W wywiadzie 11 lutego 2022 r. dla Mayadeen TV (Liban), egipski badacz Ahmad Abdou Maher krytykował traktowanie nowoczesnych i liberalnych myślicieli islamskich, których wysyła się do więzień i oskarża o herezję, wskazując, że od muzułmanów oczekuje się równocześnie, że będą uświęcali wczesnych towarzyszy Proroka Mahometa, którzy, jak powiedział, jedli palcami i pili mocz wielbłądów, wierząc w jego medyczne właściwości. Powiedział, że ta postawa degraduje dzisiejsze pokolenie muzułmanów. Abdou Maher i prezenter programu mówili o liberalnych myślicielach islamskich, którzy zostali zabici za swoje przekonania. Prezenter, Jahja Abu Zakarija, powiedział, że zna sprawę liberalnego algierskiego myśliciela, którego zwłoki ekshumowano, by można było obciąć mu głowę i pokazywać tę głowę publicznie. Należy wspomnieć, że Ahmad Abdou Maher był poprzednio skazany za „obrazę religii i zakłócenie porządku publicznego” na pięć lat więzienia. Więcej o Ahmadzie Abdou Maherze znajduje się w klipach MEMRI TV Clips Nr 84735999566954095234.

Aby zobaczyć klip z Ahmadem Abdou Maherem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Muzułmanów nakłania się, by “gloryfikowali pierwsze pokolenie muzułmanów”, mimo że “Allah powiedział, że niektórzy z nich [byli] hipokrytami”

Ahmad Abdou Maher: Niestety, muszę powiedzieć, że nasi nauczyciele, uczeni i myśliciele spotkali się z dosłownym uświęceniem i czcią dla wczesnych muzułmanów, i określaniem wszystkich innych jako niewiernych.

Tak więc uważali, że wszyscy towarzysze Proroka Mahometa cieszyli Allaha, mimo że [Koran mówi], że niektórzy z nich „oni dojrzą jakiś handel lub zabawę, to śpieszą na oślep ku nim i pozostawiają ciebie stojącego”, i mimo tego, że Allah powiedział, że niektórzy z nich są hipokrytami „którzy nie są ci znani, ale są znani Nam i my będziemy dręczyć ich podwójnie”.

Nikt nie wie, kim oni byli, niemniej zmuszają nas do mówienia o całym tym pokoleniu “niechaj Allah będzie z nich zadowolony”.

[…]

Niestety, ci wcześni muzułmanie, których gloryfikujemy – tak zwani “pobożni poprzednicy”…

[…]

Nie wynaleźli choćby łyżki do jedzenia swojej żywności.

Do dzisiaj naciskają na nas, byśmy zrozumieli, że chociaż jedli palcami i pili mocz wielbłądów jako lekarstwo, powinniśmy gloryfikować to pokolenie pierwszych muzułmanów i deprecjonować siebie.

„[Dzisiaj] mamy myślicieli najwyższej klasy, jak również pobożnych wiernych najwyższej klasy [i] zamiast zwracać na nich uwagę i zachęcać ich, wsadzamy ich do więzień [jako] bluźnierców i heretyków”.

Tak jest, mimo że mamy myślicieli najwyższej klasy, jak również pobożnych wiernych najwyższej klasy.

Zamiast zwracać na nich uwagę i zachęcać ich, wsadzamy ich do więzień i mówimy, że nie są wierni islamskiemu pismu, które mamy w ręku, i dlatego są bluźniercami i heretykami i tak dalej.

Anulowali małżeństwo Nasra Hamida Abu Zajda. Czy sąd w cywilizowanym kraju ma prawo ogłoszenia człowieka “heretykiem” i oznajmienia, że jego małżeństwo jest anulowane?

[…]

Jahja Abu Zakarija: Uważam, że anulowanie małżeństwa dra Nasra Abu Zajda, niechaj miłosierdzie Allaha będzie z nim, było mniejszym złem, ponieważ niektórzy z jego kolegów mieli podcięte gardła. Nasz kolega w Algierii zmarł z przyczyn naturalnych, więc ekshumowali jego zwłoki i odcięli jego głowę od ciała. Potem powiesili tę głowę, żeby wszyscy zobaczyli.