28 kwietnia 2018 r. ukazująca się w Londynie gazeta „Al-Quds Al-Arabi” opublikowała artykuł wyliczający bazy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC) i wspieranych przez Iran szyickich milicji na terenie Syrii. Według gazety źródłem informacji był tajny raport przygotowany przez ruch Tahrir Al-Watan [1] oraz przez oficerów armii reżimu syryjskiego, szkolonych w irańskich akademiach wojskowych, którzy zdezerterowali. Część informacji pochodzi także od irańskiego ruchu opozycyjnego, Mudżahideen Chalk.[2] Dowódca Tahrir Al-Watan i szef wojskowej delegacji opozycji na rozmowy Astana, Fateh Hassoun, powiedział „Al-Quds Al-Arabi”, że informacja o irańskich bazach w Syrii została przekazana Międzynarodowej Komisji Dochodzeniowej i organom międzynarodowym w Genewie.

5 maja 2018 r. syryjska opozycyjna witryna internetowa Orient News zamieściła raport o irańskich bazach w okręgu Hama, który obejmuje bazy nie wspomniane w artykule „Al-Quds Al-Arabi”.

Raporty z mapą obcych baz w Syrii pojawiały się już wcześniej w prasie arabskiej i międzynarodowej. Patrz, na przykład, MEMRI Special Dispatch No. 7286, Studies By Arab Researchers Of Distribution Of Foreign Bases Across Syria, 18 stycznia 2018.

Poniżej podajemy główne punkty raportów „Al-Quds Al-Arabi” i Orient News:

Zniszczony hangar w bazie powietrznej T-4 w pobliżu Homs, zaatakowany 9 kwietnia 2018

„Al-Quds Al-Arabi”: Iran ma 19 baz w Syrii

W artykule „Al-Quds Al-Arabi” czytamy: „Z pomocą wysokich rangą źródeł militarnych w syryjskiej opozycji ‘Al-Quds Al-Arabi’ zdobyła tajne raporty wojskowe i sił bezpieczeństwa o obecności wojsk irańskich w Syrii. Te raporty ujawniają, że przy pomocy IRGC i szyickich milicji Iran założył 19 baz wojskowych i logistycznych w Syrii [jedne] zgrupowane i [inne] izolowane.

Irańska obecność militarna w Syrii (źródło: skynewsarabiya.com, 30 kwietnia 2018)

“Poniżej znajduje się lista irańskich baz w Syrii:

