W przemówieniu z 22 marca 2020 r. nadawanym na żywo przez irańską telewizję, irański najwyższy przywódca, Ali Chamenei, powtórzył, że USA stworzyły koronawirusa i szerzą go na całym świecie, i wyjaśnił, że „demony pomagają wrogom”. Irańskie agencje informacyjne pominęły te słowa przy relacjonowaniu przemówienia[1].

Po krytyce agencji informacyjnych za to pominięcie, kanał należący do Dywizji Cybernetycznej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) na Telegram, zamieścił 22 marca pełne wideo z wypowiedziami Chameneiego. Jako poparcie dla jego zapewnień o demonach Dywizja Cybernetyczna zamieściła dwa klipy wideo pokazujące dwóch wykładowców seminarium, którzy są dobrze znani w związanych z reżimem ideologicznych kręgach, Alego Akbar Raefi-Poura i Hojatoleslama Valiollah Naghi-Poura, twierdzących, że izraelskie i amerykańskie agencje szpiegowskie używają „demonów”, by przeprowadzać operacje wywiadowcze przeciwko Iranowi i przeciwko organizacjom oporu związanym z Iranem.  

Współpracownicy Chameneiego już wcześniej oskarżali Żydów o używanie czarnoksięstwa. Mehdi Taeb, szef think tanku Kwatera Główna Ammar, który doradza Chameneiemu i jest jego bliskim współpracownikiem, powiedział w 2013 r., że czarnoksięstwo Żydów jest najpotężniejsze na świecie i że używają go do atakowania Iranu. Także w 2013 r. witryna internetowa Rasanews, która jest związana z seminariami z mieście Kum, opublikowała artykuł, w którym twierdzono, że Żydzi przekazują wiedzę czarnoksięską z pokolenia na pokolenie w celu używania jej do kontrolowania świata, przyrody, a nawet decyzji Boga (patrz MEMRI Special Dispatch No. 5288, Iranian Official: The Jews Use Sorcery Against Iran, April 28, 2013). 

W islamskim i irańskim folklorze obdarzone świadomością istoty na świecie dzielą się na ins ­(ludzkość) i dżiny (demony). Dżiny, które są wspomniane w Koranie, są nadnaturalnymi istotami z wolną wolą i mogą być albo dobre, albo złe; złe dżiny mogą prowadzić ludzi na manowce. Według szyickiej tradycji, kiedy Mahdi, Ukryty Imam, ujawni się, doprowadzi dżiny pod swoją kontrolę. 

Poniżej podajemy główne punkty wypowiedzi Chameneiego oraz wypowiedzi dwóch wykładowców, twierdzących, że Żydzi i izraelskie organizacje szpiegowskie używają czarnoksięstwa przeciwko Iranowi:

Najwyższy przywódca, Ali Chamenei: „Są wrogowie, którzy są demonami, i są wrogowie, którzy są ludźmi, i oni pomagają sobie wzajemnie”

W przemówieniu z 22 marca Chamenei powtórzył oskarżenie, że USA stworzyły koronawirusa i szerzą go po świecie, wyjaśniając, że „demony pomagają wrogom”. Powiedział: „… Są wrogowie, którzy są demonami, i są wrogowie, którzy są ludźmi, i oni pomagają sobie wzajemnie. Służby wywiadowcze wielu krajów współpracują ze sobą przeciwko nam… Dzisiaj naszym najbardziej nikczemnym wrogiem – wrogiem Islamskiej Republiki [Iranu] – jest Ameryka”.

Obejrzyj fragmenty przemówienia Chameneiego w MEMRI TV tutaj lub poniżej:

Kanał Dywizji Cybernetycznej IRGC na Telegram zamieszcza poparcie dla twierdzenia Chameneiego

22 marca Dywizja Cybernetyczna IRGC opublikowała wideo z wypowiedziami Chameneiego i podpisem: „Ważna wskazówka Najwyższego Przywódcy dotycząca używania przez zachodnio-hebrajskie aparaty szpiegowskie niewiernych demonów do uderzenia Iranu”, wraz z klipami z wypowiedzi dwóch wykładowców.

Wykładowca seminarium Ali Akbar Raefi-Pour: „Izraelski Mosad oficjalnie i uporczywie używa demonów”

Pierwszy klip jest fragmentem niedatowanego przemówienia Alego Akbar Raefi-Poura, wykładowcy seminarium, który mówi: „Izraelski Mosad oficjalnie i uporczywie używa demonów do odczytywania militarnego myślenia drugiej strony, do odczytywania planów szefów sztabów wrogów i do przeprowadzania operacji wywiadowczych”.

Facebook.com/(Raefi.P00R)

W tekście, jaki towarzyszy temu wideo, znajduje się informacja, że chociaż z wypowiedzi Poura szydzono w swoim czasie, amerykański film z 2016 r. Suicide Squad pokazał, że Pentagon i aparaty wywiadowcze USA „używają demonów w celu kradzieży klasyfikowanych dokumentów z Irańskiego Ministerstwa Obrony”[2].

Wykładowca Hojatoleslam Valiollah Naghi-Pour: „Żydzi są ekspertami czarnoksięstwa i tworzenia związków z demonami”

Drugi klip pokazywał wykładowcę, Hojatoleslama Valiollah Naghi-Poura, przedstawionego jako wykładowca seminarium i „ekspert Urzędu Telekomunikacji”, który mówił w programie o szatańskich siłach, z nieznaną datą nadania przez Kanał 3 irańskiego Urzędu Telekomunikacji. Powiedział on: „Izrael chciał użyć demonicznej siły, by infiltrować systemy wywiadowcze Iranu, Hezbollahu i Hamasu. Nie udało im  się i oni [Izraelczycy] nadal zastanawiają się, dlaczego, ponieważ jest dobrze wiadome, że Żydzi są ekspertami czarnoksięstwa i tworzenia związków z demonami…”[3]


[1]  See for example Sahamnewsorg, March 22, 2020.

[2] T.me/c/1251718534/7407, March 22, 2020.

[3] T.me/c/1251718534/7405, March 22, 2020.