W proizraelskim artykule na liberalnej witrynie internetowej Elaph.com, saudyjski pisarz, Chalid Turki Aal Turki, napisał, że Izrael jest pokojowym krajem „według wszelkich standardów”, który jest zaawansowany w nauce i udziela pomocy w dziedzinie zdrowia innym, włącznie z Palestyńczykami. Odróżnia się tym, twierdził, od Turcji i Iranu, które szerzą ekstremistyczne ideologie w krajach arabskich i wspierają w nich bojówki, i są dlatego prawdziwymi wrogami Arabów. Zakończył mówiąc, że logika i rzeczywistość dyktują, że Arabowie powinni zawrzeć pokój z Izraelem w celu wspólnej walki przeciwko ich wspólnym wrogom, których nazwał „siłami zła i terroru”.  

Chalid Turki Aal Turki (Źródło: Elaph.com)

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu:[1]

Jeśli chcemy być uczciwi przede wszystkim przed samymi sobą, posłuchajmy głosu logiki zamiast uczuć, na które z samej ich natury wpływają wszystkie ostre głosy mediów, niezależnie od tego, czy są poprawne, czy fałszywe. Izrael jest miłującym pokój krajem według każdej miary. Od dnia swojego założenia do dzisiaj nigdy nie słyszeliśmy, czytaliśmy lub widzieliśmy, by Izrael działał na rzecz szerzenia jakiejkolwiek ideologii lub wiary w innych krajach lub wspierał [w nich] bojówki, jak to robią Iran i Turcja. Zapytajcie kogokolwiek w arabskim kraju, kto jest za całym zniszczeniem i ekstremizmem na Bliskim Wschodzie, a natychmiast powie wam: Iran i Turcja.

W tym artykule nie będę omawiał kwestii tak lub nie dla normalizacji, bo gazety i strony internetowe są tego pełne. Zamiast tego, rzucę jedynie światło na osiągnięcia Izraela i [jego] niezmierne usługi dla nauki i ludzkości, a potem pozostawię osąd arabskiemu obywatelowi.

Izrael wysyła lekarzy, by leczyli chorych w ubogich krajach afrykańskich i gdzie indziej bez rekompensaty. Leczy także wielu Palestyńczyków, także takich, którzy próbowali dokonać zamachu terrorystycznego, by zamordować niewinnych Izraelczyków! Izrael nadal dąży do pokoju z wszystkimi krajami arabskimi; jest państwem, które respektuje prawa człowieka i suwerenność [innych] państw; w dziedzinie nauki celuje na globalnym poziomie i zajmuje wiodącą pozycję w badaniach naukowych; izraelskie uniwersytety są wysoko na liście [najlepszych] uniwersytetów świata; Izrael jest uważany za kraj produkujący broń i pomaga innym krajom, takim jak Indie, w ich przemyśle zbrojeniowym; izraelska firma Watergen potrafiła stworzyć urządzenie, które produkuje wodę z powietrza; medycyna i badania medyczne idą w Izraelu pełną parą. W rzeczywistości stał się dla wielu miejscem wyboru do leczenia, do tego stopnia, że wysocy rangą palestyńscy politycy nie znajdują lepszego miejsca niż Izrael do otrzymania dobrego leczenia i opieki medycznej.

To jest tylko kropla w morzu. Po tym wszystkim uważam, że z punktu widzenia każdej logiki i wobec rzeczywistości interes arabskiej ojczyzny jest z Izraelem, tak samo jak interes Izraela jest z arabską ojczyzną – bowiem okoliczności i geografia zadecydowały, że wszyscy [powinniśmy] połączyć ręce w celu zniszczenia sił zła i terroru, i wytyczyć drogę do pokoju, którym będziemy się cieszyć zarówno my, jak przyszłe pokolenia.


[1] Elaph.com, May 21, 2020.