16 sierpnia 2021 r. w artykule w egipskiej gazecie “Al-Watan” liberalny myśliciel, dr Chaled Montaser, lekarz i postać medialna, surowo zganił tych, którzy radują się dojściem talibów do władzy w Afganistanie i widzą w tym zwycięstwo islamu i muzułmanów. Taliban, powiedział, jest faszystowskim ruchem, który stara się zabić radość i jest wrogi wobec życia i samej ludzkości, jak widać z jego zakazu szczepionek przeciwko Covid i polio. Ten ruch jest niezdolny do założenia nowoczesnego państwa, kończy swój artykuł.

 

Chaled Montaser (Źródło: Al-Watan, Egipt)
Chaled Montaser (Źródło: Al-Watan, Egipt)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu:[1]

Zacząłem spodziewać się, że talibowie pójdą do wszystkich części Afganistanu w dniu, w którym zabili komika Nazara Mohammada i okaleczyli jego zwłoki, by zastraszyć [innych]. Horror istotnie nasilił się i mordercy zwyciężyli. Nazar, znany jako Chasza Zwan, był znany swoim przyjaciołom jako miłośnik komedii, który zamieszczał śmieszne filmy na YouTubie. Żył w Kandaharze, bastionie Talibanu. Zaskoczyli go [w jego domu], uprowadzili, związali i [zmusili do wejścia] do pojazdu. Potem krążyło wideo pokazujące żołnierzy Talibanu, którzy go uderzali i śmiali się i inne wideo pokazujące, jak okaleczali jego zwłoki!

Zabijanie humoru zaznacza początek drogi pogorszenia i zniszczenia… Pierwszą i najważniejszą decyzją talibów było usunięcie zdjęć kobiet z billboardów, rozbicie manekinów na wystawach sklepów i, oczywiście, nakaz noszenia czadorów, afgańskiego nikabu. Religijny faszyzm nasilił się, aż sięgnął punktu zabijania radości, a potem przeszedł do zabijania samego życia przez zakazanie Afgańczykom szczepienia się przeciwko Covid-19.

W marcu, [2021 r., afgańscy] urzędnicy informowali, że uzbrojeni talibowie zabili trzy kobiety w Dżalalabad we wschodnim Afganistanie, które szczepiły [ludność] przeciwko polio… W czerwcu [2021 r.], pięcioro członków zespołu szczepiącego przeciwko polio zabito, a czworo odniosło rany w serii skoordynowanych ataków w trzech różnych miejscach we wschodnim Afganistanie.

Afgańskie media donoszą, że Taliban w Paktia na wschodzie kraju zakazał [teraz] także szczepień przeciwko Covid-19. Afgański kanał telewizyjny, Szamszad, cytował Wilajata Chana Ahmadzaiego, szefa miejscowego departamentu zdrowia publicznego, który mówił, że od kiedy przejęli ten obszar w zeszłym tygodniu, talibowie zakazali szczepień w miejscowym szpitalu. Jednostka zajmująca się szczepieniami została zamknięta od co najmniej trzech dni, a ludziom powiedziano, że szczepienia są zabronione…

Czy to niedorzeczne zachowanie jest sposobem Talibanu na stanie się bardziej wyzwolonym i cywilizowanym? Czy ci, którzy są wrodzy wobec ludzkości i życia mogą być częścią nowoczesnego [świata]?

Jest nieszczęściem, że niektórzy z naszych młodych ludzi piszą [ z podziwem] o wielkim zwycięstwie Talibanu, ich zajęciu Kabulu i ich inwazji na Kandahar! Czy sądzą, że wypędzanie ludzi, kamienowanie ich i dokonywanie masakr zapowiada założenie [nowoczesnego] państwa, budowanie narodu i odrodzenie ojczyzny?!

Ktokolwiek wierzy, że to, co dzieje się w Afganistanie, jest zwycięstwem dla islamu i muzułmanów powinien być zbadany przez psychiatrę i [mieć sprawdzoną] inteligencję.

 


[1] Al-Watan (Egypt), August 16, 2021.