Nabil Szaath, doradca prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, powiedział 3 lipca 2020 r. w wywiadzie dla France 24 TV, że może nadejść trzecia intifada, ponieważ Palestyńczycy mają prawo przeciwstawić się Izraelowi. Powiedział, że król Abdullah bin Abdulaziz z Arabii Saudyjskiej przyrzekł miliard dolarów, by wspierać drugą intifada, kiedy miała ona miejsce, i że dzisiaj Arabowie i cały świat staną obok Palestyńczyków, jeśli sprawy będą kontynuowane tak jak obecnie. Dodał, że Europa nie będzie tolerowała izraelskiej aneksji Zachodniego Brzegu. Szaath, który twierdzi, że był nauczycielem prezydenta USA, Donalda Trumpa, w Wharton School na University of Pennsylvania, powiedział, że prezydent Trump był marnym studentem i że jest nieprzewidywalny, szczególnie w sprawie aneksji przez Izrael części Zachodniego Brzegu. Ponadto Szaath powiedział, że Jaser Arafat został “zamęczony” przez izraelską truciznę z powodu swojego stanowiska i że USA przestaną być przywódcą świata w ciągu pięciu lat

Aby zobaczyć klip z Nabilem Szaathem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

Saudyjski król Abdullah “przyrzekł miliard dolarów na poparcie [drugiej] intifady… Nasi bracia staną u naszego boku… Świat stanie u naszego boku”

Dziennikarka: Czy istnieje możliwość trzeciej intifady?

Nabil Szaath: Absolutnie. Mamy prawo przeciwstawić się im wszędzie w terenie.

[…]

Nigdy nie zapomnę, że dzień po wejściu przez [Ariela] Szarona do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie i wybuchu [drugiej] intifady [saudyjski] król Abdullah bin Abdulaziz wysłał samolot po mnie do Ammanu i poleciałem do Rijadu, gdzie przyrzekł miliard dolarów na poparcie intifady. Oferta przyszła od niego. Jeśli to będzie kontynuowane i jeśli będzie kontynuowane ekonomiczne oblężenie nas, nasi bracia staną u naszego boku i świat stanie u naszego boku, narzucając sankcje na Izrael. Izrael morduje proces pokojowy i prawo międzynarodowe.

[…]

“Myśl, że kraj może okupować ziemię, plądrować ją, a potem legalnie zaanektować ją w całości, jest całkowicie nie do zaakceptowania w Europie”

Europa nie może tolerować słowa “aneksja”. To słowo straszy Europę, ponieważ jeśli wrócimy do aneksji, które zmieniają wszystkie granice na świecie… Chciałbym przypomnieć, że cała Europa była kiedyś częścią Imperium Rzymskiego. Gdyby zastosować syjonistyczną zasadę do Europy, Włochy miałyby prawo odzyskania Europy w całości. Żartuję. Nie myślę, by to się zdarzyło, ale myśl, że kraj może okupować ziemię, plądrować ją, a potem legalnie zaanektować ją w całości, jest całkowicie nie do zaakceptowania w Europie.

“Moje stosunki z [Donaldem Trumpem] jako [moim] studentem nie napawają zbytnim zaufaniem”

Dziennikarka: Nabil Szaath, był pan profesorem Donalda Trumpa na University of Pennsylvania. Jako ktoś, kto zna tego człowieka, jak wyjaśnia pan jego legalizację aneksji i jego niedawne decyzje dotyczące sprawy palestyńskiej?

Szaath: Trudno przewidzieć, co on zrobi. On nie był dobrym studentem. Uczyłem go przez trzy lata w Wharton School na University of Pennsylvania. Uczyłem go finansowego zarządzania i ekonomii. Nie potrafił zebrać wystarczająco dużo punktów, by kontynuować, więc uniwersytet go usunął, a on wrócił później, kiedy już odszedłem. Nie chodziło konkretnie o mnie – to zdarzało się na wszystkich jego studiach. Nie był dobrym studentem i zawsze otaczała go grupa przyjaciół, na których wydawał pieniądze, Potem nasze stosunki urwały się. Moje stosunki z nim jako studentem nie napawają zbyt wielkim zaufaniem.

[…]

“Wracamy do wielobiegunowego świata, [co] pozwoli małemu krajowi, takiemu jak Palestyna, zwalczyć amerykańsko-izraelskie wpływy” 

Abu Ammar [Arafat] był gotowy trwać do ostatniego momentu i został zamęczony przez izraelską truciznę z powodu jego stanowiska w owym czasie. Wierzę, że USA nie będą kontynuowały jako jedyny przywódca świata dłużej niż 4-5 lat. Chiny staną się gigantem. Rosja Putina jest inna niż Rosja Jelcyna. Mimo Brexitu, Europa odgrywa niezależną rolę. Stopniowo wracamy do wielobiegunowego świata i to pozwoli małemu krajowi, takiemu jak Palestyna, na zwalczanie amerykańsko-izraelskich wpływów i prób kradzieży i ataków na jego ziemię.