotylli do Gazy
Według gazety pakistańskiej, w Pakistanie zgromadzenie ustawodawcze Sindh potępiło we wtorek akcję komandosów marynarki izraelskiej wobec płynącej do Gazy flotylli.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27502.htm

Artykuł redakcyjny w gazecie pakistańskiej potępia Izrael za atak na flotyllę do Gazy
W artykule redakcyjnym pakistańska gazeta “The Frontier Post” opisała niedawną akcję komandosów izraelskich wobec płynącej do Gazy flotylli jako przykład “nagiego barbarzyństwa państwowego” i oskarżyła społeczność międzynarodową o ignorowanie działań Izraela przeciwko ludności Gazy. Artykuł, zatytułowany “Nagie barbarzyństwo Izraela” zauważa, że podobnie jak poprzednie akcje Izraela, starcie z flotyllą zbyt szybko zostanie “zapomniane”.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27500.htm

Artykuł redakcyjny w gazecie pakistańskiej o starciu z flotyllą do Gazy: “Tel Awiw… od dawna posługuje się terrorem, agresją i przemocą jako instrumentami polityki państwowej”
W artykule redakcyjnym wiodąca gazeta pakistańska wzywa do międzynarodowego bojkotu i sankcji przeciwko Izraelowi za niedawną akcję komandosów wobec zmierzającej do Gazy flotylli.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27496.htm

Protesty w całym Pakistanie przeciwko akcji komandosów izraelskich wobec flotylli do Gazy
Według informacji gazety “The News” we wtorek w różnych miastach Pakistanu przeprowadzono protesty przeciwko Izraelowi z powodu starcia z flotyllą do Gazy. Duża liczba działaczy społeczeństwa obywatelskiego zgromadziła się w Islamabadzie, żeby zgłosić swój protest przeciwko Izraelowi. Wśród znanych działaczy praw człowieka i członków organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy dołączyli do protestu, byli Tahira Abdullah, Ghazala Minallah, Farzana Bari, Anis Haroon, Nasreen Azhar i Humaira Sharif.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27487.htm

Gazeta pakistańska oskarża Izrael o terroryzm w związku ze starciem z flotyllą do Gazy i opisuje Izrael jako “państwo nielegalne”
W artykule redakcyjnym wiodąca liberalna gazeta pakistańska oskarżyła Izrael o terroryzm podczas niedawnego starcia z flotyllą do Gazy. W artykule tym, zatytułowanym “Izraelski terroryzm wobec flotylli”, gazeta “Daily Times” stwierdza: “Nie ma usprawiedliwienia dla masakry nieagresywnych aktywistów, ale niczego innego nie można się spodziewać od państwa, które raz za razem lekceważy wszystkie wartości ustalone przez ONZ i prawo międzynarodowe”.
http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/27473.htm

Przywódcy pakistańscy potępiają Izrael za starcie z flotyllą do Gazy, zwracają się do USA o pomoc w wydostaniu obywateli pakistańskich


Zdjęcie za zgodą: Roznama Jasarat

Według gazety pakistańskiej pakistański prezydent Asif Ali Zardari i premier Yousaf Raza Gilani potępili Izrael za starcie z flotyllą do Gazy i zwrócili się do USA o pomoc w wydostaniu obywateli palestyńskich.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27432.htm

Izrael przekazuje obywateli pakistańskich Jordanii
Według gazety pakistańskiej pakistański prezenter telewizyjny Talat Hussain i dwóch innych obywateli pakistańskich zatrzymanych przez komandosów izraelskich podczas starcia z flotyllą do Gazy zostało przekazanych Jordanii. Według informacji z gazety „The Daily News” minister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik powiedział we wtorek wieczorem, że Pakistan organizuje specjalny transport dla tej trójki, żeby ich zabrać do domu w środę.
http://www.thememriblog.org/blog_personal/en/27471.htm