Witryna internetowa telewizji Al-Mayadeen, która jest stowarzyszona z osią oporu, zamieściła ostatnio list od Kasema Soleimaniego, dowódcy Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), do Muhammada Deifa, dowódcy militarnego skrzydła Hamasu, Brygad 'Izz Al-Din Al-Kassam. W liście, wysłanym przed śmiercią Soleimaniego w styczniu 2020 r. w uderzeniu powietrznym USA, irański dowódca przekazał pozdrowienia wojownikom Hamasu i ludowi palestyńskiemu jako całości i obiecał im, że Iran nie porzuci ich, niezależnie od okoliczności. Dodał, że wkrótce „rozlegną się dzwony pogrzebowe najeźdźczych syjonistów” i wyraził nadzieję, że zginie jako męczennik za Palestynę.

Ten list jest kolejnym dowodem bliskich stosunków między Iranem, który wzywa do unicestwienia Izraela, a Hamasem, szczególnie zaś związków między dowódcą Siły Kuds, Kasemem Soleimanim i dowódcą Brygad Kassam, Muhammadem Deifem.

Należy wspomnieć, że funkcjonariusze Hamasu ostatnio często wyrażali pochwały irańskiego reżimu i jego związków z ich ruchem. 20 maja 2020 r. w przemówieniu z okazji Dnia Kuds – dnia solidarności z Jerozolimą i Palestyńczykami, obchodzonego w ostatni piątek ramadanu – Ismail Hanija, szef biura politycznego Hamasu, powiedział, że „Iran nigdy nie wahał się popierać opór i wspomagać go finansowo, militarnie i technologicznie”[1].

Zastępca Haniji, Saleh Al-‘Arouri, powiedział w wywiadzie dla Al-Mayadeen, że „związki między Hamasem i Iranem są silne” i że „Iran dał Hamasowi i ruchom oporu całe wsparcie i broń, jakich potrzebowali” Ujawnił, że podczas wojny Izraela z Gazą 2008-2009, Soleimani był obecny w militarnym gabinecie operacyjnym Hamasu w Damaszku i powiedział, że następca Soleimaniego, Esmail Ghaani, “utrzymuje współpracę i pomoc palestyńskiemu oporowi”[2]. Przedstawiciel Hamasu w Iranie, Chaled Al-Kadoumi, powiedział w wywiadzie dla związanej z Hamasem witryny internetowej, że „poprzez swoje więzi z Iranem Hamas dąży do ustalenia, że syjonistyczny wróg jest wspólnym wrogiem całego narodu arabskiego i islamskiego”[3].

List na witrynie internetowej Al-Mayadeen (almayadeen.net, 19 maja 2020)

Poniżej podajemy tłumaczenie listu Soleimaniego do Deifa, który został zamieszczony na witrynie internetowej Al-Mayadeen:[4]

Mój drogi brat, wielki wojownik dżihadu, żyjący męczennik i odważny wojownik oporu, główny dowódca Brygad Męczennika 'Izz Al-Din Al-Kassama, [Muhammad] Abu Chaled Deif, niechaj Bóg chroni cię i doda ci sił …

[Przekazuję] serdeczne pozdrowienia i głęboką tęsknotę dla gotowych do bitwy wojowników dżihadu na najczystszym froncie, do którego miliony serc łkają z tęsknotą. Niechaj miłosierdzie Boga będzie z odważnym ludem palestyńskim, który niesie w sercach głęboki smutek i tłumiony ból z powodu ich wielu ran, w obliczu ciemiężącego oblężenia i barbarzyńskiego ataku wrogów, [prowadzonego] na oczach setek milionów muzułmanów [na całym świecie].

Pozdrowienia [także] dla wojownika dżihadu i oporu [szefa biura politycznego Hamasu, Ismaila] Haniji i jego lojalnych zwolenników, którzy z Gazy deklarują swoją niezłomność i wzywają do dżihadu z wiarą i z oczyma tęskniącymi do jutrzenki zwycięstwa.

Bądź spokojny, niezależnie od tego, jak bardzo wzrosną naciski i oblężenie, islamski Iran nie porzuci Palestyny – perły islamskiego świata, pierwszego kierunku modłów muzułmanów i miejsca wniebowstąpienia Mahometa -samotnej [w walce].

Obrona Palestyny jest naszym honorem i chwałą, i nie zrezygnujemy z tego religijnego obowiązku za żadne przyjemności i frywolności tego świata.

Przyjaciele i zwolennicy Palestyny są naszymi przyjaciółmi i zwolennikami, a jej wrogowie są naszymi wrogami. Taka była nasza polityka w przeszłości i taka pozostanie.

Obrona Palestyny jest prawdziwym dowodem, że broni się islamu i Koranu; ten, który słyszy wasze wezwanie i nie przychodzi wam z pomocą, nie jest muzułmaninem.

Z pozwoleniem i pomocą Boga świt zwycięstwa przyjdzie wkrótce i jego odświeżający powiew poruszy duszę, kiedy rozlegną się dzwony pogrzebowe najeźdźczych syjonistów.

Mamy nadzieje na dzień, kiedy Bóg pozwoli nam stać u waszego boku i pozwoli nam [zrealizować] naszą nieustanną nadzieję na śmierć męczennika dla Palestyny.

Twój brat, dowódca Siły Kuds, Kasem Soleimani.


[1] Alahednews.com.lb, May 20, 2020.

[2] Raialyoum.com, May 21, 2020. For a clip of his statements, see MEMRI TV Clip No. 8014, „Saleh Al-Arouri, Deputy Head of Hamas Political Bureau: There Will Be an Intifada Very Soon; Qasem Soleimani Had Been Very Active in Supporting Our Fight against Israel„, May 21, 2020.

[3] Palinfo.com, May 22, 2020.

[4] Almayadeen.net, May 19, 2020.