18 stycznia 2020 r. Syryjka, Umm Muhammad, zadzwoniła do programu telewizyjnego w Abu Dhabi TV (Zjednoczone Emiraty Arabskie), prowadzonego przez urodzonego w Jordanii islamskiego uczonego, szejka Waseema Jousefa. Powiedziała, że jest uchodźcą w Norwegii razem ze swoją rodziną i że posyła swoich sześcioro dzieci do publicznych szkół w Norwegii, gdzie uczą się o judaizmie, chrześcijaństwie, ateizmie i innych nie-islamskich religiach. Powiedziała, że programy szkolne obejmują wizyty w kościołach podczas świąt i zapytała, co powinna robić, by zapobiec opuszczeniu islamu przez jej dzieci. Szejk Jousef odpowiedział, że powinna wychowywać dzieci na muzułmanów i że powinna nauczyć je integracji i współistnienia z członkami innych religii. Ostro krytykując muzułmanów, którzy wierzą, że powiedzenie „Wesołych Świąt” lub „Szczęśliwego Nowego Roku” nie-muzułmaninowi jest herezją, szejk Jousef mówił o tym, że ponieważ Norwegia przyjęła rodzinę Umm Muhammad jako uchodźców i daje jej edukację, opiekę zdrowotną, dach nad głową, ochronę i finansowe wsparcie, jej rodzina jest zobowiązana do wdzięczności i do integracji oraz życia w braterskim współistnieniu z chrześcijanami i Żydami, którzy ją przyjęli. Twierdził, że prawdziwymi niewiernymi są muzułmanie, ponieważ pozwolili, by sekciarstwo zniszczyło kraje takie jak Syria w imię Boga, i pouczył Umm Muhammad, by nie siała ziaren sekciarstwa w tym właśnie kraju, który dał jej bezpieczeństwo i zaopatruje jej rodzinę. Szejk Jousef powiedział także, że Umm Muhammad powinna patrzeć na nie-muzułmanów w Norwegii jak na swoich przyjaciół, rodaków i braci. Dodał: „Herezją jest zaprzeczanie łaskom, które otrzymałaś”.

Aby zobaczyć klip z szejkiem Waseemem Jousefem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Do jakiego stopnia mogę nie dopuścić, by moje dzieci żywiły przekonanie, że jest nieco prawdy w religiach żydowskiej lub chrześcijańskiej”

Umm Muhammad: Mieszkam w Norwegii z sześciorgiem moich dzieci.

[…]

W szkole mają przedmiot nazywany „religie” – nie „religia”. Obejmuje judaizm, chrześcijaństwo, buddyzm, a nawet ateizm.

[…]

Do jakiego stopnia mogę nie dopuścić, by moje dzieci żywiły przekonanie, że jest nieco prawdy w religiach żydowskiej lub chrześcijańskiej, aby nie nawróciły się z islamu na jakąś inną religię?

[…]

Podczas ich świąt wszystkie dzieci w szkole zabierane są do kościoła.

[…]

„Dlaczego on pozostaje chrześcijaninem po złożeniu mi życzeń [w ramadan], ale ja staję się heretykiem, jeśli składam jemu życzenia [w chrześcijańskie święta]?”  

Szejk Waseem Jousef: Jesteśmy zalani falą protekcjonalizmu [wobec innych]. Kiedyś sam byłem protekcjonalny zanim Allah mną pokierował.

[…]

Jeśli [chrześcijanin] składa mi życzenia w ramadan, czy staje się muzułmaninem?

Umm Muhammad: Oczywiście, że nie.

Szejk Waseem Jousef: Racja. Pozostaje chrześcijaninem. Dlaczego pozostaje chrześcijaninem po złożeniu mi życzeń, ale ja staję się heretykiem jeśli składam jemu życzenia? Odpowiedz mi. On nie uznaje ramadanu ani tego święta. Po prostu powiedział „wesołych świąt” do mnie lub, „szczęśliwego nowego roku, Waseem”. Czy stał się z tego powodu muzułmaninem?

Umm Muhammad: Oczywiście, że nie.

„Uciekłaś od wojny, a oni cię przyjęli”

Szejk Waseem Jousef: Jak to więc jest, że kiedy ja mówię „Wesołych Świąt” albo „Szczęśliwego Nowego Roku”, ludzie oskarżają mnie o herezję? Dlaczego… Niektórzy ludzie mówią, że składanie chrześcijanom życzeń w ich święta jest gorsze niż czarnoksięstwo, samobójstwo, picie alkoholu i cudzołóstwo razem wzięte. To nazywają… Nie chcę tego powiedzieć… Ktokolwiek przyjmuje tę fatwę uważa tych, którzy popełnili cudzołóstwo, popełnili samobójstwo, praktykują czarnoksięstwo i piją alkohol, za mniejszych [grzeszników] niż ludzi, którzy składają życzenia chrześcijanom. To jest zacofanie! Żyjesz w ich kraju i dali ci schronienie. Nawiasem mówiąc, skąd jesteś?

Umm Muhammad: Z Syrii.

Szejk Waseem Jousef: Żyjesz w ich kraju i dali ci schronienie. Uciekłaś przed wojną, a oni cię przyjęli. Po tym wszystkim nadal chcesz, żebyście ty i twoje dzieci byli religijne oddzieleni [od nich]? Naucz swoje dzieci islamu i pozwól im zintegrować się z wszystkimi innymi religiami. Przybyłaś tam i oni cię przyjęli. Wyobraź sobie, że ludzie z chrześcijańskiego kraju rozdzieranego wojną przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako uchodźcy, a potem, w szkole, poproszeni, żeby odwiedzili meczet Szejka Zajeda, chrześcijańscy uczniowie odmawiają i mówią, że mają zabronione wchodzenie do meczetu. Powiedzielibyśmy im: „Wracajcie tam, skąd przybyliście!” Gość jest moralnie zobowiązany do uprzejmości wobec swoich gospodarzy. Odwiedzenie kościoła nie robi z ciebie heretyka. Nie opuściłaś islamu.

