Przemawiając 1 lutego 2018 in Maszhad, na Konferencji Poparcia Palestyńskiej Intifady, Ali Akbar Velajati, starszy doradca irańskiego najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, odpowiedział irańskim krytykom reżimu, którzy podczas powstania w zeszłym miesiącu protestowali przeciwko zaangażowaniu Iranu na różnych frontach bitewnych na Bliskim Wschodzie. Zwracając się do publiczności złożonej ze studentów powiedział, że Iran utrzyma zaangażowanie i obecność w regionie w celu, między innymi, udaremnienia spisków Izraela i USA.   

Poniżej podajemy główne punkty jego wystąpienia, jak o nim donosiły irańskie agencje informacyjne ISNA i Fars.


Ali Akbar Velajati (zdjęcie: ISNA, Iran)

Według Fars Velajati powiedział: “Pozwólcie mi powiedzieć, że nie musicie martwić się o ten bałagan [tj. powstanie z poprzedniego miesiąca], którego pewni uczestnicy głupio zostali narzędziami w rękach najemników i wystąpili przeciwko świętym celom rewolucji. Okrzyk ‘Ani Gaza, ani Liban’ ukrywa niezrozumienie sytuacji na świecie. Czy ktoś może siedzieć w domu i mówić, że pożar w domu sąsiada go nie dotyczy?

Każdy chce przyczółka w naszym kraju. To jest istota globalnego rozwoju [sytuacji].

Załóżmy, że nie jesteśmy muzułmanami. [Nawet tak], czy jest do pomyślenia [patrzenie] na flagę izraelską wznoszoną w pobliżu naszej granicy w kurdyjskim rejonie Iraku i zachowywanie milczenia?

Libański Hezbollah wzrósł w siłę dzięki Iranowi i jesteśmy z tego dumni. Hezbollah jest teraz w sytuacji podobnej do [sytuacji w] 2006 r. w wojnie libańskiej: izraelscy przywódcy uciekają przed nim.

W wojnie w Gazie [przypuszczalnie wojnie 2014 r. z Izraelem] przywódcy oporu w Palestynie powiedzieli: ‘Iran dostarczył nam wszystkiego, od chleba do kul’. Po wojnie [przywódca Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu] Ramadan [Szalah] oświadczył to na konferencji prasowej. Jesteśmy dumni, że siedzimy tutaj i pomagamy muzułmanom przeciwko syjonistom[1]. Przez 22 Gaza, wielkości tylko 300 kilometrów [kwadratowych] była atakowana ze wszystkich kierunków, niemniej udało jej się oprzeć. To świadczy o woli ludu palestyńskiego i poparciu, jakiego udzieliliśmy. Jesteśmy dumni, że sparaliżowaliśmy Izrael…

Dzisiaj Ameryka chce rozmontować kraje. Spisek Nowego Bliskiego Wschodu [obejmuje] rozbicie krajów i Iran sprzeciwia się temu.

Globalna arogancja [tj. USA] ma nadmierne żądania w regionie. Jeden [członek P5+1] mówi, że JCPOA powinno być utrzymane, ale [mówi nam]: ‘ograniczcie swoje pociski’. Inny mówi nam: ‘ograniczcie waszą obecność w regionie’. Dlaczego? Czy to nie jest nadmierne żądanie? Można było stawiać takie nadmierne żądania w epokce Szacha, ale nie teraz.

Naród irański zawsze przeciwstawiał się arogancji. Odrzucał arogancję od zarania historii…

Nasza obecność w regionie jest nieunikniona, Będziemy kontynuować ten proces, żeby stać się najbardziej decydującą siła w regionie. Jesteśmy obecni w Iraku, Syrii, Palestynie i Libanie na prośbę i w koordynacji z rządami tych krajów. Pomagamy Jemenowi, ponieważ jest to naszym ludzkim obowiązkiem. Arabia Saudyjska musi wiedzieć, że ten trwający proces uczyni Jemen jej Wietnamem”[2].

ISNA także cytowała Velajatiego: „Gdybyśmy siedzieli w milczeniu, gdyby wielki generał islamski [dowódca Siły Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej] pan [Kassem] Soleimani i mądrość Przywódcy [Alego Chameneiego] nie istniały, Izraelczycy otwarliby front tylko dziesiątki kilometrów od naszej granicy [tj. w irackim Kurdystanie]. W tej sytuacji, czy moglibyśmy żyć w Iranie? [Także] ktoś, kto nie podziela religii i tożsamości Iranu – czy mogliby żyć tam, gdzie izraelskie czołgi są tylko w odległości dziesiątków kilometrów? Jak może ktokolwiek tak bardzo nie rozumieć?”[3]


[1] See MEMRI Special Dispatch No. 5802, Iranian Reactions To The War In Gaza: Israel’s Destruction Imminent; Israel Attacks Due To Arab World’s Silence, We Have Supplied Gaza Resistance With Drones And Fajr 5 Missiles, July 21, 2014.

[2] Fars (Iran), February 1, 2018.

[3] ISNA (Iran), February 1, 2018.