Dygnitarze irańscy wyjaśniali niedawno, że obecność sił irańskich w Syrii i Libanie jest częścią działań Iranu na wielu frontach przeciwko Izraelowi. Irańska agencja informacyjna Fars ujawniła także, że dowódca irańskiej milicji, Basidż, odwiedził niedawno Kunajtirę w Syrii w pobliżu granicy izraelskiej.

Poniżej przedstawiamy wypowiedzi przedstawicieli irańskich o obecności sił irańskich w Syrii:

Dowódca Basidż odwiedza Kunajtirę

Irańska agencja informacyjna Fars, która jest stowarzyszona z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), doniosła 27 lipca 2016 r., że dowódca milicji irańskiej, Basidż, generał Mohammad Reza Nakdi, odwiedził „niedawno” Kunajtirę w Syrii „podczas wizyty w południowowschodniej Syrii i na okupowanych wzgórzach Golan”. Fars napisała także, że w styczniu 2015 r. „generał irański, [Mohammad] Allah Dadi, wysoki rangą funkcjonariusz Hezbollahu, Dżihad Mughnija [syn 'Imada Mughniji] i grupa wojowników Hezbollahu została zabita w nalocie przez reżim syjonistyczny”.

Zdjęcia Nakdiego z Kunajtiry, opublikowane przez Fars, 27 lipca 2016.

Iraniański polityk: Palestyńczycy są pierwszym frontem Iranu, Liban i Syria są drugim i trzecim frontem

Poprzedniego dnia, 26 lipca 2016 r., członek Irańskiej Rady Celowości, Ali Akbar Natek Nouri, który jest współpracownikiem irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, powiedział, że Palestyńczycy są pierwszym frontem Iranu i że Liban i Syria są drugim i trzecim frontem: „Gdybyśmy milczeli i Syria została podbita, droga byłaby utorowana do granic Iranu. Mówimy, że Palestyńczycy są naszym pierwszym frontem i że jeśli [ich] popieramy, Izrael pozostanie na swoim miejscu [bez ekspansji w naszym kierunku]. Liban i Syria są drugim i trzecim frontem Iranu. Mądrość i wnikliwość Przywódcy [Alego Chameneiego] spowodowały, że stoimy twardo i odważnie” [1].

Doradca dowódcy IRGC: W Syrii walczymy z całym światem

9 lipca 2016 r. generał Chosro Aroudż, najwyższy doradca dowódcy IRGC, Alego Dżafariego, powiedział irańskiej agencji informacyjnej Mehr: „Nieprawdą jest powiedzenie, że w Syrii walczymy z jedną grupą, bo walczymy [tam] całym światem… Niektórzy w Iranie próbują rzucić wątpliwości na potrzebę naszej militarnej [roli] doradczej w Syrii; ich jedynym celem [w robieniu tego] jest powiedzenie czegoś innego, żeby się wyróżnić i nie ma żadnego innego powodu…

Syria jest związana z całym światem i dlatego wrogowie wiecznie spiskują wobec kryzysu syryjskiego. To dlatego wojownicy izraelscy i chrześcijańscy [wyjaśniają] swoją walkę jako ideologiczną” [2].

Gen. Chosran Aroudż, Mehr, 9 lipca 2016.


Przypisy:

[1] Asr-e Iran (Iran), 26 lipca 2016.

[2] Mehr (Iran), 9 lipca 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .