Hussam Ayloush, dyrektor wykonawczy Greater Los Angeles Chapter of Council on American-Islamic Relations (CAIR), przemawiał na spotkaniu zatytułowanym „Stawiam wyzwanie islamofobii moim głosem” w Islamic Institute of Orange County (IIOC), California 20 kwietnia 2018 r. Powiedział, że program rządu USA, Countering Violent Extremism (CVE), celuje wyłącznie w amerykańskich muzułmanów, mimo że biała supremacja jest największa przyczyną „krajowego terroryzmu i ekstremistycznej przemocy” w USA. “Czy wiecie ile setek żydowskiej amerykańskiej młodzież zwerbowano do wstąpienia do izraelskiej armii okupacyjnej? – zapytał i powiedział: „Nikt nie założył programu CVE, żeby zobaczyć, dlaczego normalne amerykańskie dzieciaki zostawiają swoje domy, by stać się częścią armii popełniającej zbrodnie wojenne…  Idą do amerykańskiej społeczności muzułmańskiej, chociaż liczba muzułmanów, którzy dołączyli do ISIS i Al-Kaidy jest… maleńka”. Profesor Khaled Beydoun z University of Detroit Mercy School of Law, inny mówca podczas tego spotkania, powiedział, że na barkach społeczności spoczywa obowiązek edukowania ludzi o islamie i przeciwdziałania islamofobii. Spotkanie, którego współgospodarzami byli IIOC i CAIR, było przedstawiane jako zachęcające amerykańskich muzułmanów do walki z islamofobią i wzmocnienia się przez udział w wyborach. Materiał ze spotkania zamieszczona na kanale YouTube IICO.

Hussam Ayloush, dyrektor wykonawczy Greater Los Angeles chapter of CAIR od 1998 r.[1]  jest także czynnym członkiem różnych grup międzywyznaniowych[2]. Różne jego wypowiedzi w mediach społecznościowych i w telewizji były kontrowersyjne. Po zamachu terrorystycznym w grudniu 2015 r. w San Bernardino Ayloush powiedział w CNN: “Nie zapominajmy, że część naszej polityki zagranicznej, tak Amerykanów, jak Zachodu, podsyca ten ekstremizm”[3]. W listopadzie 2016 r. Ayloush tweetował arabski zwrot skandowany w całym świecie4 arabskim podczas Wiosny Arabskiej, który tłumaczy się jako „Ludzie chcą obalenia reżimu” i wzywał swoich czytelników: „OK powtarzajcie za mną”[4].

W styczniu 2017 r., na Facebooku krytykował imama, który uczestniczył w inauguracji prezydenta USA, Donalda Trumpa: „W obliczu  ochoczego i zatwardziałego szkalowania i wrogości wobec islamu i muzułmanów… zespołu Trumpa symboliczne uczestnictwo [tego imama]… nie kwalifikuje się jako dysputujące lub poprawiające winowajców, ale raczej ułatwiające i dostarczające im przykrywki dla ich bigoterii”[5]. Po katastrofie 25 grudnia 2016 r. rosyjskiego odrzutowca pasażerskiego podczas lotu do Syrii  Ayloush tweetował: “Przykro mi w sprawie katastrofy rosyjskiego odrzutowca wojskowego. TU-154 mógł mieć na pokładzie 180 wojskowych zamiast tylko 92!”[6] W październiku 2017 r. przemawiał na warsztatach nauczycielskich, opisanych przez niektórych jako sportretowanie Izraela jako złoczyńcy, a Palestyńczyków jako ofiary[7].

 

Ciąg dalszy raportu nie jest spolszczony

 


[1] Https://ca.cair.com/losangeles/.

[2] Hussamayloush.blogspot.com, August 26, 2006.

[3] Foxnews.com, December 4, 2015.

[4] Https://twitter.com/hussama/status/796219993226547200?lang=en, November 8, 2016.

[5] Huffingtonpost.com, January 20, 2017.

[6] Latimes.com, December 29, 2016.

[7] Ocregister.com, November 17, 2017.