 1. Rosyjska baza Chmeimim lub ściślej, baza lotnicza Chmeimim na wybrzeżu Syrii. Generał brygady, Fateh Hassoun powiedział ‘Al-Quds Al-Arabi’, że siły IRGC używają tej rosyjskiej bazy lotniczej dla celów militarnych ‘Logistyczny transport, przenoszenie i transportowanie [żołnierzy] i sprowadzanie [wojskowego] wyposażenia’. Żołnierze, którzy przechodzą przez te rosyjską bazę lotniczą, idą na ogół na północny front Syrii.
 2. Bazy na syryjskim froncie nadbrzeżnym, który obejmuje prowincje Latakia i Tartus [włącznie] z obozem Al-Tali’ lub Al-Szabiba, który może pomieścić do 6 tysięcy żołnierzy, używane przez IRGC do wysyłania żołnierzy do walki w okolicach góry Al-Akrad i góry Al-Turkman w północnej Latakii. Jest także baza IRGC w okolicy Jurin w pobliżu Hama.
 3. Baza Al-Szejk Nadżar w Aleppo: specjalny gabinet wojenny IRGC w strefie przemysłowej Al-Szejk Nadżar w Aleppo [założony] po ponownym zdobyciu Aleppo przez siły [syryjskiego reżimu] i irańskie milicje.
 4. Centrum operacyjne dla terenu na południe od Aleppo w mieście Al-Hader. Uważa się, że to miasto jest centrum operacyjnym IRGC i jego milicji na terenach na południe od Aleppo, a także centrum obserwacyjnym dla irańskiego wywiadu wojskowego. Dowódca Siły Kuds IRGC, Kassem Soleimani, wielokrotnie go odwiedzał, a szef operacji wojskowych [IRGC] generał brygady Dżavad Dżafari bywa tam regularnie.
 5. Baza w mieście Majer, w północnym [regionie] Aleppo. Po zdobyciu przez szyickie milicje miast Nubl i Al-Zahraa, miasto Majer, położone blisko Nubl, stało się bazą wojskową IRGC i zostało zamknięte dla cywilnego ruchu tranzytowego. Dowódcy IRGC osiedlili się w mieście, a wojska IRGC i [milicji afgańskich szyitów] Al-Fatimijoun są rozlokowane wokół, by bronić bazy.
 6. Baza Akademii Al-Assada: baza ulokowana w Akademii Al-Assada w północnowschodnim Aleppo przy drodze do Hama. Mieści batalion IRGC po tym, jak Akademię ewakuowano i jej większość przekazano IRGC.
 7. Północny front, który obejmuje prowincje Aleppo, Idlib i Hama [ma następujące bazy]: Irańskie wojskowe centrum operacyjne w bazie badawczej Al-Safira (30 km na południowy wschód od Aleppo), na górze Azan w pobliżu Al-Waha. Są to dwie bazy: jedna dla dowództwa i druga dla wojskowego planowania.
 8. Bazy 47. Brygady Zbrojnej [armii syryjskiego reżimu] w pobliżu góry Abu Darda i 77. Brygady, stacjonujących wcześniej na lotnisku w Hama, a obecnie w okolicy góry Abu Darda. [Baza] jest umieszczona siedem kilometrów od wsi Szarahin i stacjonuje tam kilka brygad IRGC. Kwatera główna szefa operacji wojskowych [IRGC], Dżavada Dżafariego została przeniesiona z Aleppo do południowej Hamy, a dokładniej do bazy 47 Brygady.
 9. Lotnisko T-4, 50 kilometrów od Palmiry, jest główną bazą dla wschodniego i środkowego regionu z powodu swojego [strategicznego] umiejscowienia, które Iran używa jako most powietrzny… IRGC używało go do zgromadzenia wojsk [przed] atakiem na Aleppo. W 2016 r. miało 1000 żołnierzy IRGC.
 10. Baza lotnicza Hama, kontrolowana przez IRGC i milicje Assada. IRGC używa jej do wysyłania sił do walki. Zawiera szereg baz używanych wyłącznie przez IRGC, w których przebywają rozmaici eksperci, którzy odegrali rolę w masakrze bronią chemiczną w Chan Szajchoun.
 11. Okolice Homs i baza lotnicza Sza’irat: Na tym terenie są trzy bazy, włącznie z bazą lotniczą Sza’irat, z której startują specjalne wojskowe misje lotnicze. Okolica zawiera także centra 11. i 18. Dywizji w południowym Homs, skąd żołnierze wyprawiani są do północnej i wschodniej Syrii.
 12. Centralny front i Al-Kalamoun, obejmujący Homs, Hama i wschodni region. Centra IRGC obejmują Bazę Trzy w pobliżu miasta Al-Dumair we wiejskiej części Damaszku, przy szosie Damaszek-Bagdad. Chociaż region administracyjnie należy do Gubernatorstwa Rif Dimaszk, baza IRGC umyślnie przyłączyła go do wschodniego regionu.
 13. Kwatera główna Naba’ Al-Fawar IRGC, ulokowana w Al-Kunajtra w południowej Syrii w pobliżu Sa’sa’, 15 kilometrów od Wzgórz Golan. Siły tego garnizony kontroluje Hezbollah i baza zawiera także siły IRGC. Stacjonuje tam do 2 tysięcy żołnierzy Hezbollahu i IRGC.
 14. Baza IRGC Izra’ w wiejskiej okolicy Dery. Ulokowana w pobliżu miasta Izra’ (niedaleko miasta Al-Szajk Maskin)… jest to baza dla pocisków SAM [ziemia-powietrze] i mieści jednostkę pocisków balistycznych Dywizji Al-Mahdi Sziraz, jak również siły IRGC.
 15. Baza Al-Jarmouk, ulokowana w tym, co kiedyś było prywatnym uniwersytetem Al-Jarmouk w pobliżu bazy 18000. Mieści siły IRGC i Hezbollahu.
 16. Południowy front: obejmuje Rif Dimaszk, Dera, Al-Kunajtra i Al-Suweida. Wsród baz tam są baza 18000 lub baza Zajnab, która używa [budynku] uniwersytetu jako swoją kwaterę główną. Mieści się na drodze Damaszek-Dera, 60 km [od Damaszku] i mieści zbrojne siły IRGC, żołnierzy [Sił] Obrony Narodowej, jednostki wsparcia IRGC i [siły] Al-Fatimijou.
 17. Baza Al-Kiswa na wiejskich terenach Damaszku ustanowiona jako permanentna baza dla operacji militarnych w południowym Damaszku, [dla sił irańskich] a także dla 1. Dywizji milicji Assada. W 2017 r. prowadzono budowę w miejscu należącym do milicji Assada poza Al-Kiswa, 50 km od Wzgórz Golan.
 18. Baza Glasshouse, ulokowana w pobliżu lotniska w Damaszku i, jak się sądzi, kwatera główna dowództwa IRGC w Syrii. IRGC zdecydował się na umieszczenie swojej kwatery głównej w pobliżu lotniska, ponieważ sądzi, że jest to ostatnie miejsce, jakie zaatakuje [wróg] [Odpowiada] za rozlokowywanie żołnierzy IRGC, którzy przybywają do Syrii drogą powietrzną[3]”.

