Na wideo zamieszczonym 9 października 2021 r. na kanale YouTube Al-Waqiyah należącym do Hizb ut-Tahrir,  Mundhir Abdallah, duński uczony w islamie, stowarzyszony z Hizb ut-Tahrir, krytykował Taliban za ograniczanie się do Afganistanu i afgańskiej tożsamości, zamiast do wielkiego islamskiego narodu i islamskiej tożsamości. Powiedział, że Taliban powinien walczyć o sprawę wyzwolenia całej ludzkości z “nieczystości liberalizmu i niesprawiedliwości kapitalizmu”. Krytykował także Taliban za uznanie “tyrańskich” reżimów, które rządzą muzułmanami w krajach takich jak Chiny, Turcja i Katar.

We wcześniejszych kazaniach Mundhir Abdallah mówił, że dżihad wymaga podboju Europy i wzywał do zabijania Żydów. W lipcu 2018 r. Mundhir Abdallah został oskarżony w Danii za nawoływanie do mordowania Żydów w kazaniu z 2017 r., przetłumaczone i opublikowane przez MEMRI. Więcej informacji znajduje się w klipach MEMRI TV nr 74076689, and 6013 i w pełnym raporcie MEMRI tutaj.

Aby zobaczyć klip z duńskim uczonym w islamie, Mundhirem Abdallahem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Sprawą Talibanu powinno być “uczynienie świata pod wyłączną władzą Allaha, zjednoczenie islamskiego narodu [i] wyzwolenie ludzkości od nieczystości liberalizmu i niesprawiedliwości kapitalizmu”

Mundhir Abdallah: Kiedy oświadczacie, że chcecie założyć [islamski emirat] tylko w Afganistanie, znaczy to, że jesteście gotowi do pójścia na kompromis w sprawie islamskiego planu, islamskiej tożsamości. Moi bracia talibowie – wasza tożsamość nie jest afgańska tożsamością. Wasza sprawa nie jest Afganistanem. Przynależność nie jest definiowana przez kraj lub rasę. Tym, co określa przynależnośc i lojalność, jest wiara.

Według naszej wiary jesteście częścią islamskiego narodu i waszą sprawą jest sprawa islamu, sprawa uczynienia świata pod wyłączną władzą Allaha, sprawa przywrócenia rządów według praw Allaha, sprawa zjednoczenia islamskiego narodu i sprawa wyzwolenia ludzkości od nieczystości liberalizmu i niesprawiedliwości kapitalizmu. Islam definiuje waszą sprawę i waszą tożsamość.

Jak może Taliban stosować się do międzynarodowego prawa, które “rozdziera muzułmańskie kraje [i] narzuciło okupacyjny twór żydowski na świętą ziemię Palestyny [?]”

Dlatego, kiedy mówicie, że to, co dzieje się poza Afganistanem, was nie dotyczy, że respektujecie suwerenność innych krajów i że stosujecie się do międzynarodowego prawa… Jakiego międzynarodowego prawa? Międzynarodowego prawa, które rozrywa muzułmańskie kraje? Międzynarodowego prawa, które narzuciło okupacyjny twór żydowski na świętą ziemię Palestyny?

[…]

Dlaczego Taliban uznaje Chiny, Katar, Turcję, Uzbekistan i podobne reżimy, skoro “według prawa szariatu jest zabronione uznawanie tyrańskich reżimów w muzułmańskich krajach [?]”

Jeśli nie jesteście w stanie wyzwolić muzułmanów w krajach, z którymi macie wspólną granicę – w Chinach, Turkmenistanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie – to dlaczego wysyłacie przesłania uspokajające te kraje? Dlaczego uznajecie te kraje?

Zwróćcie uwagę: według prawa szariatu jest zabronione uznawanie tyrańskich reżimów w muzułmańskich krajach. Stosunki z reżimami, które rządzą muzułmańskimi krajami, nie są takie jak stosunki ze Szwecją, Szwajcarią lub Japonią.

Z takimi krajami, które obecnie nie walczą z muzułmanami ani nie okupują muzułmańskich krajów, wolno nawiązywać tymczasowe polityczne, ekonomiczne i handlowe stosunki. Ale ruch [Taliban] ma zakaz uznawania katarskiego, tureckiego lub uzbeckiego reżimu.

To są nielegalne reżimy, które panują nad muzułmanami i rządzą rządami herezji. Jeśli nawiązujecie z nimi stosunki, to uznajecie je, a to jest zakazane według prawa szariatu.