13 września 2020 r. Al-Dżazira (Katar) nadała film dokumentalny o przemyśle produkowania rakiet Hamasu. Reporter wyjaśnił, jak Brygady Al-Kassam Hamasu odzyskują niewybuchy izraelskiej broni z Operacji Ochronny Brzeg z 2914 r., metalowe rury wodociągowe pozostawione przez Izrael, kiedy wycofał się ze strefy Gazy w 2005 r. i pociski armatnie z wraków brytyjskich okrętów wojennych, które zatonęły w pobliżu Gazy podczas I wojny światowej. W filmie są wywiady z dowódcami Brygad Al-Kassam: Jednostki Produkcji Militarnej, Korpusu Inżynieryjnego, Korpusu Artylerii i Jednostki Płetwonurków, który opisywali proces wydobywania materiałów wybuchowych z tej broni i zamiany ich na funkcjonujące rakiety.  

W raporcie pokazano materiał filmowy z tego procesu, włącznie ze zdjęciami płetwonurków wydobywających podwodne pociski, przetwarzanie metalu, przygotowywanie ładunków wybuchowych i testów rakiet. Ponadto reporter i dowódcy opowiadali, że Iran transportuje przeciwczołgowe pociski Kornet i pociski Fadżr do Gazy lądem i morzem. Abu Ibrahim, dowódca Jednostki Produkcji Militarnej, powiedział, że Hamas ma setki głowic, dziesiatki ton materiałów wybuchowych i dość rur wodociągowych do produkcji tysięcy rakiet.

Aby zobaczyć film dokumentalny Al-Dżaziry w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Różne rodzaje broni przybywają do Gazy z Iranu… Inne kraje, takie jak Syria i Sudan, także odgrywają rolę w zbrojeniu oporu”  

Narrator: Na tych zdjęciach, które są pokazywane po raz pierwszy, można zobaczyć członków Brygad Al-Kassam składających części pocisku Fadżr, który przybył w nowym transporcie irańskich pocisków dalekiego zasięgu. [Ruch] oporu w Gazie [otrzymał] je mimo zaciśnięcia oblężenia. Na tych wyjątkowych zdjęciach można zobaczyć pociski przeciwczołgowe Kornet.

Abu Ibrahim, dowódca Jednostki Produkcji Militarnej Brygad Al-Kassam: Broń przybywa do nas lądem i morzem z odległości setek i tysięcy kilometrów.

[…]

Różne rodzaje broni przybyły do Gazy z Iranu. Wojownicy oporu w Gazie byli w wielkiej potrzebie tej broni, takiej jak pociski Kornet i Fadżr, i wiele innych rodzajów nowoczesnej broni, która jest nadal w wielkim użyciu na polu bitwy.

Inne kraje, takie jak Syria i Sudan, także odgrywają rolę w zbrojeniu [ruchu] oporu.

„Pod tymi ruinami są niewybuchy izraelskich pocisków i amunicji; stały się nowym źródłem broni dla [ruchu] oporu”

Narrator: Pod tymi ruinami są niewybuchy izraelskich pocisków i amunicji. Stały się nowym źródłem broni dla [ruchu] oporu. Brygady Al-Kassam ujawniają wieloetapowy projekt zamiany resztek z izraelskiej wojny w nowoczesne rakiety.

Abu Ibrahim: Na początku postanowiliśmy zbierać tę broń ze zburzonych domów i pól, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie życia mieszkańców i farmerów. W procesie usuwania [tych niewybuchów] nasi bracia z Korpusu Inżynieryjnego zgromadzili duże i zróżnicowane ilości broni.

Abu Salman, Dowódca Korpusu Inżynieryjnego Brygad Al-Kassam: Po wojnie 2014 r. Korpus Inżynieryjny zajmował się bronią w całej Strefie Gazy: bomby, miny, urządzenia wybuchowe i pociski 155mm Howitzer. Były także setki bomb MK 84, każda zawierająca 470 kilogramów of tritonalu, bardzo wybuchowego materiału, który jest potężniejszy od TNT.

Zaczęliśmy od badania wszystkich niewybuchów. Założyliśmy komisję wyspecjalizowanych inżynierów. Naszą strategią było przetworzenie te broni i optymalne użycie wszystkich jej części. Ideą była zamiana tego kryzysu w okazję.

„Przekopaliśmy ziemię i wyciągnęliśmy te rury, żeby można je było użyć w naszym przemyśle zbrojeniowym”

Narrator: Odzyskanie izraelskich niewybuchów nie było łatwym zadaniem. Było wielu męczenników tego skomplikowanego projektu produkcyjnego. Jeden z pionierów i nadzorców tego projektu, Ibrahim Abu Al-Nadża, był jednym z najznamienitszych męczenników. Podczas gdy plan powtórnego użycia materiałów wybuchowych z izraelskich niewybuchów był realizowany, znaleziono długie rury wodociągowe, zagrzebane na terenach osiedli, z których Izraelczycy wycofali się w 2005 r.

To odkrycie okazało się jakościowym skokiem. Te rury, które ciągnęły się od wyzwolonych osiedli na zachodzie przez izraelską granicę na wschód, były ukryte przed oczyma. Przez lata służyły Izraelowi do kradzieży palestyńskiej wody.