Umm Muhammad: Oczywiście, że nie.

Szejk Waseem Jousef: Jeśli składasz im życzenia, nie znaczy to, że opuszczasz islam. [Kalif] Omar wszedł do kościoła. Chrześcijanie modlą się przed Prorokiem Mahometem.

[…]

„Bój się Allaha i zastanów nad najpiękniejszym obrazem muzułmanów, jaki możesz [sobie wyobrazić]”  

Powinienem pójść do [mojego chrześcijańskiego sąsiada] i powiedzieć mu: „Szczęśliwego Nowego Roku”, chociaż jestem muzułmaninem. A w ramadan on złoży życzenia mnie, chociaż jest chrześcijaninem. Powinniśmy żyć we współistnieniu! Islam pozwala mi ożenić się z chrześcijanką – czy nie powinienem składać jej życzeń? Powiedzmy, że jestem ożeniony z chrześcijanką i ona obchodzi swoje święto. Czy nie powinienem złożyć jej życzeń? Czy zrobienie tego zrobi ze mnie heretyka? Co to jest za rodzaj zacofania? Siostro, żyjesz w ich kraju i oni cię utrzymują. Dostarczają bezpieczeństwa i edukacji twoim dzieciom, i po tym wszystkim ty chcesz nie dopuścić, by twoje dzieci poszły do kościoła i złożyły im życzenia?

Umm Muhammad: A więc nie ma tu problemu?

Szejk Waseem Jousef: Nie ma żadnego problemu. Naucz swoje dzieci o islamie i pozwól im współistnieć z wszystkimi innymi religiami. Bój się Allaha i zastanów nad najpiękniejszym obrazem muzułmanów, jaki możesz [sobie wyobrazić].

„Syria została zniszczona z powodu sekciarstwa…”  

Kiedy my niszczymy nasze kraje z powodu sekciarstwa… Syrii nie zniszczył żaden konkretny człowiek. Dlaczego Syria została zniszczona, moja siostro?

Umm Muhammad: Z powodu ideologii…

Szejk Waseem Jousef: Syria została zniszczona z powodu sekciarstwa. Spalono ją z powodu sekciarstwa. Nie siej ziaren sekciarstwa w Norwegii! Żyj tak, jak żyją oni.

Umm Muhammad: Inszallah

Szejk Waseem Jousef: Masz swój meczet i swój mihrab, a oni mają swoje kościoły i krzyże. To nas nie dotyczy. „Pokój z tobą, mój przyjacielu i rodaku. Ja mam meczet, a ty masz kościół”. Kiedy dojdziemy do punktu, w którym kraj jest dla nas wszystkich i każdy człowiek może mieć swoją religię? Niech każdy człowiek modli się według religii, jakiej chce.

[…]

Spaliliśmy Syrię w imię religii i sekciarstwa, a teraz chcemy być uchodźcami na Zachodzie. Dają nam edukację, opiekę zdrowotną, dach nad głową, ochronę i pieniądze na życie, ale nasze dzieci nie mogą odwiedzać [ich kościołów], bo ci ludzie są niewiernymi. Niewiernymi? My jesteśmy niewiernymi! My jesteśmy tymi, którzy niszczą własne kraje! Herezja nie jest związana tylko z religią. Herezja jest zaprzeczanie łaskom, jakie otrzymałaś. Spaliliśmy i zniszczyliśmy nasze kraje. Zabijaliśmy się wzajemnie. Zabijaliśmy się wzajemnie w imię Boga. ISIS masakrowało muzułmanów. Masakrowaliśmy się wzajemnie i zniszczyliśmy sobie wzajemnie meczety. Przeklinaliśmy się wzajemnie, oskarżaliśmy się wzajemnie o herezję, spaliliśmy [jordańskiego pilota] Mu’adha Al-Kasasbeha, żeby ludzie widzieli. My jesteśmy tymi, którzy topili ludzi w morzu. Tak! Zrobiliśmy to w imię Boga. A po tym chcemy wiedzieć, czy możemy odwiedzić kościół, czy nie.

[…]

„Chrześcijanin jest moim bratem… Żyd jest moim bratem, jak długo mnie nie atakują”  

Jeśli ich kraj jest bezpieczny i my jesteśmy tymi, którzy przyszli do nich, powinniśmy trzymać się ich norm. Czy rozumiesz, siostro? Jeśli boisz się o swoje dzieci, ucz je w domu i ucz je o współistnieniu. Nie mów swojemu synowi [złych rzeczy] o kościele. Powiedz mu, że [chrześcijanin] jest jego bratem. Chrześcijanin jest moim bratem, niezależnie od jego narodowości.   Muzułmanin jest moim bratem i Żyd jest moim bratem, jak długo mnie nie atakują. Jeśli ktoś kieruje na mnie broń – także jeśli jest muzułmaninem – skieruję moją na niego. Ważne jest bronić siebie i swojego kraju. A jeśli chodzi o resztę – ktokolwiek jest wobec mnie przyjazny, jest moim bratem, niezależnie od jego religii. Ktokolwiek jest wobec mnie przyjazny, jest moim bratem, czy ci się to podoba, czy nie.