25 listopada 2021 r. BBC Arabic (Wielka Brytania) nadała wywiad z egipskim prawnikiem, badaczem i pisarzem, Ahmedem Abdou Maherem, który został niedawno skazany na pięć lat więzienia w egipskim więzieniu za krytykowanie islamu w książce, Jak prawoznawstwo imamów wiedzie naród na manowce. Maher powiedział w wywiadzie, że w jego książce nie ma ani jednego słowa ekstremizmu, bluźnierstwa lub podżegania przeciwko islamowi i że jedynie krytykuje islamskich prawoznawców za ich „ociekającą krwią ideologię”.
Krytykował islamskich uczonych, którzy należą do Maliki, Buchari, Safi’i, Hanafi i innych szkół myśli islamskiej, mówiąc, że opowiadają się za zabijaniem apostatów, homoseksualistów, cudzołożników, ludzi, którzy nie modlą się, ludzi, którzy przeklinają proroka Mahometa i jeńców wojennych. Powiedział także, że opowiadają się za karami takimi jak odrąbywanie ludziom kończyn i obcinanie głów. Abdou Maher mówił dalej, że prawoznawcy, którzy trzymają się tych szkół myśli, uważają wszystko, co wykracza poza ich “ramy”, za herezję, że mają posłuch ludzi z egipskiego systemu sprawiedliwości i próbują zamienić Egipt w państwo religijne. Powiedział, że te szkoły myśli nie mają monopolu na islam i że prezydent Egiptu powinien ogłosić jego niewinność.

Abdou Maher opłakiwał także fakt, że istnieje tak wiele organizacji terrorystycznych i że Irak, Syria, Jemen, Libia i Afganistan zostały zniszczone. Więcej o Ahmedzie Abdou Maherze znajduje się w klipach MEMRI TV Nr 8473, Nr 5999, Nr 5669, Nr 5409 i Nr 5234.
Aby zobaczyć klip z Ahmedem Abdou Maherem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„W mojej książce nie ma ani jednego słowa ekstremizmu, ani jednego słowa bluźnierstwa przeciwko religii islamu… [Moja książka] prowokuje prawoznawców z powodu ociekającej krwią ideologii, jaką głoszą”
Dziennikarka: [Sąd] orzekł, że prawnik Ahmed Abdou Maher ma odsiedzieć pięć lat w więzieniu po skazaniu go za podważanie pokoju w społeczeństwie, prowokowanie konfliktu i atakowanie religii islamu w książce Jak jurysprudencja imamów wiedzie naród na manowce.
[…]
Ahmed Abdou Maher: W mojej książce nie ma ani jednego słowa ekstremizmu, ani jednego słowa bluźnierstwa przeciwko religii islamu, ani jednego słowa etnicznego konfliktu, ani żadnego słowa, które prowokuje masy. Ale prowokuje prawoznawców. Tak. Prowokuje prawoznawców z powodu ociekającej krwią ideologii, jaką głoszą, przez zabijanie apostatów, zabijanie ludzi, którzy się nie modlą, zabijanie homoseksualistów, zabijanie cudzołożników, zabijanie ludzie, którzy przeklinają proroka Mahometa i obcinanie im głów, nawet kiedy wyrażą skruchę, jak też zabijanie jeńców wojennych, wyłupianie im oczu i odrąbywanie ich rąk i stóp, i tak dalej, i tak dalej.

Istotnie, pod tym względem moja książka jest wroga wobec prawoznawców. Dlatego nosi tytuł HJak prawoznawstwo imamów wiedzie naród na manowce. Czają się w zasadzce na każdą myśl, która wychodzi poza ich ramy. Chcą specjalnego sformułowania, a wszystko inne jest herezją. Szyici i ibadyci są poza ramami, więc uważają ich za heretyków. Ja jestem poza ramami, więc uważają mnie za heretyka, i tak dalej. Niestety, mają posłuch u niektórych w systemie sądowniczym. Niestety mają posłuch ludzi w rakowych komórkach w naszym kraju, dążących do ustanowienia religijnego państwa.

[…]
„Reprezentuję prawdziwy islam, więc oskarżają mnie o herezję i bluźnierstwo… Nie chcę prezydenckiej amnestii; Chcę, żeby prezydent ogłosił, że jestem niewinny”
To jest prawdziwy islam. Ja reprezentuję prawdziwy islam, więc oskarżają mnie o herezję i bluźnierstwo, i mówią, że gardzę islamem. Uważają Hanafi, Szadi’i, Maliki, Buchari i inne [szkoły] prawoznawstwa za religię [islamu]. Ale to jest religianctwo. Prawdziwy islam jest doktryną i prawem szariatu. Doktryną jest wiara w Allaha, anioły, Jego pismo święte, Jego Posłańców, Dzień Sądu Ostatecznego i przeznaczenie z wszystkim, co jest dobre i wszystkim, co jest złe, To jest islamska religia, nie wspominam żadnego z tych sześciu elementów. Jeśli chodzi o prawo szariatu, jest ono o tym, co robić i czego nie robić, jak to jest w Koranie.

[…]
Nie chcę prezydenckiej amnestii. Chcę, by prezydent ogłosił moją niewinność.

[…]
Kiedy urodziłem się, w 1945 r., nie było ani jednej organizacji terrorystycznej na świecie. Dzisiaj są liczne. Pięć islamskich krajów zniszczono: Afganistan, Irak, Syrię, Jemen i Libię. Pięć!