Abu Ibrahim: W brzuchu Ziemi znaleźliśmy duże ilości grubych, metalowych rur. Była to część sieci, której używano do kradzieży wody gruntowej Gazy i pompowania jej na okupowane ziemie. Odkryliśmy plany tej sieci, a potem przekopaliśmy ziemię i wyciągnęliśmy te rury, żeby można je było użyć w naszym przemyśle zbrojeniowym.

Narrator: W tym filmie dokumentalnym zdobyliśmy wyjątkowe zdjęcia z jednego z warsztatów produkujących rakiety Kassam dalekiego zasięgu.  Te rakiety uległy wyraźnemu rozwojowi [pod względem] ich zasięgu, precyzji i siły destrukcyjnej. Te zdjęcia pokazują nowoczesne rakiety produkowane z odzyskanych niewybuchów izraelskich i materiałów wybuchowych, jakie zawierały oraz znalezionych rur wodociągowych.

Abu Ibrahim: Udało nam się użyć tych składów do podwojenie siły naszych pocisków mimo oblężenia. To umożliwiło nam ciągły ogień zgodnie z potrzebami bitwy.

Narrator: Brygady Al-Kassam ujawniają po raz pierwszy, że zestaw rakiet wystrzelonych na izraelskie cele podczas rundy eskalacji widzianej przez Gazę w maju 2019 r., składał się z rakiet wyprodukowanych z resztek izraelskich niewybuchów z wojny 2014 r.

Abu Saad: Najbardziej istotnym użyciem tych rakiet było uderzenie rakietowe w maju 2019 r. na posterunki bezpieczeństwa i wojska, które były w mieście Aszkelon i pobliżu.

[…]

„Jednostka Płetwonurków Brygad Al-Kassam znalazła wraki dwóch [brytyjskich] okrętów wojennych, które zatonęły u wybrzeży Gazy [podczas I wojny światowej)…  Znaleźli duże ilości zatopionej broni”

Narrator: Morze ukrywa w swej głębinie to, co [ruch] oporu nazywa “cennym wojskowym skarbem”. W nieoczekiwanym miejscu ludzie z jednostki płetwonurków Brygad Al-Kassam znaleźli wraki dwóch [brytyjskich] okrętów wojennych, które zatonęły u wybrzeża Gazy [podczas I wojny światowej]. Wymagało to wiele wysiłku, ale udało im się wejść do środka, gdzie znaleźli duże ilości zatopionej broni.

Abu Musa: Znaleźliśmy dużą metalową strukturę z kilkoma rodzajami armat przyczepionymi do niej. Okazało się, że jest to wrak okrętu wojennego. Stworzono profesjonalną komisję do zbadania sprawy i rozwiązania tajemnic wokół tego odkrycia. Postanowiliśmy rozszerzyć promień poszukiwań wokół tego okrętu. Wtedy znaleźliśmy inny, mniejszy okręt w odległości około 800 metrów. Na tych dwóch okrętach znaleźliśmy pomieszczenia pełne pocisków armatnich. Zgodnie z instrukcjami naszych braci zaczęliśmy wydobywać te pociski. Pociski były zabezpieczone i nie miały detonatorów. To ułatwiło nam wydobycie ich z wraków okrętów. Ponieważ jednak było tak wiele pocisków i tak dużo ważyły, wydobycie ich zabrało nam wiele czasu i wymagało wiele wysiłku.

Narrator: Ten materiał filmowy, który jest pokazywany po raz pierwszy, pokazuje część operacji dotarcia do tych dwóch okrętów i wysiłków bezpiecznego wydobycia pocisków i sprowadzenia ich na brzeg. Wszystkie kroki tej skomplikowanej operacji bezpieczeństwa i wojska na morzu Gazy odniosły całkowity sukces.

Abu Salman, dowódca Korpusu Inżynieryjnego Brygad Al-Kassam: Brytyjskie okręty były wyposażone w kilka rodzajów armat. Największą była armata 233 mm. Miała stalowe pociski o wadze 138 kilogramów. Te armaty były używane do ostrzału celów na brzegu. Każdy pocisk był grubości 60 mm i był zrobiony z żelaza. Te pociski wyprodukowano w Wielkiej Brytanii, żeby strzelać nimi z armat i są unikatowe dlatego, że mają stalową łuskę. Z powodu oblężenia niemożliwe jest znalezienie stali w Gazie.

Narrator: W tym warsztacie ludzie z jednostek inżynieryjnej i produkcyjnej Brygad Al-Kassam pracują nad przygotowaniem brytyjskich pocisków do użycia w takich rakietach. Odkrycie brytyjskich pocisków było wielkim osiągnięciem w świetle izraelskiego zakazu, który nie pozwala na wwóz żelaza i stali do Gazy.

Abu Salman, dowódca Korpusu Inżynieryjnego Brygad Al-Kassam: Testowaliśmy zdolność do przebicia i zniszczenia wzmocnionych betonowych fortyfikacji wroga. Robiliśmy eksperymenty z betonowym dachem o grubości 40 cm, który wróg pozostawił, kiedy wycofał się z Gazy w 2005 r. Cel został całkowicie zniszczony. Pociski z brytyjskich wraków zostały zamienione na głowice dla rakiet Sedżil-40 i Sedżil-50.

Abu Ibrahim: W wyniku nieustannych wysiłków poszukiwawczych na lądzie i na morzu zgromadziliśmy setki sztuk broni i głowic i dziesiątki ton materiałów wybuchowych i napędowych. Mamy dość rur, by wyprodukować tysiące rakiet.