Poniżej podajemy fragmenty programu telewizyjnego zamieszczonego w Internecie 14 sierpnia 2012 r., w którym duchowny egipski Hashem Islam, członek Komitetu Fatw Al-Azhar, wydaje fatwę przeciwko potencjalnym demonstrantom 24 sierpnia, oraz z późniejszego programu telewizyjnego nadanego przez Dream 1 TV 15 sierpnia.

Internet, 14 sierpnia 2012:

Hashem Islam: Rewolucja planowana na 24 sierpnia jest par excellence rewolucją kharijite apostazji przeciwko demokracji i wolności. Pracuję obecnie nad odpowiednią fatwą.

[…]

Prawowitym prezydentem jest dr Mohamed Mursi i każdy, kto wyjdzie [protestować] 24 sierpnia, będzie rewolucją przeciwko Rewolucji 25 Stycznia i będzie popełniał przestępstwo hiraba, i zdradę stanu przeciwko krajowi, przeciwko Allahowi, przeciwko jego posłańcowi i przeciwko wiernym.

Dlatego przekazuję ludowi egipskiemu następującą fatwę: Przeciwstawcie się tym ludziom i jeśli walczą z wami, walczcie z nimi. Oh, ludu Egiptu, przeciwstawcie się tym ludziom i jeśli walczą z wami, walczcie z nimi. Jeśli niektórzy z was zostaną przez nich zabici, pójdziecie do raju, a jeśli wy zabijecie ich, nie będzie trzeba żadnych „pieniędzy krwi”, ponieważ zabicie ich jest dozwolone. Miłosierdzie Allaha i jego błogosławieństwo niechaj będzie z wami.

Poruszenie wśród publiczności

Członek publiczności: Przepraszam, nie planuję pójść na demonstrację 24 sierpnia, ale nie może pan mówić takich rzeczy…

[…]

Inny członek publiczności: On nie ma prawa tego robić. Fatwa musi przyjść od Muftiego. Nie byle kto może wydać fatwę, szczując jednych Egipcjan przeciwko innym. Rewolucja została rozpoczęta w imię większej wolności, nie większego konfliktu.

Dream 1 TV, August 15, 2012:

Hashem Islam: [Moja fatwa] była pomyślana jako odstraszacz. To tak, jak kiedy mężczyzna mówi do żony: “Jeśli to zrobisz, rozwiodę się z tobą!” Chciałem odstraszyć [potencjalnych] gwałcicieli prawa. Istnieją ludzie dzisiaj, którzy mówią: „Użyję broni, spalę, zabiję, zniszczę” – moja fatwa była przeznaczona dla tych ludzi, nie dla pokojowych demonstrantów.

[…]