Dzisiaj, 19 października 2009 r., w Wiedniu rozpoczynają się rozmowy między Iranem a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej o propozycji irańskiego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada sprzed kilku tygodni, tuż przed rozmowami z 1 października 2009 r. między Iranem a 5 + 1 w Genewie. Zgodnie z propozycją Iran przekaże uran, już wzbogacony w Iranie do niskiego poziomu, do trzeciego kraju, który wzbogaci go do poziomu 20% na użytek w reaktorze badawczym w Teheranie.

Według irańskiej agencji informacyjnej Fars delegacja USA w Wiedniu bada sposoby oficjalnego oznajmienia uznania przez USA prawa Iranu do wzbogacania uranu na własnej ziemi – ale tej zmianie nastawienia USA sprzeciwiają się przedstawiciele delegacji europejskich [1] .

Abdolfazl Zohrehvand, doradca sekretarza irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Saeeda Jalili’ego, powiedział irańskiej agencji informacyjnej IRNA, że „Mogą pojawić się okoliczności, w których Iran będzie potrzebował uranu wzbogaconego do 63%, który będzie musiał albo kupić, albo wyprodukować sam pod nadzorem IAEA” [2] .

Źródła bliskie rozmowom w Wiedniu powiedziały Press TV, że Iran wycofał obecnie propozycję Ahmadineżada przeniesienia wzbogaconego uranu irańskiego do trzeciego kraju dla dalszego wzbogacenia i żąda obecnie bezpośredniego zakupu uranu wzbogaconego do 20% od Francji, Rosji lub USA [3] .

Rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Jądrowej Ali Shirzadian powtórzył stanowisko Iranu sprzed dwóch tygodni, tj. że jeśli rozmowy w Wiedniu zawiodą, Iran poinformuje IAEA o swoim zamiarze rozpoczęcia wzbogacania uranu do 20% na użytek w reaktorze badawczym w Teheranie. Dodał, że obecne rozmowy w Wiedniu dotyczą tylko reaktora badawczego i że Iran będzie normalnie kontynuował działalność wzbogacania w swoich zakładach jądrowych [4] .

Wzbogacanie uranu do poziomu 5% jest uznawane przez IAEA i dozwolone pod jej nadzorem dla celu wytwarzania elektryczności. Jak dotąd jednak USA nie uznały oficjalnie prawa Iranu do wzbogacania uranu do jakiegokolwiek poziomu, ponieważ jest on uznany za „państwo podejrzane”.

Iran wydaje się działać stopniowymi krokami dla osiągnięcia statusu państwa na progu jądrowym. Po pierwsze, zamierza uzyskać międzynarodowe uznanie swojego prawa do wzbogacania uranu do poziomu przynajmniej 5% na własnym terytorium i na ciągłej zasadzie. Równocześnie zamierza uzyskać międzynarodowe potwierdzenie legalności wzbogacania uranu do 20% i więcej ze zgodą, lub bez niej. Następnym krokiem najwyraźniej będzie żądanie uranu wzbogaconego do 63%.


[1] Fars (Iran), 19 października 2009.

[2] IRNA (Iran), 18 października 2009.

[3] Press TV (Iran), 18 października 2009.

[4] IRNA (Iran), 19 października 2009.