W kontekście konferencji w Jerozolimie 23 stycznia 2020 r. w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i wśród nasilonych ataków syryjskiego reżimu i jego sojuszników, Rosji i Iranu, na okręgi Idlib i Aleppo w północnozachodniej Syrii, Ibrahim Al-’Alwasz, publicysta opozycyjnego tygodnika „Enab Baladi”, zamieścił artykuł zatytułowany Syryjski Auschwitz. W artykule napisał, że to, co przeżywają dzisiaj syryjscy cywile, przypomina to, co nazistowskie Niemcy robiły Żydom i że Rosja przewodniczy w tym „syryjskim Auschwitz”. Powiedział, że nauczywszy się nazistowskich metod, rosyjski prezydent, Władimir Putin, ochoczo używa ich teraz, żeby zmiażdżyć Syryjczyków.  Al-’Alwash krytykował także świat za upamiętnianie wyzwolenia Auschwitz, ignorując równocześnie masakry, jakich Rosja i reżim Assada dokonują w Syrii. Zakończył stwierdzeniem, że tak jak Auschwitz nie spowodował, że Żydzi poparli nazizm i porzucili walkę z nim, „syryjski Auschwitz” nie spowoduje, że Syryjczycy zaakceptują reżim Assada lub przebaczą tym, którzy ich zadręczają.

Ibrahim Al-’Alwasz (Źródło: Al-Quds Al-Arabi, Londyn)

Poniżej podajemy tłumaczone fragmenty jego artykułu:[1] 

Rosyjski prezydent, Władimir Putin, uczestniczył w obchodach [w Jerozolimie] w 75. rocznicę wyzwolenia obozu śmierci Auschwitz. Równocześnie sponsoruje wielki syryjski Auschwitz, który obecnie dzieje się w biały dzień w północnej Syrii i obejmuje wygnanie pół miliona Syryjczyków, których wyrzucono na pustynię razem z żonami i dziećmi w przenikliwy mróz grudnia i stycznia. To zaś w dodatku do sześciu milionów już wygnanych [z ich domów od początku wojny] i miliona zabitych lub rannych [w Syrii] przez Rosję, Iran i reżim syryjski. Putin jest dumny z tych działań i uważa je za bohaterstwo, chociaż atakuje cywilów i systematycznie masakruje ich swoimi samolotami i pociskami pod pozorem walki z terrorem.

[Putin] torturuje rodziny i zostawia dzieci, żeby umierały w dojmującym zimnie. Agencje informacyjne i media społecznościowe pełne są obrazów dzieci brnących przez błoto w zimnie i w deszczu, i rodziny uciekające przed rosyjskimi nalotami z swoim mizernym dobytkiem, wygnane ze swoich wsi i domów po raz drugi lub trzeci [od początku wojny]. Kierują się do tymczasowych obozów, [ale] one również są bombardowane, zmuszając ich mieszkańców do opuszczenia ich i pójścia do innych obozów. Obrazy wysiedlonych i prześladowanych Syryjczyków mogą być najbliższą rzeczą dzisiaj [do widoku] ofiar Auschwitz, którzy zostali wygnani ze swoich domów i wysyłani z jednego obozu tortur do drugiego, aż wreszcie spotykała ich śmierć!!

Nazistowskie Niemcy zbudowały obóz śmierci Auschwitz i dokonały tam koszmarnych masakr Żydów. Torturowały ich i ich rodziny i udoskonaliły technologie masowego morderstwa od krematoriów i [komór] gazowych, do śmierci z głodu, bo uważały, że Żydzi nie mają żadnych ludzkich praw.   Dokładnie tak Rosjanie traktują dzisiaj Syryjczyków, kiedy nie oszczędzają nowoczesnej broni ani składników chemicznych [do zabijania ich], podczas gdy ich zbrodnie są szeroko nagłaśniane przez [media] cyfrowe. Wszystko to w celu zdławienia syryjskiej rewolucji i spowodowania, że Syryjczycy znowu przyjmą faszyzm reżimu Assada, tortury i zabijanie dzieci – [a wszystko] pod pretekstem walki z Zachodem, który nie szanuje Rosji.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbywają się [w Jerozolimie] niedaleko od Syrii, gdzie Rosja nadzoruje własną [wersję] Auschwitz, używając całej swojej militarnej potęgi w najokrutniejszy możliwie sposób.  Cywilizowany świat, który uchwalił prawa człowieka, wstydzi się zbrodni, które były popełnione w Auschwitz, ale ignoruje syryjskie ofiary, które doświadczają tortur [tylko] kilka kilometrów od miejsca, gdzie odbywają się… obchody upamiętniające.

Syryjski Auschwitz trwa dłużej niż żydowski Auschwitz, ponieważ masakry Syryjczyków trwają od około dziewięciu lat. Rozpoczął je syryjski reżim. Potem dołączyli Irańczycy z poparciem rosyjskiego weta. Wkrótce jednak, we wrześniu 2015 r. Rosja [także] dołączyła do jawnego zabijania Syryjczyków. Putin zaczął stosować swoje nazistowskie metody, chętny i zdecydowany do starcia na proch Syryjczyków, dokładnie tak samo, jak niemieccy naziści zrobili z Żydami podczas II Wojny Światowej.

Chociaż izraelski rząd pod kierownictwem Netanjahu jest częścią starań o utrzymanie Assada przy władzy w koordynacji z Rosjanami i o zachowanie jego faszystowskiego reżimu, niemniej współczujemy niewinnym ofiarom Auschwitz, którzy, tak samo jak Syryjczycy, byli traktowani jak obiekty i ignorowano ich prawa człowieka. Rosyjski reżim przyswoił sobie metody działania niemieckich nazistów i teraz stosuje je ponownie, używając nadmiaru broni, jaka zgromadziła się w ich magazynach, żeby zniszczyć Syrię i wygnać jej ludność… 40 przywódców świata, którzy brali udział w obchodach wyzwolenia Auschwitz, nie kłopotali się choćby napomknięciem Rosjanom, że muszą przestać bombardować syryjskich cywilów, przynajmniej na kilka godzi podczas tej ceremonii!…

Syryjski Auschwitz nie spowoduje, że Syryjczycy uwierzą w faszyzm Assada, w faszyzm Iranu lub w rosyjski nazizm, tak jak żydowski Auschwitz nie spowodował, że Żydzi pokochali niemiecki nazizm, zaakceptowali go i przestali widzieć człowieczeństwo własne i swoich rodzin. [Ani] nie wygasił ich gotowości do poświęcenia na rzecz ich odrodzenia i na rzecz propagowania walki przeciwko nazizmowi…

Syryjczycy nie będą milczeli ani nie przebaczą tym, którzy ich zadręczają, niezależnie od tego, jak są potężni i niezależnie od tego, jakie kłamstwa i fałszywe twierdzenia szerzą media. Syryjczycy zmuszą świat, by uznał syryjską masakrę za zbrodnię przeciwko ludzkości i by zakładał muzea i organy sądownicze, by ścigać po całym świecie biorących udział w [tej zbrodni]. Nie pozwolą, by ktokolwiek, kto brał udział w syryjski Auschwitz, umknął ze swoim interesami [nienaruszonymi, a nawet ze swoim życiem!


[1] Enabbaladi.net, January 26, 2020.