Sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, zareagował na wycofanie się USA z Afganistanu powiedzeniem, że USA opuściły Sajgon w ten sam sposób. Powiedział to w publicznym przemówieniu nadanym przez  Al-Alam TV (Iran) 17 sierpnia 2021 r. Nasrallah powiedział następnie, że prezydent USA, Biden powiedział amerykańskiemu narodowi, który był “zdumiony widokiem tych upokarzających obrazów porażki i klęski”, że nie jest obowiązkiem USA wysyłanie żołnierzy do innych krajów w obronie kogokolwiek. Nasrallah powiedział, że powinno to posłużyć jako lekcja dla amerykańskich sojuszników w Libanie i w regionie, ponieważ Amerykanie wolą „historyczną i upokarzającą porażkę” niż walkę w obronie afgańskiej ludności.

Aby zobaczyć klip z sekretarzem generalnym Hezbollahu, Hassanem Nasrallahem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Sceny z Kabulu są “fotokopią” Sajgonu; przedstawiciele USA “muszą teraz wyjaśnić to amerykańskiemu narodowi… który jest zdumiony widokiem tych upokarzających obrazów porażki i klęski”

Hassan Nasrallah: Chwała Allahowi, obrazy powtarzają się. Tak jak wszyscy w Sajgonie w Wietnamie wspinali się po drabinie, żeby dosięgnąć samolotu, wszyscy na lotnisku w Kabulu wspinali się po drabinie, żeby dosięgnąć samolotu. To zdumiewające. Fotokopia. Czy to przypadek?

[…]

Posłuchajcie Bidena. Nie musicie słuchać mnie. Posłuchajcie Bidena, sekretarza stanu, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego… Muszą teraz wytłumaczyć to amerykańskiemu narodowi. Nie wyjaśniają tego narodom świata. Wyjaśniają to amerykańskiemu narodowi, który jest zdumiony widokiem tych obrazów porażki i klęski.

[…]

„Przesłanie [prezydenta Bidena] powinno odbić się echem wśród wszystkich sojuszników Ameryki w regionie”

Co mówi Biden… A to przesłanie powinno odbić się echem wśród wszystkich sojuszników Ameryki w regionie. Kiedy bronił siebie, powiedział coś bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo ważnego. Powiedział: Nie jest naszym obowiązkiem wysyłanie żołnierzy USA w obronie kogokolwiek. Jeśli ktokolwiek oczekuje, że Amerykanie przyjdą i będą walczyć w jego obronie – to właśnie mówi Biden. Aby uniknąć walki w obronie kogoś, był gotów doznać historycznej i upokarzającej porażki w Afganistanie. Dlatego, kiedy mówicie o Libanie i innych miejscach – to są dla niego tylko szczegóły. Dlatego powinniśmy wyciągnąć ważną naukę z tego, co się zdarzyło.