Witryna internetowa syryjskiej opozycji pokazuje irańskie bazy w okręgu Hama

Raport Orient News, opublikowany 5 maja, wylicza irańskie bazy w okręgu Hama, powołując się na Abu Steif Chatabiego, pracownika monitorującego organu, “Al-Rasd 80.” Wraz z kilkoma bazami wymienionymi przez „Al-Quds Al-Arabi”, witryna wymienia kilka dodatkowych baz:

 1. Baza na południe od góry Zain Al-‘Abedin, na północ od Hama.
 2. Baza w szkole Al-Mudżanzirat w południowej Hama, gdzie są helikoptery irańskich dowódców.
 3. Duża baza na drodze Athraya na obszarze wiejskim na wschód od Hama, w pobliżu wsi Al-Szhejk Hilal.
 4. Baza w Rahba Chatab.
 5. Baza w pobliżu wodospadu Al-Zawi, blisko miasta Masjaf w zachodniej Hama.
 6. Centrum badawcze rozwoju broni w południowej Hama.
 7. Instalacja obronna i badawcza w Al-Szejk Ghadban, na wiejskim obszarze Masjaf,  która rozwija i produkuje broń, włącznie z bombami beczkowymi.

Dowódca syryjskiej frakcji Dżajsz Al-‘Aza, Mustafa Bakour, dodał, że Irańczycy są także obecni w elektrowni Maharda i w mieście Kamahana, a irańscy doradcy wojskowi są w miastach Ma’an, Suran i Tajbat Al-Imam.[4]


[1] A movement that is part of the Free Syrian Army and operates north of Homs.

[2] A movement that operates from outside Iran against the Iranian regime and its officials. In 1997 it was designated a terrorist organization by the U.S. and in 2002 by the E.U.

[3] Al-Quds Al-Arabi (London), April 28, 2018.

[4] Orient-news.net, May 5, 2018.